Prasidės pradinių klasių mokinių testavimas

covid
Šiaulių miesto savivaldybės administracija informuoja apie nuo gegužės 10 dienos numatomus pasikeitimus pradinių klasių mokinių ugdyme. Toliau augant sergamumui atsiranda prievolė vykdyti mokinukų testavimą. Mokyklos šiuo metu jau ruošiasi vykdyti naujo tipo, paprastą ir neskausmingą testavimą.

Užsikrėtimų COVID-19 liga daugėja beveik visose savivaldybėse, naujų atvejų skaičiui gerokai viršijus Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytą sergamumo rodiklį (200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites) Šiauliuose atsiranda prievolė užtikrinti testavimą mokyklas kontaktiniu būdu lankantiems mokiniams.

Nuo pirmadienio pradinukus pradėsime testuoti savikontrolės metodu. Tai naujas, iki šiol šalyje nenaudotas būdas, jis labai paprastas ir nekeliantis jokių nemalonių pojūčių. Mokyklų sveikatos specialistės apmoko pamokas pradinukams vedančias mokytojas reikalingų procedūrų. Patys vaikai galės atlikti tyrimą, tą tepinėlį įdės į specialų mėgintuvėlį ir po 15-20 min. jau bus aiškus atsakymas. Testavimo pagaliuką į nosį reikės įkišti labai negiliai – apie 2 cm., tikrai, su mokytojų pagalba, vaikai patys tą tyrimą galės pasidaryti, jiems bus netgi įdomu. Mokyklos tėvams jau išaiškino kokia tai procedūra, bus ir specialus filmukas apie šį testavimo būdą. Jis tikrai yra nebaisus, neskausmingas ir nereikalaujantis kažkokio specialaus paruošimo. Absoliučios daugumos tėvų sutikimus jau turime, iš daugiau nei dviejų šimtų klasių vos keliose tėvai nėra radę sutarimo, tad iš esmės, pradinukų mokymas galės toliau vykti kontaktiniu būdu“, – sako Šiaulių miesto savivaldybės administracija direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius.

Mokyklų bendruomenės pradės testuotis nuo kitos savaitės pradžios, tačiau nuspręsta, kad į situaciją bus žiūrima lanksčiai. Kontaktines pamokas galės lankyti ir vaikai, kurių tėvai neprieštarauja testavimui, ir tie, kurių tėvai dar abejoja. Visiems vaikams bus leidžiama eiti į mokyklą ir stebėti, kaip kiti vaikai testuojasi.

Akivaizdu, kad pradinukų tėveliai suprato šito testo naudą, kad šis testas galės tarnauti visos šeimos sveikatai nustatyti. Tos šeimos, kurios turi pradinukų, turės galimybę operatyviai sužinoti apie galimą užsikrėtimą. Patiems pradinukams liga nėra pavojinga, o suaugusiems ji tikrai grėsminga. Laiku sužinojusi apie užsikrėtimą, šeima galės užbėgti už akių ligos išplitimui ne tik artimųjų tarpe, bei ir užtikrins geresnį susirgimų valdymą mieste. Taip pat, vaikai, einantys į mokyklas, tiesiogiai matys kaip naujasis testas yra atliekamas ir turės galimybę nugalėti testavimo baimes. Būnant namuose to padaryti tikrai nepavyktų. Vienam vaikui įsidrąsinti gal reikės kelių dienų, kitam, gal kelių savaičių. Taigi, pradinukas, besimokydamas kontaktiniu būdu, tam tikra prasme padės kontroliuoti visos šeimos sveikatą ir galės įveikti savo baimes, todėl stengsimės, kad visi pradinukai mokytųsi klasėse“, – sako Šiaulių meras Artūras Visockas.

Su ugdymo įstaigų vadovais jau esame aptarę įvairius scenarijus, kad tik kuo daugiau pamokų vyktų kontaktiniu būdu. Stengiamės, kad ir pedagogams būtų lengviau, kadangi vienu metu vesti pamoką ir kontaktiniu, ir nuotoliniu būdu tikrai yra sudėtinga“, – sakė V. Urbonavičius.

Pradinukų testavimas savikontrolės būdu būtų organizuojamas kas 3-4 dienas. Jei kurio vaiko testas bus teigiamas, apie tai bus informuoti tėvai, jiems bus rekomenduojama registruotis patvirtinamajam PGR tyrimui į mobilųjį punktą. Taip klasės bendruomenė operatyviai sužinos apie potencialią grėsmę ir galės greičiau suvaldyti situaciją.

SVARBU. Savikontrolės principas gali būti taikomas jei ne mažiau kaip 60 proc. klasės mokinių sutiktų testuotis. Jeigu mažiau – sprendžiama ar taikyti kaupinių metodą (taip pat imamas tepinėlis iš nosies landos kas 4-7 dienas. Tyrimas yra neskausmingas ir mažiau nemalonus nei įprastas PGR testas) ar klasė eina mokytis nuotoliniu būdu.

Užs. Nr. 482015