Šešėlis Šiaulių savivaldybėje plečiasi

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Auditorijai apie savo gerus darbus mėgstantis kalbėti Šiaulių miesto meras Artūras Visockas dabar papildomų klausimų išvengia komentuodamas virtualiais monologais.
„Šiaulių krašte“ ketvirtadienį rašyta apie Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnų apsilankymą Šiaulių miesto savivaldybėje, kelias valandas trukusias miesto vadovų apklausas ir dokumentų poėmius. STT patvirtino, jog yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo. Jame – mažiausiai du galimo nusikaltimo epizodai.

Įtariamųjų gali daugėti

STT vykdomo tyrimo epicentre – galimai neskaidrus Šiaulių miesto savivaldybės valdomos įmonės organizuojamo Europos Sąjungos (ES) lėšomis finansuojamas viešasis pirkimas.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, privačios bendrovės direktorius Rytis Maliukevičius, būdamas Šiaulių miesto savivaldybės įmonės organizuojamo viešojo pirkimo komisijos nariu, galimai sudarė išskirtines sąlygas konkurse dalyvavusiai kitai privačiai įmonei laimėti Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą apie 1,6 milijono eurų vertės viešąjį pirkimą.

Šiuo metu įtarimus STT yra pareiškusi dviem asmenims. Privačios bendrovės direktoriui ir viešojo pirkimo komisijos nariui R. Maliukevičiui pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo, konkurse dalyvavusios įmonės, UAB „Infes technologijos“ atstovui Danieliui Krinickiui – dėl sukurstymo piktnaudžiauti.

Koks viešasis pirkimas atsidūrė teisėsaugos akiratyje, ikiteisminį tyrimą atliekanti STT ir tyrimą kontroliuojantys Europos prokuratūros prokurorai kol kas nekomentuoja: „šios tyrimo detalės šioje tyrimo stadijoje nėra teikiamos, siekiant nepakenkti tyrimo eigai“.

Pirmadienį apklaustiems Savivaldybėms vadovams: merui Artūrui Visockui ir iš atostogų skubiai iškviestam administracijos direktoriui Antanui Bartuliui įtarimai, anot STT, „šiuo metu nėra pareikšti“.

„Šiaulių kraštui“ žinoma, kad pirmadienį Savivaldybėje buvo apklausta ir daugiau darbuotojų. Apklausos tęsiasi. Neatmetama, kad gali plėstis ir įtariamųjų ratas.

Kliuvę „Paukščiai“ ir šviestuvai

„Šiaulių krašte“ rašyta, kad STT sudominęs viešasis pirkimas galimai susijęs su naujausiu miesto fontanu „Paukščiai“, kurio rekonstrukcija įvykdė UAB „Infes“. Kaip teigia šaltiniai, atliekamame ikiteisminiame tyrime šis pirkimas – vienas iš kelių epizodų. Dėl šio abejonių sukėlusio sandorio Savivaldybėje pirmadienį STT apklausė ne tik vadovus, bet ir daugiau darbuotojų.

Kitas bylos epizodas, tikėtina, susijęs su Savivaldybės UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas“ vykdytu konkursu dėl 1,6 milijono eurų vertės LED šviestuvų pirkimo. Minėta įmonė buvo paskelbusi du viešuosius pirkimus, susijusius su Europos Sąjungos lėšomis, kurių kiekvieno vertė po 1,6 milijono eurų.

Viešuosius pirkimus vykdė „Šiaulių gatvių apšvietime“ sudaryta viešųjų pirkimų komisija. Įtariamuoju tapęs R. Maliukevičius yra šios komisijos narys. Jis įtariamas sudaręs išskirtines sąlygas konkurse dalyvavusiai kitai privačiai įmonei laimėti viešąjį pirkimą. Viešųjų pirkimų tarnyba rekomendavo nutraukti vykdomo viešojo LED šviestuvų pirkimo procedūras ir keisti pirkimo sąlygų esminius reikalavimus.

Kalbos ir komentarai

Tylos siena nuo savaitės pradžios atsitvėręs ir tiesioginio susitikimo su įvairių žiniasklaidos priemonių atstovais vengęs Šiaulių miesto meras A. Visockas į Lietuvą kreipėsi ketvirtadienio popietę kreipėsi vaizdo įrašu, kuriame apie skandalingą faktą užsiminė tik keturiais sakiniais: „Pastarosiomis dienomis, turime, sakyčiau, nepozityvią žinią....“, „Tai labai tikiuosi, kad, nežinau, kaip pasakyti, visa ta istorija turės greitą išaiškinamumą ir miesto gyventojai galės žinoti informaciją, kaip, kas ir kur“, „Ir manykime, kad viena atskira klaida ar situacija, čia gali būti ir žmogiška klaida, neturėtų nubraukti viso to potencialo“, „Atsiradus galimybei ir kalbant apie konkretų kokį nors tiriamąjį įvykį ir esant tai galimybei, kuomet plačiau bus galima komentuoti, aš būtinai tą dalyką padarysiu“.

Toliau dvi minutes ir penkias sekundes trukusiame „išstojime“ – nerišliai sudėliotas mero monologas.

Kalbą, pasakytą nedalyvaujant žurnalistams, miesto vadovas išplatino ne tik žiniasklaidos priemonėms, bet ir paviešino savo socialinėje paskyroje.

Netrukus po šiuo monologu pasirodė Savivaldybės mero patarėjo, teisininko Arno Ilgausko „solidus“ komentaras, kažkodėl nukreiptas ne į skandalą, ne į merą, ne į Savivaldybę, o į STT.

„Gal jau laikas padėti mandagumus į šoną ir tiesiai pasakyti – prasideda rinkimų šou. Kita vertus, naivu būtų tikėtis sistemos atleidimo už nuolatinę jos (jų) kritiką ir ne(pri)sitaikymą su ja… O STT nuo pat jos įkūrimo buvo politinių užsakymų stalas“.

Savivaldybės Tarybos narys Gintautas Lukošaitis kritikos strėles taip pat nukreipė į su nusikalstamomis veikomis kovojančią STT.

„Teko bendrauti su VSD kolegom neformaliai, tai jų požiūris į savo kolegas iš STT yra labai neigiamas. Ši įstaiga turės būti reformuota, tas yra akivaizdu“...

Savivaldybės mero A. Visocko patarėjo, profesionalaus teisininko A. Ilgausko žmona – Savivaldybės įmonės „Šiaulių gatvių apšvietimas“ specialistė, dirba su viešaisiais pirkimais.