Seniūnaičių rinkimų pradžia prisvilo

Redakcijos archyvo nuotr.
Balsuoti seniūnaičių rinkimuose rinkėjai neskuba. Vos trijose seniūnaitijose buvo iškelti kandidatai, bet vienoje balsavo vos vienas, kitoje – 10, o trečioje – 18 rinkėjų.
Šiauliuose pirmųjų 12 iš 37 seniūnaičių rinkimai žlugo. Šiaulietis Valdemaras Guzaitis kreipėsi į „Šiaulių krašto“ redakciją, piktindamasis, jog rinkėjams trūko ir informacijos, kur eiti balsuoti, ir strigo pirmą kartą taikytas elektroninis balsavimas. Rinkėjo balsas išjudino Savivaldybę supaprastinti e. balsavimą ir plačiau skleisti informaciją.

„Nevykę neįvykę rinkimai“

„Rašau atsiliepimus retai, tačiau dabar nutariau parašyti apie nevykusius ir neįvykusius V. Kudirkos gatvės seniūnaitijos rinkimus šių metų rugpjūčio 29–30 dienomis, – rašė V. Guzaitis. – Išrinkome vieną savo kandidatą, kuris sutiko dalyvauti rinkimuose. Surinkome vieną procentą gyventojų parašų. Pristatėme į savivaldybę reikalingas formas. Kandidatas taip pat pristatė tinkamus dokumentus. Buvo išdalinti kvietimai – apie 150 vnt. gyventojams. Deja, balsavimo dieną dauguma skundėsi, kad negali prisijungti prie balsavimo elektroniniu būdu.

Aš pats nesėkmingai bandžiau apie 10 kartų prisijungti prie seno savivaldybės tinklapio balsavimo internetu ir šeštadienį, ir sekmadienį, nes balsavimo metu buvau išvykęs iš Šiaulių. Šeštadienį buvo galima balsuoti nuo 9 val. iki 13 val. ir gyvai, tačiau nebuvo jokių nuorodų balsavimo vietoje, jokių skelbimų (S. Daukanto mokykloje). Teko girdėt, kad stebėjosi ne tik atėję keli rinkėjai, bet ir pati balsavimo komisija: „iš kur sužinojot, kad reikia čia ateiti ir balsuoti?“

„Šiaulių kraštui“ šiaulietis ir žodžiu komentavo, jog situaciją paviešino, norėdamas pasidalinti, kaip „veikia mūsų demokratija“.

„Labai nusivyliau, – teigė jis. – Savivaldybės tinklapis senas, į jį neinvestuoja, jis veikia prastai ir lygiai taip pat neveikė e. balsavimas. Aš ir rinkimų koordinatorei skambinau ir ji pati sakė, jog tik iš ketvirto karto prisijungė. Parašiau laišką ir Savivaldybei. Suprantu, kad tai rinkimų pradžia, bet ką su tokiu organizavimu galime išrinkti? Sako, rinkėjai neaktyvūs, bet juk informacijos stinga.“

V. Guzaitis pasidalijo, jog pats bandė rinkimus organizuoti: su kaimynais pasitarę kandidatą iškėlė, žmogus sutiko, 40–50 palaikymo parašų surinko ir viskas, jo žodžiais, „nuėjo šuniui ant uodegos“.

„Gaila įdėto darbo. Matyt, kad jiems nereikia to tarpininko tarp valdžios ir žmogaus turėti, – svarstė jis. – Nes bet kokia iniciatyva iš apačios valdžiai paprastai trukdo dirbti.“

Balsavo ir vos vienas rinkėjas

Pasikeitus Savivaldos įstatymui, seniūnaitijose gali būti ne daugiau nei 3 tūkstančiai gyventojų. Tad miesto teritorija dabar padalinta į 45 seniūnaitijas. Iš naujo seniūnaičius tenka rinkti 37 seniūnaitijose, kitose 8 yra reikiamas gyventojų skaičius.

Savivaldybė tikėjosi naujus 37 seniūnaičius išrinkti per tris etapus, bet jau pirmasis etapas žlugo.

Pirmame etape rinkimai buvo skelbti 12 seniūnaitijų. Iš jų tik trijose – Parko, V. Kudirkos g. ir Kuršėnkelio – seniūnaitijose bandyta rinkti seniūnaičius, nes kitose nė nebuvo iškelta kandidatų.

Seniūnaičių rinkimus koordinuojanti Neringa Vilčinskaitė-Zavadskienė, Savivaldybės vyriausioji specialistė, nevyriausybinių organizacijų koordinatorė, informavo, jog nė vienas seniūnaitis nebuvo išrinktas.

„Mes irgi sulaukėme nusiskundimo dėl trikdžių balsuojant elektroniniu būdu. Aš pati taip balsavau Kuršėnkelio seniūnaitijoje, ne iš karto pavyko. Pirmą kartą toks balsavimas taikytas, gyventojas turėjo identifikuoti save per elektroninės valdžios vartus. Tada grįžti atgal, įvesti savo e-pašto adresą ir dar atlikti kelis veiksmus. Bet kad rinkėjų aktyvumo ir taip trūko“, – pabrėžė vyriausioji specialistė.

