Šiauliai ošia dėl garbės piliečio

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kyla ir iniciatyva Vilių Puroną tituluoti Šiaulių miesto žmonių garbės piliečiu, jeigu nebūtų suteiktas oficialus miesto garbės piliečio vardas.
Šiauliečiai renka parašus po peticija, kad žinomam dizaineriui, kraštotyrininkui Viliui Puronui būtų suteiktas Šiaulių miesto garbės piliečio vardas. Savivaldybės komisija yra išrinkusi kitą garbingą nominantą šiam titului suteikti. Peticijos iniciatoriai to sprendimo nekvestionuoja, siūlo suteikti garbės vardą abiem nusipelniusiems nominantams. Ar miestiečių balsas bus išgirstas?

Vardan taikos ir vienybės

Peticijos autoriai rašo: „Tradiciškai, artėjant šių metų Šiaulių miesto šventei, vienam kandidatui komisija jau pasiūlė suteikti Garbės piliečio vardą, dėl antrojo – profesionalaus dizainerio Viliaus Purono – netyla diskusijos, organizacijos ir pavieniai gyventojai inicijuoja palaikymo parašų rinkimo akcijas. Vardan taikos ir vienybės miesto bendruomenėje, prašome 2020-aisiais Šiaulių miesto garbės piliečio vardą suteikti ir antrajam pretendentui, Lietuvos ir Šiaulių miesto vardą pasaulyje garsinančiam Viliui Puronui.“

Irena Vasinauskaitė, atstovaudama Šiaulių miesto Sąjūdžio pirmeivių klubui, inicijavo ir registravo elektroninę peticiją, kurią nuo rugpjūčio 24 dienos pasirašė daugiau nei 600 šiauliečių ir ne šiauliečių. Peticijos geografija siekia ir Vilnių, Kauną, Panevėžį, Alytų.

Renkami palaikymo parašai ir po popierine peticija. Ji adresuojama Šiaulių miesto tarybai ir Garbės piliečio vardo suteikimo komisijai.

„Peticijos iniciatorių yra daug – 19 visuomeninių organizacijų palaiko Vilių ir renka parašus, nes daug žmonių neturi interneto, o nori pasirašyti“, – sakė „Šiaulių kraštui“ Irena Vasinauskaitė.

Feisbuke dalijamasi ir tokia žinia: „Vilius Puronas – Šiaulių miesto žmonių pilietis 2020. Nors meras su komisija nusprendė titulą skirti bankininkui, mes, šiauIiečiai, skiriame titulą V. Puronui.“ Reakcija audringa – „patiktukų“ arti 800, komentarų – pusketvirto šimto.

„Vilius Puronas daug padarė, kad miestas būtų kitoks, kad turėtų savo veidą, jis yra iniciatyvus, o iniciatyvūs žmonės vieniems patinka, kitiems nepatinka, bet jis visada pilnas idėjų, visą laiką yra veiksme ir daro miesto labui, – pabrėžia I. Vasinauskaitė. – Aš tik niekaip negaliu suprasti valdžios, kuri supyksta ant iniciatyvaus piliečio. O tokių faktų, susijusių su visuomeninėmis iniciatyvomis, yra.“

„Man keista, kad meras prašė visuomenės nuomonės apie kandidatus, ir laiškus rašėme, ir siuntėme, bet aš niekur viešojoje erdvėje ar Savivaldybės interneto puslapyje neradau, jog būtų paskelbta, kiek tų laiškų gavo, ar buvo atsižvelgta? – stebisi visuomenininkė. – O kai nėra galimybės sužinoti, tai ir atsirado ši peticija. Mes neatmetame nė vieno nominuoto į garbės piliečius kandidato, nei komisijos išrinktojo kandidato, kuris bus teikiamas miesto Tarybai, mes tik siūlome šiemet skelbti du garbės piliečius. Tai taiki peticija. Miestas ir taip suskaldytas ir daugiau jo sutrupinti nebereikėtų.“

Ankstesniais metais yra buvę paskelbti ir du, ir trys garbės piliečiai.

