Seni ir nauji vargai dėl Šiaulių gatvių valymo

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Viena pagrindinių miesto gatvių – Tižės gatvė – apie 10 valandą ryto vis dar padengta sniego, nors po snygio praėjo 5 valandos.
Ankstyvas žiemos sniegas į miestą atnešė ir naujų problemų – užsnigusias gatves. Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi šiaulietė, kuri piktinosi, kad miesto pietiniame rajone prastai valomi šaligatviai, autobusų stotelės, įvažiavimai į daugiabučių kiemus. Esą miesto centras valomas gerai, o nuo Žaliūkių gatvės ir tolyn sunku paeiti šaligatviais, įlipti ar išlipti iš autobuso.

Skirtingoms gatvėms – skirtingi valymo reikalavimai

Šiaulių miesto gatves prižiūri ir valo sniegą UAB „Ecoservice projektai“. Jų darbą kontroliuoja Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Miesto koordinavimo skyrius. Skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė informavo, kad skyriaus specialistai stebi situaciją gatvėse per mieste įrengtas vaizdo kameras ir vertina darbų kokybę apžiūrėdami gatves vietoje.

Vedėja kalbėjo, suprantanti gyventojų norą vos pradėjus snigti iškart vaikščioti nuvalytais takais, važinėti „juodomis“ gatvėmis, tačiau tai nėra realu.

Miesto gatvės yra suskirstytos į keturis lygius. Priežiūros lygiai nustatomi atsižvelgiant į gatvės eismo intensyvumą, visuomeninio transporto maršrutus, pagrindines miesto institucijas (darželiai, mokyklos, ligoninės ir kita) bei numatytą finansavimą. 2021–2022 metais iš viso numatyta prižiūrėti 323 gatves, atkarpas, kurių bendras ilgis 267 kilometrų. Taip pat mieste yra prižiūrima beveik 614 tūkstančiai kvadratinių metrų šaligatvių, kuriuos valo apie 50 valytojų ir 4 traktoriukai.

Didžiausias dėmesys skiriamas pirmojo lygio gatvėms, kurių mieste yra 30 kilometrų. Jos sningant arba pustant yra nuolat valomos ir esant poreikiui barstomos „šlapia druska“, o po lietaus ar lijundros apledėjus gatvės dangai yra barstomos „šlapia druska“. Pilnai nuvalytos ir pabarstytos jos turi būti praėjus ne daugiau kaip 5 valandų nuo to laiko, kai nustoja snigti, baigiasi lijundra. Eismas šiomis gatvėmis negali nutrūkti net ir dėl ypač sudėtingų meteorologinių sąlygų. Esant normalioms oro sąlygoms, ant dangos negali būti nei puraus, nei prispausto sniego sluoksnio.

R. Tijūnaitienė paaiškino, kad penktadienio naktį snigo iki 6.10 valandos, po 5 valandų skyriaus darbuotojas išvyko patikrinti, kokios būklės mieste yra aukščiausiam lygiui priklausančios gatvės.

Kitų lygių gatvėse galimi trumpalaikiai 2-4 valandų eismo sutrikimai esant ypač sudėtingoms meteorologinėms sąlygoms bei leidžiamas 3-5 centimetrų puraus arba 1-3 suspausto sniego sluoksnis.

Daugiausiai – net 93 kilometrai – miesto gatvių priklauso žemiausios priežiūros lygiui. Jos turi būti pravažiuojamos, sniegas valomas, tačiau gatvės nėra barstomos, kol nebaigiami darbai aukštesnio priežiūros lygio ir svarbos gatvėse. Pravažiavimas turi būti užtikrinamas praėjus ne daugiau kaip 10 valandų nuo to laiko, kai nustoja snigti. Galimas ilgalaikis (iki 24 valandų) eismo nutrūkimas, jei meteorologinės sąlygos yra ypač sudėtingos. Esant normalioms oro sąlygoms, ant tokių gatvių dangos gali būti iki 15 centimetrų puraus ar iki 8 centimetrų prispausto sniego sluoksnio.

Gyventojai apie nenuvalytą sniegą gali pranešti Savivaldybei

Miesto koordinavimo skyriaus vedėja pasakojo, kad pasnigus kasdien gauna po kelis gyventojų skundus dėl nevalytų ar blogai nuvaldytų gatvių. Gruodžio 2–3 dienomis gauti 8 pranešimai: 6 dėl gatvių būklės ir 2 dėl autobusų stotelių.

R. Tijūnaitienė informavo, kad skyrius kasdien „Ecoservice projektai“ išsiunčia apie 30 pranešimų dėl nepakankamai nuvalytų miesto vietų. Vedėja tikina, kad įmonė tinkamai bendradarbiauja – į pranešimus reaguoja ir nurodytas vietas išvalo nuo sniego dar kartą ar atkreipia dėmesį ateičiai. Pabrėžiama, kad visas miestas negali būti išvalytas iš karto, todėl gyventojų prašoma kantrybės, o įmonei netinkamai atlikus priežiūros darbus kviečiama pranešti per Savivaldybės tinklalapio platformą „Tvarkau miestą“ arba nemokamu telefono numeriu 1863.

Savivaldybės atstovė patvirtino, kad šiomis dienomis keliose autobusų stotelėse sustumtas sniegas trukdė keleiviams įlipti į autobusus. Ypač akivaizdžiai tai matėsi Ginkūnų kapinių žiede. Įmonei nusiųstas pranešimas išvalyti autobusų stoteles, o „Busturo“ parašyta pranešti apie stotelėse kylančias problemas.

Pabrėžiama, kad teritoriją iki 20 metrų nuo daugiabučio namo privalo prižiūrėti namo gyventojai. Įvažiavimų ir kiemų valymu nuo sniego turi rūpintis namą administruojanti įmonė arba bendrija. Tačiau jei per daugiabučio įvažiavimą patenkama į kitas institucijas, jį išvalyti gali ir gatves prižiūrinti įmonė.