
Naujausios
Šiaulių meras „raudoja“ dėl „raudų sienos"
Šiauliuose rekonstruojamoje Prisikėlimo aikštėje iškilusią sieną vieni miestiečiai dar pernai pakrikštijo „raudų siena“, kiti suteikė ir vardą – „Visocko raudų siena“. Tačiau miesto meras Artūras Visockas ją „pamatė „tik dabar ir to statinio „nesupranta“. Esą nežino, nei kas čia bus, nei ką su juo daryti? Praėjusią kadenciją meras raudojo dėl opozicijos trukdymo dirbti, ar yra dėl ko raudoti dabar?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Ko meras „raudoja“?
Antrą kadenciją prie miesto vairo stojęs A. Visockas feisbuke pasidalijo „Foto pro langą“ – sienos Prisikėlimo aikštėje vaizdu.
Rekonstrukcija vyksta jau metus, projektas konkursą laimėjo dar 2015 metų gruodį, kai miestui A. Visockas jau vadovavo.
Lyg tą sieną būtų ką tik išvydęs, jis pasidalijo tokiu įspūdžiu: „Geriau už Demokratiją nieko nėra. Tačiau man susidaro įspūdis, jog kartais architektai tuom pernelyg naudojasi. Nenoriu kritikuoti, tačiau to statinio, kurį žmonės pavadino „raudų siena“, aš nesuprantu.“
Toliau dar paaiškino: „Tačiau, kaip ir kiti, kurie nesupranta, laukiu statybos pabaigos. Tikiuosi, jog pavyks suprasti. Man nuojauta kužda, kad į tą sieną teks investuoti papildomus 0.5 mln. Kitaip tariant viskas, kas pastatoma reikalauja priežiūros. Kiek? Ir t.t“ (kalba netaisyta)
Kas ko nesupranta?
Atsirado komentatorių, kurie stebėjosi, kad pats „šeimininkas klausia, kas čia bus pas jį kieme?“
„Truputį neįsikertu, jūs jau beveik 5 metus vadovaujat miestui, ir net neisivaizduojat, kas dedasi už jūsų lango?“ – abejojo žmogus mero nuoširdumu.
„Deja, tokiais atvejais nugali Demokratija, – apsigynė A. Visockas ir nurodė „to, kas dedasi už lango“ kaltininką: „Architektų komisija nusprendė, jog šis projektas laimėjo. Aš tos sienos nesuprantau nuo pirmųjų dienų. Tačiau tai supranta architektai. Aš nerimauju dėl būsimų papildomų išlaidų, norint tą sieną kažkaip pateisinti, ar „įdarbinti“.
Ypač prasmingas A. Visocko dialogas užsimezgė su ką tik Tarybos nariu tapusiu jo sekėju Zakiru Medžidovu.
„Sieną reikia įveiklinti, – siūlo merui Z. Medžidovas, – pasikvieskim, žmonės tegu siūlo idėjų.“
A. Visockas reaguoja: „Iš esmės iki šiol nėra aišku, ką su šia siena būtų verta daryti. LED ekranas vienas iš variantų. Gal, pvz., alpinistų sienelė? Architektas sako, jog žmonės turi/gali sugalvoti. Tai ir parašiau. Nes norisi ....labiau suprasti.“
Z. Medžidovas pasišauna merui padėti: „Einu pirmadienį pas architektą į svečius. Paklausiu“.
O vicemeras Domas Griškevičius visiems paaiškina, kad reikėjo dalyvauti viešuose projekto svarstymuose ir ten reikšti nuomonę.
Tik kai kas prisimena, jog tuose svarstymuose paties mero nė karto nematė.
Kas kam atrodo
Kam siena primena „stalinistinį“ vaizdą, kam kyla klausimas, ar čia ne siena tarp Aukštaitijos ir Žemaitijos „tokiam atvejui, jeigu Žemaitija brexit skelbs“? Kas siūlo „gėdos“ sieną nevykėliams politikams daryti.
„Kol nebaigti darbai, reikia paprašyti darbininkų, kad raudų sienoje iškirstų tarpelius, kuriuose žmonės paliktų raštelius su norais“, – toliau ironizuojama „raudų tema“.