I. Vasinauskaitė pabrėžė, jog visuomenininkai perspėjo politikus nesinaudoti situacija savo rinkiminėse kampanijose ir nesikišti į peticijos akciją: „Politikai, kurie deklaruoja paramą V. Puronui, ypač opozicijos, gali ir privalėjo patys teikti alternatyvų miesto Tarybos sprendimo projektą.“

Jos nuomone, vertėtų prisiminti, jog šiemet minimas pirmosios po Nepriklausomybės atkūrimo miesto Tarybos 30-metis, o Vilius Puronas buvo tos pirmosios kadencijos miesto Tarybos deputatas.

„Nuo Sąjūdžio laikų jį žinau. – sakė Sąjūdžio pirmeivė I. Vasinauskaitė, kuri buvo Sąjūdžio miesto tarybos atsakingoji sekretorė. – Ir kai Baltijos kelią organizavome, ir dėl kitų Sąjūdžio renginių visada mums padėdavo, o dirbo Savivaldybėje, buvo vyriausiasis miesto dailininkas.“

Ji neištveria nepasidalijusi ir konkrečiu prisiminimu, susijusiu su V. Puronu: „1989 metais, prieš sovietų liaudies deputatų suvažiavimą, su Algimantu Sėjūnu nutarėme parašyti knygą-kreipimąsi į sovietų karo ministrą Jazovą dėl karinio aerodromo keliamo triukšmo bei užterštos žemės. Romualdas Struoga prifotografavo nuotraukų. Neišeidami iš būstinės daugiau kaip parą, brošiūrikę su iliustracijomis sukūrėme ir staiga pasigedome...viršelio. Vakare paskambinau Viliui ir paprašiau nupiešti kokį šiurpų viršelį. Ir ryte Puronas atpūtė į būstinę paruošęs net du variantus. Tą dokumentų ir fotorinkinį su Viliaus nupieštu viršeliu įteikėme deputatui Romualdui Ozolui, kad Maskvon nuvežtų. Mes su Algimantu Sėjūnu prisimename šią istoriją, o pats Vilius, kai jam pernai priminiau, tik tarstelėjo „eik tu, tikrai...“.

I. Vasinauskaite patikino, jog peticiją paskelbė V. Purono neatsiklaususi.

„Labai norėčiau būti nustebinta teigiamu peticijos atžvilgiu miesto Tarybos sprendimu“, – sakė peticijos iniciatorė.

Baimės pilnos akys

Šiaulių miesto garbės piliečio vardo suteikimo komisija, kuriai vadovauja meras Artūras Visockas, iš penkių kandidatų išrinko garbės piliečiu skelbti Algirdą Butkų, Šiaulių banko valdybos pirmininką. Teikia jo kandidatūrą miesto Tarybai, kuri garbės piliečio vardo suteikimo klausimą svarstys rugsėjo 3 dienos posėdyje.

Meras jau yra išleidęs potvarkį, apribojantį visuomenės atstovų dalyvavimą šiame posėdyje. Į jį be Tarybos narių ir savivaldybininkų, pateks tik „pakviesti asmenys“.

Nurodoma iš anksto registruotis žiniasklaidos atstovams (to nėra buvę miesto Tarybos istorijoje per visus tris dešimtmečius) ir gyventojams, „norintiems pasisakyti“. Užsiregistuoti reikia likus ne mažiau kaip 1 valandai iki Tarybos posėdžio.

Toliau meras tokią tvarką nustato: „Vienu metu į Tarybos posėdžių salę įleidžiamas tik vienas pasisakantis asmuo, kuris į salę gali patekti, kai pradedamas svarstyti klausimas, dėl kurio pasisakyti asmuo ir registravosi, prieš tai iš salės pasišalinus kitam pasisakiusiam asmeniui. Pasisakantis asmuo Tarybos posėdžių salėje gali būti tik svarstomo klausimo, dėl kurio jis registravosi pasisakyti, metu.“

Potvarkio motyvas – koronavirusas.

Nuo 2000-ųjų metų Šiaulių miesto garbės piliečio vardas suteiktas 42 asmenims. Vyko ir anksčiau prieštaringų diskusijų, bet iki peticijų nebuvo prieita.