Šiauliai – už futbolą tose pačiose rankose

Jono TAMULIO nuotr.
Šiaulių apskrities futbolo federacijos vadovas Gintautas Mirauskas teigė, kad T. Danilevičius Šiaulių regionui buvo palankesnis kandidatas.
Savaitgalį įvykusiuose Lietuvos futbolo federacijos prezidento rinkimuose dalyvavę Šiaulių apskrities futbolo federacijos (ŠAFF) nariai balsavo už ligšiolinį vadovą Tomą Danilevičių, kuris rinkimus ir laimėjo. Tačiau rinkimų rezultatai sukėlė neigiamų vertinimų bangą ir tarp futbolo bendruomenės, ir tarp Seimo narių.

Dovydas prieš Galijotą

Rinkimuose susikovė dviejų skirtingų kategorijų varžovai.

Paulius Malžinskas – buvęs futbolo žaidėjas, teisėjas, UEFA inspektorius. Dabar vadovauja Vilniaus regiono futbolo sąjungai.

Praėjusių metų liepos 8 dieną buvo sustabdyta jo narystė federacijos vykdomajame komitete dėl konfidencialios informacijos atskleidimą apie Pilaitės stadioną Vilniuje.

Šių metų gegužės 29 dieną jis buvo nušalintas ir nuo UEFA inspektoriaus pareigų. Į rinkimus jį iškėlė Vilniaus regiono futbolo sąjunga.

Tomas Danilevičius – buvęs Lietuvos futbolo rinktinės žaidėjas, komandos kapitonas. Federacijai vadovauja nuo 2017 metų.

Jis turi stiprų tiek pačios federacijos vykdomojo komiteto, tiek ir asmeninį antrojo viceprezidento Arūno Pukelio, kurio kandidatūrą į viceprezidentus pats T. Danilevičius ir iškėlė, užnugarį ir palaikymą. Į rinkimus jį iškėlė Lietuvos futbolo teisėjų asociacija.

Šiauliečiai tiki kapitonu

Rinkimus laimėjęs T. Danilevičius surinko 71 iš 77 visų galimų balsų. Juo pasitikėjo ir ŠAFF nariai. Balsą už buvusį nacionalinės rinktinės kapitoną atidavė Rimantas Viktoravičius, Deivis Kančelskis, Mantas Zemeckas, Vytis Audinis bei Gintautas Mirauskas.

„Jis per savo trumpą kadenciją spėjo nuveikti daug darbų, ypač atstovaudamas Lietuvai užsienyje. Lietuva jau seniai nebuvo sulaukusi tiek teigiamo dėmesio iš UEFA ar FIFA, ir vykstantys renginiai čia tai tik įrodo“, – sako ŠAFF prezidentas Gintautas Mirauskas.

Jo teigimu, T. Danilevičius Šiauliuose jis lankydavosi ne kartą, domėdavosi apskrities futbolu.

„Būtent dėl šių visų priežasčių rinkimuose balsavome už Tomą“, – teigia G. Mirauskas.

Paulius Malžinskas šiauliečių savo žodžiais nesužavėjo. Jį palaikė tik Vilniaus regiono futbolo sąjungos narių penki balsai.

„Prieš rinkimus Paulius skambino, sakė nori atvažiuoti į Šiaulius, pristatyti savo idėjas, susipažinti su valdyba, atsakėme, kad laukiame, bet taip jo ir nesulaukėme“, – sako G. Mirauskas.

Federacija ar Partija?

Futbolo bendruomenėje dabartinė valdžia turi prastą reputaciją, todėl rinkimų baigtis sulaukė nemažai neigiamų komentarų. Sporto komentatorius Nerijus Kesminas rinkimus ir jų rezultatus palygino su sovietiniais laikais.

„XX šimtmetis valdo, ir, panašu, valdys dar ilgai“, – savo feisbuko paskyroje teigė N. Kesminas.

„Smagu, kad 2020 metais yra galimybė tiesiogiai matyti partijos suvažiavimus ir išgirsti įkvepiančias kolchozų pirmininkų kalbas“, – komentare po N. Kesmino įrašu priduria kitas sporto komentatorius Rytis Vyšniauskas.

Taip pat jis tinklalaidėje „Skrieja kamuolys“ lygina rinkimuose buvusius rankų kilnojimus bei plojimus su Stalino valdymo laikotarpiu.

Ar Lietuvos futbolas yra švarus?

Parlamentaras bei Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos (JSRK) narys Andrius Kupčinskas teigia, jog Lietuvos futbolas turi problemų bei jas reikia spręsti.

„Lietuvos futbole jau seniai įsigalėjo sisteminės ydos ir problemos, į kurias turime reaguoti, analizuoti ir diskutuoti parlamentinės kontrolės formate, pakviečiant suinteresuotas puses“, – sako A. Kupčinskas.

„Federacijoje nerimą kelia valdymo etika ir iš jos plaukiantys klausimai, ypač po federacijos prezidento rinkimų, kurių etiką nesuderinama su Sporto įstatymo nuostatomis, kuris reglamentuoja sporto principus“, – sako Seimo narė Rasa Petrauskienė.

Kitą savaitę posėdžiaujančiai JSRK siūloma įtraukti papildomą klausimą dėl futbolo perspektyvų Lietuvoje, nes federacijos prezidento rinkimai sukėlė abejonę, ar federacija supranta atsakomybę visuomenei bei demokratinius principus.

A. Kupčinskas ir R. Petrauskienė teigė, jog futbolas yra vienas iš valstybę reprezentuojančių sričių, o vaikų, kurie užsiima futbolu, yra daugiau nei užsiimančių krepšiniu, todėl futbolui turi būti keliami didesni skaidrumo reikalavimai.