Šiauliai – didelės rizikos savivaldybė

Redakcijos archyvo nuotr.
AB Neaustinių medžiagų fabrikas generalinis direktorius Stanislovas Grušas pastebėjo, kad ne visos įdiegtos apsaugos priemonės duoda rezultatų.
Šiaulių miesto savivaldybė Sveikatos apsaugos ministro – Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų vadovo paskelbta didelės rizikos savivaldybe. Čia sergamumas COVID-19 jau pralenkė kitus didžiuosius miestus. Nors įmonės ieško būdų apsaugoti savo darbuotojus, vis atsiranda naujų židinių, daugėja sergančių mokyklinio amžiaus vaikų. Gera žinia ta, kad sunkių ligonių nedaug, ligoninėje guli vos keli susirgusieji, o reanimacijos priemonių jau kurį laiką niekam neprireikia.

Susirgo penktas moksleivis

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis šį savaitgalį Šiaulių apskrityje nustatyta dar 12 naujų COVID-19 atvejų, iš kurių 10 – Šiauliuose ir po vieną Šiaulių bei Akmenės rajonuose.

Laikinai einanti NVSC Šiaulių departamento direktorės pareigas Simona Abromavičienė informavo, jog savaitgalį nustatyti koronaviruso infekcijos atvejai daugiausiai siejami su židiniais: įmonėje „Interscalit“ (4), prekybos centre „Tau“(1). Vienas atvejis įvežtas iš Suomijos. Šiaulių rajone susirgo švietimo įstaigos darbuotojas, o po kontakto su sergančiaisiais susirgo po vieną policijos pareigūną Akmenėje ir Šiauliuose.

Keturių miesto mokyklų, kuriose mokosi sergantys vaikai, sąrašą šį savaitgalį papildė dar viena – „Romuvos“ progimnazija. Kaip paaiškino NVSC atstovė, moksleivis susirgo po kontakto su sergančiuoju.

S. Abromavičienė pranešė, kad per rugsėjo mėnesį Šiaulių apskrityje COVID-19 susirgo 68 asmenys, apie 90 procentų sergančiųjų – iš Šiaulių miesto.

Vadovė patvirtino, kad pastaruoju metu įmonių bei įstaigų vadovai dažniau kreipiasi į NVSC, prašydami patarimų, kaip apsaugoti dirbančiuosius nuo koronaviruso plitimo.

„Įmonių vadovai turėtų griežčiau riboti darbuotojų srautus, sugriežtinti apsaugos priemonių naudojimą. Dėl to ir kyla problemų, kad darbuotojai, dirbantys atskirose pamainose, maišosi, bendrauja tarpusavyje. Didesnis dėmesys turėtų būti kreipiamas į Operacijų vadovo rekomendacijas“, – pataria S. Abromavičienė.

Pagal susirgusiųjų skaičių – treti šalyje

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė spaudos konferencijoje informavo, kad pirmadienio ryto duomenimis Šiauliuose 100 tūkstančių gyventojų fiksuojami 49,3 COVID-19 atvejo. Šiaulius paskelbus didelės rizikos savivaldybe, apribotas lankymas socialinės globos įstaigose bei Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centre.

„Esame treti Lietuvoje po Tauragės ir Švenčionių. Lietuvos sergamumo rodiklis – 16,5 atvejo“, – lygino vedėja.

Ji informavo, kad vien per praėjusią savaitę mieste nustatyti 49 nauji ligoniai. Daugiausiai atvejų užfiksuota įmonėje „Interscalit“, vis dar nustatomi ligos atvejai saviizoliacijoje esančios pamainos darbuotojams. Taip pat įmonėje „Comco“, kuri šiuo metu yra sustabdžiusi savo veiklą.

„Turime vieną šeimos židinį su kuriuo siejami 5 susirgimai. Prekybos centre „Tau“ sergantys darbuotojai taip pat susiję su šeimos židiniu“, – vardijo V. Palčiauskienė.

Praėjusią savaitę buvo atlikti testavimai greitaisiais testais švietimo įstaigų darbuotojams. Iki penktadienio 5 įstaigose atlikus 221 testą, gauti 4 teigiami atsakymai. Skyriaus vedėja paaiškino, kad šie keturi švietimo įstaigų darbuotojai buvo nukreipti į mobilųjį punktą, kur jiems paimti mėginiai COVID-19 tyrimams.

„Visi keturi atsakymai buvo neigiami. Šie žmonės šiuo metu neserga ir gali tęsti darbą įprastu režimu“, – sakė V. Palčiauskienė.

Ji pažymėjo, kad mobilus punktas suintensyvino savo darbą. Pirmadienį-penktadienį atlikta 480 tyrimų, kai vasarą per tokį pat laikotarpį paimdavo 240-320 mėginių. Mobilios komandos įmonėse dar ištyrė per 150 asmenų. Didėja ir karščiavimo klinikos darbo apimtys, ji ilgina darbo laiką.

