Saviizoliacijoje, bet vaikšto po Šiaulius

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiauliuose kilo nepasitenkinimas dėl to, kad tolimųjų reisų vairuotojais atvykstantys dirbti kitų šalių piliečiai, apsistoję P. Višinskio gatvėje esančiuose svečių namuose, nesilaiko saviizoliacijos reikalavimų.
Praėjusią savaitę redakciją pasiekė informacija, kad svečių namuose P. Višinskio gatvėje gyvenantys dirbti į Lietuvą atvykę tolimųjų reisų vairuotojai iš Ukrainos ir kitų Rytų šalių, nesilaiko saviizoliacijos reikalavimų. Didelę šių gyventojų dalį sudaro didžiausios Lietuvoje krovinių gabenimo įmonės „Girteka Logistics“ samdomi vairuotojai. Pasklido žinia, esą įmonė privačiai jiems atlieka koronaviruso testus, o apie teigiamus atsakymus nieko neinformuoja. Tokie atvykėliai, net ir tie, kurių testai teigiami, galimai vaikšto po miestą, parduotuves, niekas jų nekontroliuoja. Įmonė tokią informaciją neigia.

Situaciją stebi

Pranešimą apie neva COVID-19 užsikrėtusius tolimųjų reisų vairuotojus, kurie apsistoję P. Višinskio gatvėje ir galimai vaikšto po miestą, gavo ir policija, kuri apie situaciją informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamentą.

Departamento patarėja, laikinai vykdanti vadovo funkcijas, Simona Abromavičienė pirmadienį pranešė, kad situaciją bandė aiškintis.

„Kadangi šie asmenys yra atvykę į šalį, jiems visiems privaloma yra saviizoliacija. Jie saviizoliuojasi tose patalpose, tačiau, kad tarp jų būtų teigiamų atvejų, tokios informacijos neturim“, – sakė S. Abromavičienė.

Departamento vadovė priminė, kad iš kitų šalių atvykę dirbti svečių namų gyventojai turėtų izoliuotis taip, kaip yra numatyta operacijų vadovo sprendimuose. Jie negalėtų išeiti iš tos patalpos, vaikščioti po miestą.

„Kiek man yra žinoma, jais rūpinasi įmonės administracija. Tačiau kadangi tie žmonės turi būti saviizoliacijoje, informacija apie juos turi būti sistemose. Situaciją dar aiškinamės, jei kils nors menkiausių įtarimų, kad ten gali būti užsikrėtusių žmonių, imsimės priemonių. Kreipėmės į policiją dėl tikslesnės informacijos, kad ką nors sužinoję mus nedelsiant informuotų“, – komentavo S. Abromavičienė.

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Gailutė Smagriūnienė informavo, kad policija apie galimai izoliacijos reikalavimų nesilaikančius vairuotojus gavo spalio 15 dieną, bet dar spalio 14 dieną pareigūnai buvo nuvykę į svečių namus P. Višinskio g. ir rado visus besiizoliuojančius atvykėlius savo vietose. Pažeidimų nenustatyta.

Sergančiųjų „kovidu“ nėra

Pasiteiravę informacijos įmonėje „Girteka Logistics“ gavome jos marketingo ir komunikacijos partnerės Neringos Rimšelienės komentarą.

„Pandemija įnešė pokyčius ir į mūsų verslą bei kasdienybę, tam skiriame didelį dėmesį siekdami maksimaliai užtikrinti visų mūsų darbuotojų bei atvykstančių darbintis vairuotojų ir visuomenės sveikatos prevenciją ir saugumą. Tuo tikslu nuolat bendradarbiaujame su Nacionaliniu sveikatos centru, medicinos įstaigomis. Darome viską, kas apibrėžta įstatymais, taip pat stengiamės daryti dar daugiau, pavyzdžiui, savo lėšomis tikriname visus atvykstančius, norinčius darbintis. Kertantys sieną užsienio piliečiai, vykdydami Lietuvos įstatymus ir reikalavimus, pildo anketas, kuriose taip pat nurodo saviizoliacijos vietą bei visą klausiamą informaciją“, – rašo įmonės atstovė.

