Šiauliečiai patys spręs dėl miestui svarbių projektų

Iliustracijos šaltinis www.pngix.com
Šiauliečiai turėtų pradėti galvoti, ką norėtų savame mieste pamatyti naujo, o gal ką pakeisti ar atnaujinti. Šiaulių miesto savivaldybės taryba patvirtino naujovę mieste – kitų metų biudžete numatytos nemažos sumos, kurias patys šiauliečiai galės paskirti miestui ir miestiečiams svarbiems projektams įgyvendinti. 2020 metais finansavimas numatytas dviem visuomenės pasiūlytiems ir patvirtintiems projektams. Mažojo projekto vertė – iki 50 tūkstančių, didesniojo – net iki 150 tūkstančių eurų.

Šiauliuose patvirtintas vadinamojo Dalyvaujamojo biudžeto (Participatory budgeting) tvarkos aprašas. Paprastai tariant, tai galimybė šiauliečiams patiems nuspręsti kokiam konkrečiam tikslui ar jų iškeltai idėjai būtų skirtas savivaldybės finansavimas. Teigiama, kad galimybė patiems spręsti dėl lėšų naudojimo, skatina gyventojų įsitraukimą į biudžeto svarstymus ir savivaldos gyvenimą, ugdo pilietiškumą, bendruomeniškumą, stiprina demokratijos procesus.

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio, šį lapkritį gyventojai kviečiami susipažinti su atsiradusia nauja lėšų paskirstymo galimybe, gruodį Savivaldybė jau lauktų šiauliečių pasiūlymų, o kitų metų sausį miesto gyventojai balsuodami patys išrinktų geriausius ir reikalingiausius miestui projektus. Miesto taryba, tvirtindama 2020-ųjų metų biudžetą, gyventojų pasiūlytiems ir patvirtintiems projektams paskris numatytą 200 tūkstančių eurų sumą.

Šiaulių mero pavaduotojo Domo Griškevičiaus teigimu, idėjas galės siūlyti šiauliečiai nuo 16 metų. Siūlomi projektai turėtų gerinti Šiaulių miesto gyvenamąją aplinką. Numatoma, kad pasiūlymus surinks ir juos patikrins Savivaldybės specialistai. Įvertinus, kad projektas yra realiai įgyvendinamas, idėjas autoriai pristatys viešai, jos bus teikiamos šiauliečių balsavimui. Balsuojantys taip pat turėtų turėti 16 metų, savo balsus bus galima paskirti net ir ne už vieną projektą.

Pasak Savivaldybės vadovų, galima siūlyti ir mažesnės apimties projektus, gali būti, kad nurodytos sumos bus paskirstytos ne vienos didesnės, o keleto smulkesnių idėjų įgyvendinimui.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas įsitikinęs, kad apie šiauliečiams svarbias idėjas būtina pradėti diskutuoti kuo ankščiau. Jau pirmadienį Savivaldybės vadovas apie tai kalbės susitikime su Šiaulių mieste išrinktais seniūnaičiais.

Dalyvaujamojo biudžeto idėja gimė Brazilijoje, vėliau sėkmingai taikoma daugelyje Europos šalių. Sėkmingiausiais pavyzdžiais laikomos Ispanijos, Prancūzijos ir Estijos savivaldybės, Lietuvoje tokia praktika nėra plačiai paplitusi.

Užs. Nr. 435968

Bendruomenės iniciatyvų projektų idėjų atrankos ir finansavimo tvarkos aprašas