Ligoninė kol kas užsidaryti neketina

Nežiūrint sparčiai plintančios koronaviruso infekcijos, didelė dalis serga lengva arba vidutine forma. Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika informavo, kad vakar ligoninėje buvo gydomi 7 vidutinės būklės ligoniai. Dviem iš jų jau gauti pirminiai neigiami tyrimų atsakymai, laukiama pakartotinų tyrimų rezultatų. Jei jie bus neigiami, pacientai keliaus namo.

Ligoninė neplanuoja ir vėl užsidaryti nuo pacientų ir žada toliau teikti planinę pagalbą.

„Šiuo metu neturime jokių planų, kurių įgyvendinimui būtų stabdoma planinė pagalba. Dirbame ir tikimės maksimaliai dirbti greta COVID infekuotų pacientų, naudodami apsaugos priemones, organizuodami srautus, kad būtų aiškus pacientų diagnostikos bei judėjimo kelias“, – komentavo R. Mažeika.

Jis pritarė, kad lengvesnių ir besimptomių COVID-19 formų yra žymiai daugiau, nei buvo anksčiau. Tada buvo laukiama didelės ligonių bangos, buvo daug nerimo ir nežinomybės. Dabar reanimacijoje nėra nei vieno paciento.

„Norime dirbti, išlikti atviri pacientams. Jei daugėtų sunkių „kovido“ atvejų reanimacijoje, tada iškiltų problema, tektų uždaryti operacines, jose būtų gydomi sunkūs ligoniai. Kol kas laukiame gripo, matysime, ką atneš ruduo“, – kalbėjo ligoninės vadovas.

Savivaldybė klientams priveria duris

Savivaldybės sveikatos skyriaus vedėja V. Palčiauskienė patvirtino, kad verslo įmonės, įstaigos jaučia nerimą, dažniau konsultuojasi, kaip išvengti ligos židinių.

Miesto savivaldybės administracija pereina į nuotolinį darbą. Apie tai informavo Administracijos direktorius Antanas Bartulis.

Keturi skyriai, kurie tiesiogiai aptarnauja klientus, juos priims tik pagal išankstinę registraciją. Ta –i Bendrojo skyriaus priimamasis, Civilinės metrikacijos, Socialinių išmokų ir kompensacijų bei Socialinių paslaugų.

„Pirmiausiai siūlome savo klausimus spręsti elektroninėmis priemonėmis. Jei tuo žmonės negali naudotis, bus vykdoma išankstinė informacija. Žmogui skiriamas priėmimo laikas ir tik tuo metu gyventojas įleidžiamas į patalpas. Atnaujinamos pašto dėžės prie durų, gali ten palikti dokumentus, savo prašymus. Saugokime vieni kitus, naudokimės paslaugomis be kontaktavimo“, – siūlė A. Bartulis.

Jis pabrėžė, kad vestuvių ceremonijos vyks, tačiau prašė žmonių būti sąmoningais ir ateiti įregistruoti santuokos keturiese.

Liga pratrūko ten, kur nesitikėta

Neaustinių medžiagų fabriko generalinis direktorius Stanislovas Grušas jau įsitikino, kokių bėdų gali pridaryti COVID-19 židinys. Jo vadovaujamai įmonių grupei priklauso „Interscalit“ ir „Comco“. Kokių priemonių imasi vadovai?

„Bandom kažką daryti. Kai kur darome prevencinius tyrimus už pinigus. Vienoje įmonėje tikrinome visus darbuotojus, nes jie yra toje pačioje teritorijoje įsikūrę. Kitur tam tikrą dalį tiriame“, – aiškino generalinis direktorius.

Jis pasakojo, kad įmonėse bandoma smulkinti srautus, tarp pamainų daryti pertraukas, kad paaiškėjus naujam ligos atvejui, nereikėtų užsidaryti visai įmonei.

S. Grušas sakė, kad įmonėse pastatė termovizorius temperatūrai nustatyti, jau gerokai anksčiau pradėjo naudoti apsaugos priemones, tokias kaip veido kaukės, tačiau šios priemonės nepadėjo išvengti židinių.

„Mes darome savo, žmonės – savo. Po darbo sėda į mašinas ir važiuoja savo reikalais, bendrauja“, – teigė verslininkas.

Jis tvirtino, jog svarbu „ligą pagauti“ pirminėje stadijoje. „Interscalite“ ji jau buvo pažengusi, kai nustatė pirmą atvejį, todėl taip išplito. Kitos „Neaustinių medžiagų fabriko“ įmonės gamybos nemažina.

„Laikas nuo laiko kai ką sustabdome. Jei ateina žmogus į darbą su tam tikrais požymiais, išleidžiame pamainą. Bet nė karto tai nepasiteisino. Pratrūko ten, kur nelaukėme“, – sakė S. Grušas.