Saviems atleidžiama bet kas

Edita Mildažytė.
Sekmadienio pavakarę prie vairo girta sustabdyta ilgametė LRT laidų žurnalistė Edita Mildažytė. Moteriai nustatytas 2,36 promilės girtumas. Greitai eteryje turėjo pasirodyti jos laida, tačiau LRT paskelbė, kad tai persvarstys. Tuo metu socialinėje erdvėje kyla diskusijos, ar tikrai visiems galioja vienoda atsakomybė už padarytas klaidas.

 

Iš policijos areštinės po to, kai buvo sustabdyta girta už vairo, E.Mildažytė buvo paleista tik pirmadienio popietę. Tiesa, nuo pat ryto jos laukę žurnalistai, žinomos kolegės taip ir neišvydo. Ji buvo išleista pro galines duris.

Ekonomikos profesorius Povilas Gylys pirmadienį socialinio tinklo anketoje pasidalijo tokiu įrašu: „Viena iš matomiausių „dvaro“ ponių – Edita Mildažytė – vairavo girta. Labai girta. Įkliuvo.

Visas įdomumas laukia ateityje. Jis glūdi ne tame, kad žmogus padarė klaidą. Visi mes nuodėmingi. Padarę teisinį nusižengimą galime įkliūti. Ir turime atsakyti proporcingai. Įdomi bus kolektyvinė „dvaro“ reakcija į įvykį.

Labai tikėtina, kad Editai bus teikiama masinė žiniasklaidos parama. Tiesą sakant, ji jau teikiama. Eksploatuojant, multiplikuojant užuojautos emociją – gaila klaidą padariusio žmogaus. Po tokio viešosios opinijos paruošimo, teisinei sistemai bus lengviau pritaikyti principą „Lygūs ir lygesni“. Dar ne visi įsisąmonino – „dvariškiai“ yra lygesni.

Kad būtų lengviau suvokti mano mintį, užduosiu klausimą. Kaip reaguotų medijos ir teisėsauga, jei tiek promilių pripūstų kuri nors ar kuris nors tikros opozicijos žmogus? Mano nuomone, būtų sukelta isterija – ant ešafoto niekšę (-ą)!

Jei dar neįtikinau, paminėsiu „dvariškio“ Eligijaus Masiulio atvejį – kaip tausojančiai ir humaniškai šešerius metus nuosprendžio laukiančio Eligijaus atžvilgiu elgiasi mūsų didžioji žiniasklaida ir teisėsauga... Ir taip, jaučiu, tęsis visus dešimt metų – iki sueis senaties terminas.

Neturiu jokio asmeninio pykčio abiejų atžvilgiu. Tik ginu viešąjį interesą – padarei klaidą, bausmė turi būti proporcinga. Ir jokių lygesnių, jokių emocinių ir teisinių manipuliacijų.“

Ir iš tiesų, palaikymo žurnalistė sulaukė. Pavyzdžiui, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad šioje situacijoje nereikėtų perlenkti lazdos.

O štai buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas paskelbė kone palaikymo akciją: „Prisijungiu prie visų, kurie šiuo sudėtingu laikotarpiu palaiko Editą Mildažytę. Tai, kas jau įvyko, yra VAKAR diena su visomis pasekmėmis. Ir Edita tą atsakomybę prisiima. Tačiau svarbiausia, kas bus RYTOJ, o kas bus rytoj, priklauso ir nuo mūsų visų. Palaikymas gali paskatinti ir padėti Editai, o svarbiausia neatimti jos mylimo darbo, kurį vertiname ir mes, žiūrovai. Gyvenime daug mačiau tokių situacijų ir tikrai galiu pasakyti, kad suteikta ,,antra galimybė“ buvo geriausias sprendimas. O toliau – viskas jos rankose. Neatimkime galimybės pakilti!“ Palaikymą E.Mildažytei taip pat išreiškė Vilniaus savivaldybės tarybos narys Gediminas Jaunius bei buvusi laidų vedėja Eglė Skrolytė.

„Vakaro žinių“ paklaustas, ar lengva buvo išpranašauti, kad žinoma žurnalistė sulauks įtakingų žmonių palaikymo, P.Gylys sako, kad tai buvo akivaizdu: „Jeigu stebi viešąją erdvę metų metus, tai nuspėti labai lengva. E.Mildažytė padarė klaidą, beje, labai rimtą, nes tai didelis girtumo laipsnis. Galėjo žūti žmonės... Kam taip benutiktų, reakcija turi būti proporcinga. E.Mildažytė, žinoma, priklauso „dvarui“ – grupei žmonių, kurie valdo LRT, o tai duoda ypatingą galią.

Dabar galime stebėti, ar bus gelbstimas „dvaro“ žmogus. Kalbu apie bendrą teisingumo principą. Nesvarbu, ar nusikaltimą padarytų Povilas Gylys, ar Antanas Kandrotas, žinomas Celofano pravarde, ar E.Mildažytė. Bausmė turi būti atitinkama. Bet aš manau, kad jau vyksta gerai organizuota gelbėjimo operacija. Viešumu teisintis nereikia. Jeigu esi viešas, tau padarius gerą darbą – visi žino, bet visi žino ir tau padarius blogą darbą. Taip jau yra.

Bet jeigu esi „dvaro“ žmogus, į tave ir teismai gali pažiūrėti „humaniškai“

P.Gylys primena Mažeikių ligoninės direktoriaus Sigito Kakčio atvejį. Kai žmogus, būdamas konservatorių partijos narys, mirtinai partrenkė mažametį, tačiau pirmos instancijos teismas nuo atsakomybės jį atleido. O štai irgi konservatorei Gintarei Skaistei vairavimas išgėrus nesutrukdė tapti finansų ministre. „Dvaras“ gelbsti šiuos žmones, nes jie yra saviškiai. Kaip, manau, ištemps ir E.Masiulį. Įsivaizduokite, jei žiniasklaida prieš rinkimus apie liberalus skelbtų, jog kandidatuoja teisiama partija. Rezultatai, manau, būtų kitokie“, – sako P.Gylys.

Beje, ir tai, kad E.Mildažytė buvo išleista pro galines policijos duris, P.Gylys laiko dvejopų standartų apraiška: „Ar Petrą Gražulį policija išleistų per galines duris? Manau, jam su žiniasklaida tektų susidurti akis į akį. „Dvaro chunta“, matydama visa tai, jaučiasi drąsiau. O kartu jie agresyvesni ir kitų Lietuvos piliečių atžvilgiu. Esą jie nebaudžiami, jiems įstatymai negalioja, bet kiti baudžiami visu griežtumu. Žmonės tą mato ir jaučia.“