Šiauliai specialistus vilios dengdami būsto nuomą

Redakcijos nuotr.
Vaida Kalasevčienė, Šiaulių miesto savivaldybės Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento direktorė, sako, jog norima ne tik pritraukti aukštos kvalifikacijos specialistus iš šalies, bet ir šiauliečius specialistus mieste išlaikyti.
Šiauliuose aukštos profesinės kvalifikacijos specialistus ketinama pritraukti Savivaldybės lėšomis apmokant jų būsto nuomą. Jeigu miesto Taryba pritars, iki 3 600 eurų būtų atseikėjimą vienam specialistui paremti.

Paramą skirtų dviem metams

Šiaulių miesto Tarybos sprendimo projektas jau yra parengtas. Rugsėjo 3 dieną Tarybai būtų teikiamas tvirtinti „Aukštos profesinės kvalifikacijos specialistų pritraukimo (skatinimo) dirbti Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje veikiančiose įmonėse finansinės paramos skyrimo tvarkos aprašas“.

Pagal aprašo projektą į būsto nuomos kompensavimą galėtų pretenduoti specialistas, įgijęs bakalauro ar magistro aukštojo mokslo diplomą aukštosiose mokyklose ir (arba) turintis ne mažiau kaip penkerių metų profesinę patirtį, kuri yra būtina profesijai ar sektoriui, nurodytam darbo sutartyje.

Iki 3 600 eurų išmoka numatoma skirti specialistui Šiaulių mieste ar Šiaulių rajone būsto nuomos išlaidoms padengti per dvejus metus. Specialistas bent dvejus metus įsipareigotų dirbti įmonėje, kuriai jo reikėjo. Numatyta ne tik paramos taikymo bei skyrimo tvarka, bet ir atsakomybė. Jeigu specialistas darbo sutartį nutrauktų anksčiau, turėtų atitinkamą dalį paramos grąžinti.

Siūloma, kad trūkstamų Šiauliams specialistų sąrašą tvirtintų Savivaldybės Administracijos direktoriaus sudaryta komisija, derindama sąrašą su Užimtumo tarybos Šiaulių skyriumi. Specialybių sąrašas turėtų būti peržiūrimas kartą per metus.

Paremtų ir šiauliečius

Trūkstamų Lietuvoje aukštos profesinės kvalifikacijos specialistų sąrašas dabar yra tvirtinamas ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu, jis kasmet sudaromas, kad įmonės galėtų pritraukti specialistus iš trečiųjų šalių.

Kokių specialistų laukiama Šiauliuose, „Šiaulių kraštui“ komentavo Savivaldybės Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento direktorė Vaida Kalasevičienė.

Savivaldybės duomenimis, labiausiai aukštos kvalifikacijos darbuotojų stinga gamybos įmonėms. Trūkstamos profesijos – automatikos inžinieriai, maisto ir gėrimų produktų technologai, elektros sistemų inžinieriai, grafikos dizaineriai, programuotojai, informacinių technologijų sistemų, kompiuterių specialistai.

„Problema yra, apie tai kalba įmonių vadovai, todėl ir svarstėme, kaip pritraukti specialistus į Šiaulius ir čia juos išlaikyti, taip ir gimė ši idėja, – sakė Vaida Kalasevičienė. – Niekas iš kitų miestų savivaldybių tokios būsto nuomos paramos specialistams netaiko, nebuvo kuo remtis rengiant tvarkos aprašą – esame pirmieji.“

Ji pasidalijo, jog iš pradžių buvo minčių būsto nuomos paramą taikyti ne šiauliečiams, o tik atvykstantiems dirbti į Šiaulius iš kitų miestų ar šalių.

„Bet nusprendėme, jog reikia skatinti ir šiauliečius, čia baigusius mokslus ir norinčius Šiauliuose dirbti, gyventi, kad galėtų būstą nuomotis, atsiskirti nuo tėvų, – pabrėžė V. Kalasevičienė. – Todėl neįvardijame, kad specialistai turi būti atvykstantys iš kitur. Paramą galėtų gauti ir ką tik baigęs studijas, ir galbūt neturintis aukštojo išsilavinimo, bet turintis profesinę patirtį – aukštą kvalifikaciją galima įgyti ir dirbant. Pastariesiems būtina sąlyga – penkeri metai profesinės patirties. Mums svarbiausia, kad įmonei to specialisto reikėtų.“

Jeigu miesto Taryba siūlomai tvarkai pritars, dar šiemet numatoma paremti 5 specialistus. Jų būsto nuomai kompensuoti iš miesto biudžeto numatoma skirti 19,3 tūkstančio eurų.

2021 metais numatoma paremti 10 specialistų ir skirti 30,7 tūkstančio eurų, 2022 metais – 20 specialistų ir skirti 60 tūkstančių eurų išmokos.