Ieškoma galimybių atgaivinti Zubovų rūmus

Šiaulių miesto savivaldybės nuotr.
zubovai
Zubovų provaikaitis, žinomas pianistas Rokas Zubovas.
Zubovų rūmai, kuriuose ilgą laiką šeimininkavo jaunieji menininkai – čia veikė Šiaulių universiteto Menų fakultetas, dabar stovi tušti. Pastatas šiuo metu formaliai priklauso universitetui. Miesto vadovai, Šiaulių menininkai ir pats buvusių savininkų Zubovų provaikaitis, žinomas pianistas Rokas Zubovas mano, kad vienas gražiausių miesto statinių turi ir toliau tarnauti kultūros reikmėms.

Rūmus miestui kadaise dovanojusių Zubovų palikuonis Rokas Zubovas, apžiūrėjęs giminės dvarą, palaiko miesto menininkų ir Savivaldybės siekį sugrąžinti į šį pastatą kultūrą ir jos kūrėjus.

„Kas tiksliai šiuose rūmuose bus, parodys ateitis. Aš ką tik apėjau visus rūmų aukštus, čia nepaprastai daug geros kūrybinės energijos. Nemažai gerų darbų čia jau yra atlikta, aš mintyse jau pavydžiu tiems, kas čia dirbs ir kurs. Fantastiški balti skliautai, viskas kvėpuoja sena istorija, čia puiki salė, kitoje pusėje galėtų būti ekspozicijų erdvė, vieta teatrui ar dar kažkam. Niekas už šiauliečius geriau neįveiklins šių rūmų, turėtume kartu susirinkti, kalbėtis, gal ir pasibarti, po to ramiai išsigryninti idėjas. Jei šitie namai bus kultūros ir meno žmonių namai, tai bus pati didžiausia dovana protėviams, kurie šį pastatą atidavė miestui“, – kalbėjo Rokas Zubovas jo giminės namuose surengtos diskusijos „Zubovų dvaro-sodybos PRAEITIS, DABARTIS, ATEITIS“ metu.

Pasak Šiaulių miesto savivaldybės mero pavaduotojo Domo Griškevičiaus, dar praėjusiais metais miesto menininkai kreipėsi į savivaldą dėl šių rūmų atgaivinimo.

„Aplinkui šiuos rūmus netrukus prasidės rekonstrukcijos darbai, jau pasirašyta sutartis dėl Aušros alėjos atnaujinimo, bus atnaujinamas ir Zubovų parkas, projektas patvirtintas – bus bandoma atkurti senąjį istorinį parką. Valdančiosios koalicijos programoje turime siekį šį pastatą įveiklinti kultūros reikmėms, bet kol kas tai yra valstybės turtas, kuris valdomas Šiaulių universiteto. Aiškinamės, kokius žingsnius Savivaldybė turėtų padaryti dėl rūmų perėmimo. Bet į vieną klausimą svarbu atsakyti jau dabar. Ką mes norime čia matyti? Laikas diskusijoms yra čia ir dabar“, – teigė Domas Griškevičius.

Anot laikinojo rektoriaus, universitetas turi į šį pastatą savų interesų, nori į jį perkelti savo Dailės galeriją, o rūmų perdavimo procedūros, esą, labai ilgos, todėl, jei yra tokia valia, geriau jas pradėti nedelsiant.

Menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis atkreipė dėmesį, kad čia galėtų įsikurti atvykstantys menininkai, atsirasti kūrybinės studijos, naujos šiuolaikiškos erdvės jauniesiems kūrėjams.

Anot istoriko, Šiaulių „Aušros“ muziejaus vadovo Raimundo Balzos, Zubovų dvare vietą turėtų rasti ir miesto istorijos ekspozicija.

Apie Zubovų dvaro ateitį taip pat kalbėjo dailininkas Vaidotas Janulis, skulptorius, Šiaulių miesto tarybos narys Gintautas Lukošaitis, kultūrologas Jonas Nekrašius, architektas Algimantas Černiauskas, kiti Šiaulių miesto kultūros atstovai. Diskusiją organizavo Lietuvos dailininkų sąjungos „Šiaulių dailininkų organizacija“.

Užs. Nr. 433483