Šią vasarą ir liepa bus šiltesnė

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Klimatologai prognozuoja, jog liepa bus 1–2 laipsniais šiltesnė nei įprasta.
Kokia bus liepa, ar palanki atostogoms? Ar šiltesnė nei kaitra kamavęs birželis? Rūpi orai ir atostogaujantiems, ir darbus dirbantiems.

 

„Liepa prognozuojama apie 1–2 laipsniais šiltesnė, negu įprastai turėtų būti, o daugiametė liepos mėnesio norma yra 18,3 laipsnio, – komentuoja „Šiaulių kraštui“ modeliuojamą mėnesio prognozę klimatologas dr. Donatas Valiukas, Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimato ir tyrimų skyriaus vedėjas. – Birželį turėjome šiltesnį ir liepa bus šiltesnė.“

Jis tik atkreipia dėmesį, jog prognozuojama vidutinė temperatūra paslepia kontrastus. Gali būti ir karštesnių orų, ir atvėsimų.

„Lietuvos orams kontrastai ypač būdingi, – sako klimatologas. – O kritulių kiekio atžvilgiu ši liepa bus artima daugiametei normai. Bet vasaros krituliai labai dažnai yra lokalūs. Vienur gali būti labai gausūs, o visai šalia jų gali ir trūkti. Liūtys liepai būdingos, bet tai nereiškia, kad visur jų bus.“

Liepa laikoma šilčiausiu mėnesiu, dažniausiai taip ir būna. Tačiau pastaruosius porą metų – ir pernai, ir užpernai – šilčiausias vasaros mėnuo buvo birželis. Pasak klimatologo, tai visiškai nebūdinga Lietuvai.

Liepa pernai buvo net vėsesnė už daugiametę normą, tad, klimatologo žodžiais, šiųmetinė liepa tikrai turėtų būti šiltesnė už pernykščią.

„Paprastai liepos mėnesio trečioji dekada būna šilčiausia, o pajūryje šilčiausi orai iš liepos persistumia ir į rugpjūčio pirmąją dekadą“, – sako D. Valiukas.

Praėjusio ir kaitromis kankinusio šiųmetinio birželio orų duomenys dar analizuojami, bet, klimatologo įžvalgomis, jis neturėtų pralenkti rekordinio karščiais 2019 metų birželio.

Šiemet birželis buvo rekordiškas tik pagal atskirų dienų aukštas temperatūras ir kaitros išplitimą. Plito karščio bangos, kurios fiksuojamos, kai 30 laipsnių ir daugiau temperatūra laikosi tris dienas iš eilės. Birželį tokia stichinė kaitra fiksuota visoje Lietuvoje, išskyrus Nidą. Atskirose teritorijose karščio bangos truko nuo 3 dienų iki 7 dienų. Druskininkuose fiksuota 7 dienas trukusi kaitra.

Buvo užfiksuota ir rekordiškai šilčiausia birželio naktis per visą hidrometeorologinių stebėjimų Lietuvoje istoriją – Nidoje birželio 21-os naktį buvo 23,1 laipsnio šilumos.

„Nidoje veikia kitokios nei kitur mikroklimato sąlygos, dėl marių poveikio dienos ir nakties temperatūrų skirtumas yra mažesnis, – komentuoja D. Valiukas. – Šiltų, tropinių naktų, kai temperatūra nenukrenta žemiau 20 laipsnių, visoje Lietuvoje labai gausėja.“