Parko seniūnaitijoje atėjo balsuoti vos vienas rinkėjas, V. Kudirkos – 10 rinkėjų ( iš jų 5 – elektroniniu būdu), Kuršėnkelio – 18 rinkėjų ( iš jų 6 elektroniniu būdu, o 2 – namuose).

Kad seniūnaitis būtų išrinktas reikia, kad balsuoti ne mažiau, kaip penki procentai rinkėjų. Pavyzdžiui, V. Kudirkos seniūnaitijoje, kurioje yra 2686 rinkėjai, reikėjo, kad balsavime dalyvautų bent 134 rinkėjai. Pakartotinis balsavimas, neįvykus rinkimams, skelbiamas tik po dviejų mėnesių.

„Pakartotiniame balsavime kiek ateis balsuoti, tiek užteks – net ir vieno,– sakė N. Vilčinskaitė- Zavadskienė. – Išrinktų seniūnaičių kadencija truks iki Savivaldybės tarybos kadencijos pabaigos.“

Šiuo metu rengiamasi antram seniūnaičių rinkimų etapui. Rinkimai dar 12 naujų seniūnaitijų paskelbti rugsėjo 26–27 dienomis. Savivaldybės tinklapyje skelbiamos seniūnaitijos, kuriose vyks rinkimai, ir balsavimo vietos. Elektroninėmis ryšio priemonėmis balsavimas vyks rugsėjo 26 d. 9 val. – rugsėjo 27 d. 21 val. Balsavimas namuose 2020 m. rugsėjo 27 d. 10 –15 val.

„Mūsų informatikai keičia elektroninio balsavimo programą, kad jis būtų paprastesnis, plačiau informaciją skleidžiame per nevyriausybines organizacijas, žiniasklaidoje, bendraujame ir su daugiabučių bendrijų pirmininkais“, – teigė vyriausioji specialistė.

Ji pabrėžė, jog ir pats kandidatas, kai yra įregistruotas, gali informuoti gyventojus ir juos agituoti. Antrame etape dalyvaujančių seniūnaitijų kandidatai į seniūnaičius turi būti iškelti iki rugsėjo 11 dienos.

Supaprastins e-balsavimą

Savivaldybės Bendrųjų reikalų skyriaus Aptarnavimo ir e-paslaugų poskyrio vedėja Diana Grigienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog reagavo į šiauliečio pretenziją dėl e-balsavimo ir ruošia naują programą e-balsavimui.

„Pasak paslaugos teikėjų, žmogus negalėjo balsuoti, jeigu jo asmeninio kompiuterio yra pasenusi ir neatnaujinta naršyklė, todėl negalėjo prisijungti, – sakė vedėja. – Bet kadangi matome, kad žmonėms sunku prisijungti, tai priėmėme sprendimą iš viso nuimti prisijungimą. Tai reiškia, kad rinkėjas galės balsuoti neprisijungęs prie savitarnos, o tiesiog save indentifikavęs iš trijų pozicijų – įrašęs vardą, pavardę ir asmens kodą. Pagal šiuos duomenis iš karto sužinos, kokiai seniūnaitijai priklauso, ar ten vyksta rinkimai ir galės balsuoti.“

„Aktyvumas – mūsų visų problema“

Savivaldybės Administracijos direktorius Antanas Bartulis, komentuodamas situaciją dėl seniūnaičių rinkimų, teigė: „Aktyvumas yra mūsų visų problema“.

„Savivaldybė vykdo Seimo priimtą įstatymą, Seimas nustatė, kokiam skaičiui rinkėjų turi atstovauti seniūnaitis ir kokios jo funkcijos. Ne mums reikia seniūnaičio – žmonėms jis turi būti reikalingas kaip jų atstovas“, – pabrėžė A. Bartulis, atmesdamas priekaištus, jog „valdžiai nereikia tarpininko“.

Jo nuomone, seniūnaičių rinkimai turėtų daugiau rūpėti ir bendruomenei, ir nevyriausybinėms organizacijoms, ir partijoms. Savivaldybė kiek galinti, tiek apie rinkimus informuojanti, ir elektroninį balsavimą bandys palengvinti.

Direktorius prisiminė, jog informaciją norėtą plačiau skleisti daugiabučiuose, bet miesto Taryba neleido Administracijai iškabinti laiptinėse skelbimų apie seniūnaičių rinkimus, nes esą taip bus pažeistos individualių namų gyventojų teisės.

A. Bartulis svarstė, jeigu per antrąjį seniūnaičių rinkimų etapą elektroninis balsavimas pavyks labiau nei balsavimas vietose, jeigu tai lems seniūnaičių išrinkimą, galbūt pasiūlys miesto Tarybai palikti tik balsavimą elektroninėmis priemonėmis.