Taškus ant i bando sudėti dizaineris Vilmantas Dambrauskas: „Vėlu kalbėti apie tai, kas turėjo būti. Jau yra ir buvo eita nuosekliai. Paskelbiamas konkursas, pateikiami projektai, išrenkamas geriausias, paskelbiamas nugalėtojas (mano galva – pelnytai!). Priima ir vertina kompetentingi specialistai. Klausimas – kokia tų specialistų kompetencija, jei nematė SIENOS problemos?“
Jis svarsto, o gal ta siena Šiaulius išgarsins: „Tokių simbolių, kaip Saulė, mums gali pavydėti daugelis pasaulio miestų. Dabar prisidės Siena. Pirmasis Pink Floyd festivalis jau turi savo dislokaciją. Išnaudokime tai.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Aikštės siena kelia miestiečiams klausimų, bet aikštės rekonstrukcijos projekto autorius ne kartą jau yra aiškinęs, kad čia turi būti ekranas, o viršuje – apžvalgos aikštelė. Iš Varpo gatvės – interaktyvus miesto žemėlapis. Tik sienai „įveiklinti“ reikės Savivaldybės pinigų.
Ką šiauliečiai žino apie sieną Prisikėlimo aikštėje?
Jonas BARKAUSKAS, architektas:
– Architektas Vytenis Rudokas (Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos projekto autorius) numatė, jog siena turi būti interaktyvi: aikštės pusėje – ekranas, kitoje pusėje – interaktyvus miesto žemėlapis, viršuje – apžvalgos aikštelė. Tik žinau, kad kai kurių dalykų turėjo atsisakyti, nes Savivaldybė aiškino, jog nėra lėšų.
Jeigu meras tikina, jog nežino ar nesupranta, kokia čia siena, tegu paklausia architekto. Be to, Savivaldybė turi Administraciją, kuri formulavo Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos konkurso užduotis, tvirtino projektą, išdavė leidimus statybai, taigi, gali klausti ir Administracijos, kas čia bus?
EUGENIJA, Medelyno gyventoja:
– Ir mes šią sieną „raudų siena“ vadinome, kol nesužinojome, kad čia gal bus turizmo informacijos centras – tai gal visai nieko? Sutvarkys aikštę, sieną geriausiems dailininkams tegu duoda apipiešti, ir viskas bus gerai.
Manau, kad meras tikrai turi žinoti, kas čia bus.
Tam Savivaldybė ir pinigų turi. Aš galvoju, jeigu visas gatves visur kasa, verčia, tai pinigų turi? Negi veltui daro? Europos Sąjungos pinigus gaunam, tai reikia panaudoti.
JUSTAS, dirbantis biure šalia aikštės:
– Visokių tos sienos pavadinimų esu girdėjęs: jog čia bus turizmo informacijos centro bazė, apžvalgos aikštelė, „raudų siena“, kino teatras – visokių variantų.
Man ta siena gerai atrodo ir nė trupučio nemaišo, aš tik laukiu, kada viską sutvarkys.
Meras gal tik nori iš gyventojų išklausti, kaip tą sieną panaudoti kitaip, nei suplanuota?
Pirminė funkcija buvo sieną panaudoti koncertams, renginiams.
Mokesčius mokame, tai tegu padaro tą erdvę miestiečiams tinkamą bendrai naudotis. Tam jokių pinigų negaila. Nervai ima tik tada, kai kažkam privačiai į kišenę miesto pinigai ima byrėti.
Šiaulietė DAIVA:
– Ta siena – neįprastas variantas. Girdėjau, kad čia bus ekranas. Gal, kai viską sutvarkys, bus gražu?
Miesto vadovas turėtų žinoti, kas yra daroma – dabar jau vėlu klausti, kas bus? Reikia tik baigti, kas pradėta, o pinigų jai įrengti turėjo numatyti iš karto.
Nereikėtų architektų kaltinti. Sprendimus juk priima Savivaldybė, miesto Taryba – ne architektas. Architektas teikia tik siūlymus, ką daryti, kaip daryti, bet jiems pritarti turi Savivaldybė.
Kalbino Rūta JANKUVIENĖ, fotografavo Giedrius BARANAUSKAS