N. Rimšelienė informavo, kad Šiauliuose per tris-keturias paskutines savaites įmonėje nebuvo nė vieno vairuotojo, kuriam būtų patvirtintas teigiamas koronaviruso testo rezultatas.

Atstovė aiškino, kad įmonė kreipiasi konsultacijų bei pagalbos efektyviai prevencijai užtikrinti į reikiamas institucijas, taip pat papildomai Transporto bazės personalo vadovė kreipsis į miesto Savivaldybę dėl konsultacijos, „kaip dar geriau rūpintis prevencija ir miesto žmonių ramybe“.

N. Rimšelienė pažymėjo, kad minėtuose svečių namuose „Girteka Logistics“ vairuotojų yra mažuma, apgyvendinimo paslaugomis naudojasi daug kitų įmonių ir žmonių.

Paklausta kaip ten besiizoliuojantys įmonės darbuotojai aprūpinami maistu, medikamentais, kitais reikalingais dalykais, atstovė atsakė: „Su kiekvienu vairuotoju mes nuolat palaikome ryšį, bendraujame ir kalbamės, tam, kad būtų užtikrinti ir jų poreikiai. Saviizoliacijoje esantiems asmenims, kurių testas yra neigiamas, įstatymas suteikia teisę išeiti pasivaikščioti 1 kilometro spinduliu nuo izoliacijos vietos. Apie galiojančius reikalavimus užsieniečiai žino dar prieš atvykstant, todėl būna pasiruošę maisto ir apsirūpinę visais būtiniausiais daiktais.“

Vairuotojai nežino saviizoliacijos tvarkos

Savivaldybės administracijos Miesto koordinavimo skyriaus vedėja Rigita Tijūnaitienė informavo, kad P. Višinskio gatvėje esančiuose svečių namuose besiizoliuojančių atvykusiųjų iš kitų šalių gyventojų savo kontrolės sistemoje turi.

Pirmadienį skyriaus darbuotojams nuvykus patikrinti situacijos svečių namuose, paaiškėjo, kad dalis vairuotojų jau išvykę į reisus, dalis rasti savo izoliacijos vietoje.

Vedėja informavo, kad atvykę iš Rytų šalių žmonės nelabai žino saviizoliacijos reikalavimų. Specialistams išaiškinus jų pareigas ir teises, jie domėjosi ir žadėjo reikalavimų laikytis.

Žinodami, kad gali nuo savo saviizoliacijos vietos nutolti vieną kilometrą, žmonės įsivaizdavo, kad gali lankytis ir parduotuvėse. Jie neslėpė tai ir darantys.

Specialistai išaiškino, kad jie gali išeiti pasivaikščioti į lauką, nutolstant ne toliau kaip 1 kilometrą nuo izoliavimo vietos, dėvėdami kaukes, tačiau negali lankytis parduotuvėse, vaistinėse, kitose žmonių susibūrimo vietose.

„Tikrai tie žmonės nėra piktybiniai pažeidėjai. Jie nežino mūsų kalbos, todėl su jais daugiau turi dirbti įmonės vadybininkai, išaiškinti jiems operacijų vadovo reikalavimus. Teisės aktai nuolat keičiasi, todėl susigaudyti situacijoje nėra paprasta. Išvykę į reisą vairuotojai nėra užsiregistravę Visuomenės sveikatos centro sistemoje, kad pirma laiko paliko saviizoliacijos vietą. Mes rengiame raštą visoms krovinių gabenimo įmonėms ir dar kartą priminsime visus reikalavimus ir akcentuosime žmonių informavimą. Tuos žmones pasikvietėmė į savo šalį, jie tapo mūsų visuomenės nariais, moka mums mokesčius, turime jais pasirūpinti“, – sakė R. Tijūnaitienė.

Ji kalbėjo, kad būtina parengti žmonėms suprantama kalba informacines skrajutes, kurias gavę jie aiškiai suprastų, kokių reikalavimų turi laikytis bei kokią pagalbą gali gauti. Jie net nežino, kad maisto produktai jiems gali būti pristatyti į saviizoliacijos vietą ir kas tai gali padaryti.

Vedėja akcentavo, kad tiek Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, tiek Savivaldybė pasirengę teikti įmonėms konsultacijas. Be to, daug konkrečios ir detalios informacijos vežėjams teikia vežėjų asociacija.