Šiauliai artėja prie raudonosios COVID-19 zonos

Redakcijos archyvo nuotr.
Sparčiai šalyje plintantis koronavirusas augina sergamumo skaičius ir Šiaulių apskrityje. Grėsmingiausiai COVID-19 atvejų daugėja Šiaulių mieste. Čia daugiausiai nustatyta ir „Delta“ koronaviruso mutacijų atvejų. Anot specialistų, pavojinga mutacija dažniausiai „prikimba“ nepasiskiepijusiems ar nepilnai pasiskiepijusiems asmenims.

 

Raudona zona naujų apribojimų kol kas nežada

Šiauliuose per 14 dienų nustatyti 94 nauji koronaviruso atvejai 100 tūkstančių gyventojų. Iš 60 savivaldybių šis skaičius didesnis tik Klaipėdoje, kuri jau atsidūrė raudonojoje zonoje. Raudona spalva „nudažomos“ savivaldybės, kuriose sergamumo rodiklis viršija 150 naujų atvajų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų arba COVID-19 tyrimų teigiamų atsakymų dalis viršija 4 procentus. Šiauliuose 1,6 procento visų koronaviruso testų yra teigiami.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė paaiškino, kad kol kas savivaldybių spalvinės zonos nesiejamos su papildomais apribojimais. Jos leidžia stebėti ir vertinti situaciją. Savivaldybės gydytoja situaciją Šiauliuose vadina grėsminga, nes koronaviruso plitimas spartėja, o vakcinavimo tempai lėtėja.

Kol kas nedaugėja sunkių „kovidinių“ ligonių. Antradienio duomenimis Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo gydoma 10 COVID-19 pacientų, dar vienas – Intensyvios terapijos skyriuje. Jau beveik savaitę šalyje neužfiksuotas nei vienas mirties nuo COVID-19 atvejas.

Šiaulių apskrityje vieninteliame Pakruojo rajone sergamumas išlieka nulinis.

Plinta grėsminga mutacija

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė informavo, kad trečiadienį gavo informaciją apie nustatytus naujus 18 koronaviruso „Delta“ mutacijos atvejus (17 mieste ir 1 rajone) ir dar tris atvejus kitos atmainos. Iš viso Šiauliuose „Delta“ mutacija nustatyta 27 asmenims ir 2 – Šiaulių rajone.

Anot S. Abromavičienės, tai kelia didžiulį nerimą, nes koronaviruso „Delta“ mutaciją Pasaulinė sveikatos organizacija įvardijo pačia grėsmingiausia ir greičiausiai plintančia. Departamento vadovė akcentavo, kad didžiausia problema – nepakankama vakcinacija. Šiauliuose iš viso paskiepyti 45 procentų gyventojų. 4,6 procento iš jų dar laukia antros vakcinos dozės. Šalies mastu vakcinavimo tempai porą procentų didesni.

S. Abromavičienė pabrėžė, kad „Delta“ koronaviruso atmaina paprastai nustatoma nepasiskiepijusiems arba nepilnai pasiskiepijusiems gyventojams.

„Be galo svarbu vakcinacija. Jei kas galvoja vasarą čia nieko tokio, pasiskiepysime rudenį, tai delsti nereikėtų. Noriu priminti, kad pilnas imunitetas susiformuoja maždaug per mėnesį. Jei su tokiais skaičiais pradėsime rugpjūčio mėnesį, bus blogai. Sveikatos apsaugos ministras jau kalba apie ribojimus“, – sakė departamento vadovė.

Šiauliuose apie 40 procentų užsikrėtusiųjų koronavirusu, jį „pasigavo“ šeimose, likusi dalis – neaiškiomis aplinkybėmis arba darbo vietose. Šiauliuose nustatyti keturi protrūkiai: trys gamybos įmonėse ir vienas – prekybos. Antradienį naujas protrūkis nustatytas baldų gamybos įmonėje.

S. Abromavičienė apgailestavo, kad sudėtinga bendrauti su atskirų įmonių vadovybe, kuri nelabai noriai atskleidžia didelės rizikos kontaktus, nebendradarbiauja.

Šiauliuose utilizuojama 500 vakcinos dozių

Savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja V. Palčiauskienė patvirtino, kad ir Šiauliuose tenka utilizuoti dalį vakcinų, kurių galiojimo laikas pasibaigęs. Kol kas tokio likimo sulaukė apie 500 „Moderna“ gamintojo vakcinos dozių.

Šios savaitės pradžioje savivaldybė turėjo 580 „Astra Zeneca“ gamintojo dozių, 672 – „Pfizer“, 1220 – „Moderna“ ir 10 – „Johnson“. Pastarojo gamintojo preparato dozės paliktos skiepijimui namuose, nes neaišku, kada šios vakcinos vėl bus gaunama. Anot gydytojos, ši vakcina išlieka populiariausia, o kai jos nėra, žmonės dažniausiai prašo „Pfizer“ gamintojo vakcinos.

Šią savaitę miestą pasieks 400 naujų „Moderna“ dozių ir 2310 „Pfizer“.

Gyventojai skiepijami ne tik abiejose miesto poliklinikose, vakcinavimo centre Šiaulių arenoje, bet ir prekybos centruose „Bruklinas“, „Akropolis“, „Saulės miestas“, o nuo vakar pasiskiepyti galima ir Rėkyvos ambulatorijoje. Darbo valandos skelbiamos Savivaldybės interneto svetainėje. Pasiskiepyti galima tiek iš anksto užsiregistravus, tiek ir be registracijos.