Įgyvendintas studentų verslumo ugdymo projektas

Šiaulių valstybinės kolegijos nuotr.
kolegija
Hakatono laimėtojai.
Šiaulių valstybinė kolegija kartu su Šiaulių pramonininkų asociacija įgyvendino Valstybinio studijų fondo finansuojamą projektą „Jaunimo verslumo iniciatyvų raiškos erdvė: SVAKO verslumo laboratorija“. Prie projekto prisidėjo kolegijos tarptautiniai partneriai Turība universitetas (Latvija) bei Karaliaus Chuano Karloso universitetas (Ispanija).

COVID-19 pandemija paspartino verslo skaitmenizavimo paskatintus verslo sąlygų ir darbo aplinkos kaitos procesus. Skaitmenizuoto verslo galimybės įgalina lanksčiau organizuoti darbą, todėl keičiasi reikalavimai dirbantiesiems. Vis labiau akcentuojamos darbuotojų savivaldumo kompetencijos, priartinančios samdomo darbuotojo kompetencijas prie savarankiškai dirbančiojo kompetencijų. Atsižvelgdama į darbo rinkos situaciją ir jos sąlygotą kompetencijų poreikį bei įvairių apklausų metu išsakytą studentų lūkestį studijų metu aktyviau įsitraukti į probleminį mokymą ir kūrybinį mąstymą orientuotas veiklas, Šiaulių valstybinė kolegija kartu su partneriais surengė verslumo laboratoriją – studentų ir dėstytojų verslumo iniciatyvų raiškos erdvę, padedančią įvairių studijų krypčių studentams sėkmingiau integruotis į darbo rinką.

Visą spalio mėnesį kolegijos studentai turėjo galimybę dalyvauti SVAKO verslumo dienos seminaruose, kuriuos vedė įžymūs kviestiniai lektoriai iš Lietuvos, Latvijos ir Ispanijos, pvz., verslo mentorė, koučerė, Turība universiteto Verslo administravimo fakulteto dekanė, docentė dr. Zane Driņķe dėstė studentams apie verslo aplinką ir konkurencingumą, dr. Daiva Labanauskaitė, Šiaulių valstybinės kolegijos ir Klaipėdos universiteto docentė, VšĮ „Ekonominiai sprendimai“ direktorė pristatė temą „Vertės pasiūlymas vartotojui: kaip sukurti produktą, kurio norėtų visi?“. Karaliaus Chuano Karlo Universiteto (Ispanija) Verslo ekonomikos katedros docentė dr. Vera Gelashvili kartu su studentais analizavo, kodėl rinkodaros strategijoms ir sprendimams priimti svarbi ekonominė ir finansinė analizė, kokią verslininkams svarbią informaciją reikia pateikti finansinėse ataskaitose. Dr. Donatas Jonikas, startuolių rinkodaros konsultantas supažindino studentus kaip planuojami ir kuriami nauji verslai. Studentai praktiškai išmėgino vieną populiariausių pasaulyje verslo idėjos išgryninimo metodikų ir susikūrė pradinį verslo modelį.

kolegija

Verslo hakatono dalyviai.

Verslumo ugdymo seminarų tematiką pratęsė diskusijos su Šiaulių krašto verslininkais ir kolegijos alumnais. Diskusijoje „Verslo sėkmės formulė: ko reikia šiuolaikiniam verslui“ įkvepiančių pavyzdžių pateikė UAB „Salda“ vykdantysis direktorius Mykolas Baronas, UAB „Nord Robotics“ direktorius, „Išmaniosios mokyklos“ įkūrėjas, KTU docentas dr. Remigijus Laurutis, „Wãpsva LT dizaino namai“ įkūrėja Irmina Savickienė ir grožio namų „Pudra“ įkūrėja, Šiaulių valstybinės kolegijos dėstytoja Monika Švaikauskienė.

