
Naujausios
Savivaldybės buldozerį stabdo Kultūros ministerija
Kultūros ministerija reagavo į spaudos ir visuomenininkų kreipimąsi dėl Joniškio rajono savivaldybės ketinimų nugriauti Medvilionių dvaro, švietimo, kultūros, lietuvybės puoselėjimo lopšio Šiaurės Lietuvoje, pastatą.
Kultūros viceministras Savivaldybę ragina šiuo klausimu į diskusiją sukviesti kompetentingus asmenis.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Ministerija gėdina Savivaldybę
Kultūros viceministras Romas Jarockis Joniškio rajono savivaldybės merui Gediminui Čepuliui adresuotame rašte atkreipia dėmesį, kad Kultūros ministerija, susipažinusi su Goesų dvaro sodybos istorija, ikonografine medžiaga, kitais dokumentais, siūlo neskubėti įgyvendinti rajono Tarybos sprendimo pastatą nugriauti.
Ministerija pataria dar kartą apsvarstyti šį klausimą kultūros paveldo apsaugos specialistų posėdyje, kuriame dalyvautų Kultūros paveldo departamento ir akademinės bendruomenės atstovai.
„Manome, kad skubotas Joniškio rajono savivaldybės tarybos sprendimo įgyvendinimas niekaip neatitiktų Lietuvos Respublikos Seimo 2015 m. paskelbtų Etnografinių regionų metų idėjos – išsaugoti regioninį, istorinį ir kultūrinį savitumą, kaip ir jūsų vadovaujamo rajono miesteliui Žagarei suteiktos teisės ir galimybės būti 2015 metais Lietuvos kultūros sostine dvasios“, – savivaldybę gėdina viceministras.
Geras pavyzdys – gretimi rajonai
Kultūros paveldo departamento (KPD) Šiaulių teritorinio padalinio vedėjas Rytis Budrys „Šiaulių kraštui“ sakė, kad Joniškio rajono savivaldybė neturi ypatingos gausos kultūros paveldo objektų, bet ir turimais tinkamai nesugeba pasirūpinti, išskyrus, Baltosios ir Raudonosios sinagogų kompleksą.
Dvarai – ypač opi tema. Dar 2014 metais Kultūros paveldo departamentą pasiekė Joniškio rajono savivaldybės prašymas peržiūrėti penkių registrinių dvarų kompleksinę teisinę apsaugą. Paveldo saugotojų terminais tai reiškia, kad siekiama išbraukti juos iš saugojamų objektų registro, nes apsaugą galima arba palikti, arba – panaikinti.
Rašte minimi Martyniškių kaime (Gaižaičių seniūnija), Daunoravoje, Paaudruvėje (Satkūnų seniūnija), Malgūžių ir Lazdyniškių (Kriukų seniūnija) kaimuose likusių buvusių dvarų sodybų fragmentai.
KPD Šiaulių teritorinio padalinio vadovas mano, kad Joniškiui geru pavyzdžiu gali būti Pakruojo, Radviliškio rajonų savivaldybės, kurios naujam gyvenimui per pritrauktas projektines lėšas prikėlė didelius Pakruojo, Burbiškių dvarų sodybų kompleksus.
Pristabdė galimą griovimą
Medvilionių dvarui būti nušluotam nuo žemės paviršiaus grėsmė iškilo, kai 2015 metų gegužės 21 dieną rajono Taryba priėmė sprendimą, kad gyvenamasis namas Medvilionyse yra netinkamas arba negalimas naudoti, nereikalingas ir jį derėtų nurašyti ir nugriauti. Dar 2012 metais Joniškio rajono apylinkės teismas minėtą pastatą pripažino bešeimininkiu. ( Apie tai rašyta „Šiaulių krašte“ straipsnyje „Buldozeris grasina lietuvybės dvarui“, 2015 11 25).
Iki šių metų lapkričio 1 dienos pastato jau turėjo nebelikti ant žemės paviršiaus, bet kilusios diskusijos tarp specialistų ir kultūros puoselėtojų procesą sustabdė.
Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba prie Joniškio rajono savivaldybės, vadovaujama archeologo dr. Ernesto Vasiliausko, rekomendavo parengti Medvilionių dvaro sodybos komplekso apskaitos dokumentus ir teikti Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybai svarstyti galimybę dvaro pastatą įrašyti į Kultūros vertybių registrą.
Manoma, kad dvaras, kuris buvo bajorų Viktorijos, Teresės ir Stanislovo Goesų, krašto lietuvybės puoselėtojų, švietėjų tėviškė, gali būti reikšmingas ne tik rajonui, bet ir regionui.
Redakcijos archyvo nuotr.
POZICIJA: Dėl Medvilionių dvaro, kuris kadaise buvo lietuvybės ir švietimo židinys Šiaurės Lietuvoje, susiremia Savivaldybės buldozeris ir kultūros žmonių skirtingos pozicijos.