Kolegijos alumnų diskusijoje „Mano sėkmės istorija“ buvę studentai dalijosi patirtimi kaip tikslingai žingsniuoti savo svajonių karjeros link, kalbėjo apie studijų laikotarpio svarbą ir galimybes jį maksimaliai išnaudoti, diskutavo apie savanorystės reikšmę asmens savirealizacijai bei asmeninės motyvacijos įtaką siekiant tikslų.

Įgiję teorinių ir praktinių žinių, lapkričio mėn. studentai išbandė savo verslumo gebėjimus praktiškai dalyvaudami SVAKO verslo hakatone. Tai renginys, kuriame penkios studentų komandos, sudarytos iš Finansų, Buhalterinės apskaitos, Turizmo ir viešbučių, Gamybos ir logistikos vadybos, Automobilių techninio eksploatavimo, Informacinių sistemų technologijos, Statybos ir Aplinkos apsaugos studijų programų studentų per ribotą laiką ir nedidelėje erdvėje pasirengė išspręsti joms pateiktą verslo problemą. Formuojant verslo problemas aktyviai bendradarbiauta su Šiaulių pramonininkų asociacija. Saldainių fabrikas „Rūta“, UAB „ROL Lithuania“, UAB „Laurema“, UAB „Medicinos linija“ bei UAB „Nord Robotics“ studentams pasiūlė

išpręsti penkias problemines situacijas, kurias vienija Europos „Žaliojo kurso“ tikslai. Komandoms buvo skirtos dvi dienos sprendimo prototipams sukurti, dalyviai turėjo galimybę konsultuotis su projekto mentoriais. Lapkričio 5 d. studentų komandos darbo rezultatus pademonstravo autoritetingai verslo įmonių ir kolegijos atstovų komisijai.

Lapkričio 11 d. įvyko projekto baigiamasis renginys – SVAKO verslo forumas, skirtas Verslo dienai paminėti. Renginį moderavo Šiaulių pramonininkų asociacijos vykdančioji direktorė Aistė Žalevičienė. Forume pranešimus skaitė Dovilė Laužikienė, MB „Forsumus“ vadovė, Laurynas Narkevičius, „MMF Home“ įkūrėjas bei Emilis Markulis, UAB „Getfix“ vadovas. Forumo metu studentų komandos dar kartą pristatė SVAKO verslo hakatono metu sukurtus verslo įmonių problemų sprendimus ir jų prototipus. Renginio metu geriausią verslo problemos sprendimą pateikusios komandos „FET“ nariai buvo apdovanoti išmaniaisiais laikrodžiais, o likusios komandos gavo „paguodos“ prizus.

kolegija

Verslo hakatono dalyviai.

Projektas sustiprino studentų verslumo įgūdžius per patirtinį mokymąsi sprendžiant probleminio turinio užduotis per ribotą laiką bei studentų socialines kompetencijas ir savivaldumą, integruojantis ir dirbant komandoje, ieškant reikalingos informacijos ir komunikuojant su verslo atstovais. Projekto rengėjai tiki, kad išaugęs Šiaulių valstybinės kolegijos studentų susidomėjimas antrepreneryste, užmegzti kontaktai su verslo atstovais padės projekto metu įgytą patirtį integruoti į studijų  procesą.

Projektas finansuojamas Valstybinio studijų fondo lėšomis pagal Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2021 m. sausio 26 d. įsakymą Nr. V-125 „Dėl Studentų pilietinių, mokslinių, verslumo, kūrybinių ir sportinių projektų lėšų skyrimo, panaudojimo ir atsiskaitymo už panaudotas lėšas tvarkos aprašo patvirtinimo“. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – 2021 m. rugsėjo 1 d. – 2021 m. lapkričio 30 d.

Projekto renginių ciklas, kurį organizavo ir įgyvendino Verslo ir apskaitos katedra, skirtas Šiaulių valstybinės kolegijos Verslo ir technologijų fakulteto 60-ies metų jubiliejui.

Užs. Nr. 495074