
Naujausios
Sąvartyno karma persekioja miestelį
Antrinių žaliavų tvarkymo įmonė „Virginijus ir Ko“ Šiaulių rajone, Kairių miestelyje (Šiaulių r.) greta gyventojų sodų nusipirko gamybines patalpas, kuriose rūšiuos antrines žaliavas. Gyventojai pasipiktino, kad seniūnas nepranešė apie tokį objektą, todėl jie sužinojo tik tada, kai jau „dokumentai buvo sutvarkyti“. Kairiškiai baiminasi šiukšlių, nes jau turi karčios sąvartynų patirties.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Nuo šiukšlynų prisikentėjo
Į redakciją paskambinusi Kairių gyventoja skundėsi, kad miestelis niekaip neatsikrato „šiukšlių kaimynystės“.
„Mes jau tiek prisikentėjome nuo senojo Kairių sąvartyno, kuris pagaliau uždarytas. Kentėjome nuo stambiagabaričių atliekų aikštelės, iš kurios po namus ir vaikų darželį pasklido žiurkės, baisi smarvė. Šiaip ne taip išsikovojome, kad ją panaikintų. Dabar – dar vienas šiukšlių verslas“, – problemas vardijo pensininkė.
Į redakciją atskubėjo ir Šiaulių rajono Tarybos narys konservatorius Vaclovas Motiejūnas, asociacijos „Kairių bendruomenė“ valdybos narys, prieš keliolika metų dirbęs ir Kairių seniūnu.
V. Motiejūnas teigė, kad Kairių seniūnas Artūras Šulčius turėjęs informuoti gyventojus apie tai, jog miestelyje pageidauja kurtis antrinių žaliavų rūšiavimo įmonė.
Pro miegamojo langą – šiukšlių įmonė
Kairių miestelio pradžioje iš Plento gatvės sukame į dešinę, ten, kur anksčiau buvo gaiviųjų gėrimų gamybos įmonė. Būtent jos pastatai ir parduoti UAB „Virginijus ir Ko“.
Įmonės teritorijos tvora ribojasi su kolektyvinių sodų tvoromis. Kairių soduose nemažai nuolatinių gyventojų, tarp jų – jaunos šeimos su vaikais.
Kalbinta jauna šeima namą kolektyvinių sodų teritorijoje įsigijo prieš keleris metus. Augina mažamečius vaikus. Sklypo tvora ribojasi su būsimos atliekų tvarkymo įmonės tvora.
Paklausta, kaip vertina būsimą kaimynystę su atliekų tvarkymo įmone, šeimininkė kviečia pasižiūrėti panoramos pro miegamojo langą: „Kaip galėtume būti už tokią gamyklą, kai pro mūsų miegamojo langą visa teritorija – kaip ant delno?“
Šeima pasakojo atsikėlusi čia iš daugiabučio, kuris kaip tik buvo šalia stambiagabaričių atliekų aikštelės, kur šiukšles vežė iš visos Kairių seniūnijos. Šiukšlės puvo, skleidė smarvę, po aplinkinius namus, vaikų darželį pasklido žiurkės. Gyventojai kovojo, kol pagaliau aikštelė buvo uždaryta.
„Ir čia gražiai žada, kad viskas bus tvarkinga. Norit pasakyti, kad kažkas išplaus tarą nuo maisto, pieno ar gėrimų likučių prieš atvežant ją rūšiuoti į Kairius?!“ – piktinosi gyventojai.
Šeima šiuo metu aiškinasi, ar gali būti taip, kad jų namas ir sklypas net nepažymėtas projekte?
„Mums neaišku, kaip galima buvo gauti leidimą, jeigu atstumas nuo jų teritorijos iki gyvenamųjų namų, kaip teigiama, turi būti 80 metrų?“ – stebisi jauna šeima.
Seniūnas: „užregistravo mergaitės“
Kolektyvinio sodo name nuolat gyvenantis pensininkas Povilas Damanskis stebisi, kad „niekas neklausė žmonių sutikimo“.
„Keista, kai seniūnas apsimeta, kad pats nežinojo, jog čia kursis tokia įmonė. Žmonės labai nepatenkinti. Kelis penktadienius iš eilės buvo susirinkimai, bet kas iš to, kad jau pavėluota. Laiku reikėjo žmones informuoti, o dabar žmonių niekas nebeklauso“, – apgailestavo pensininkas.
Kairių seniūnas A. Šulčius paaiškino, kad susirinkime su gyventojais sužinojęs, kad „įmonė rūšiuos nepavojingas atliekas“.
Seniūnas žurnalistams paaiškino, kad seniūnijoje kovo 29 dieną, yra užregistruotas UAB „Virginijus ir Ko“ raštas, kurį seniūnas pacitavo: „Prašome jūsų suteikti galimybę visuomenei susipažinti apie UAB „Virginijus ir Ko“ planuojamos ūkinės veiklos „Nepavojingų atliekų tvarkymas“ Poveikio aplinkai vertinimo išvada nuo šių metų kovo 29 dienos iki balandžio 26 dienos imtinai, pakabinant skelbimą Kairių seniūnijos lentoje“.
Raštą seniūnijai, A. Šulčiaus teigimu, „užregistravo mergaitės“, o jo tuo metu seniūnijoje nebuvę. „Tie žmonės pasikabino patys tą skelbimą skelbimų lentoje“, – teigė seniūnas.
Jis dar pacitavo Aplinkos apsaugos agentūros išvadą, kad „nepavojingų atliekų poveikio aplinkai vertinimas nereikalingas“ dėl to, kad ten nebūsią pavojingų atliekų.
„Jeigu prasidės pelytės iš ten, tada važiuosime“, – teigė seniūnas A. Šulčius.
Kokią galią turės seniūnija priekaištauti „dėl pelyčių“? „Geras klausimas!“ – šypsojosi seniūnas.
Pasodins eglių
Bendrovė „Virginijus ir Ko“ savo veiklą antrinių žaliavų tvarkymo srityje pradėjo 2001 metais. Pagrindinė veikla – antrinių žaliavų tvarkymas: surinkimas, paruošimas perdirbimui, perdirbimas arba perdavimas atliekų perdirbėjams, netinkamų perdirbti atliekų utilizavimas.
Bendrovė turi kelis padalinius Lietuvoje, vienas iš jų – Šiaulių rajono antrinių žaliavų supirkimo punktas veikia Kužiuose.
UAB „Virginijus ir Ko“ direktorius Virginijus Skublickas „Šiaulių kraštui“ teigė, kad įmonė Kairiuose nusipirko dviejų hektarų teritoriją ir gamybines patalpas.
Patalpose vyks „antrinių atliekų rūšiavimas ir paruošimas perdirbimui“, „visas veiksmas vyks tik uždarose patalpose“, o teritorijoje „bus tik automobiliai, fūros“. Bendrovės veikla Kairiuose šiemet dar neprasidės.
Direktorius tikino, kad tarp sodo namų ir bendrovės bus pasodinta eglių, „kad nematytų mūsų, ką mes ten darome, tai bus ir garso, triukšmo izoliacija“.
Kodėl atliekų rūšiavimo įmonė kuriasi miestelyje, o ne kur nors laukuose, kur nėra gyventojų?
„Tam, kad atliekas galėtumei rūšiuoti, reikia jų turėti. Atliekos kaupiasi ne laukuose. Ten, kur žmonės gyvena, ten ir kaupiasi atliekos, – atsakė direktorius. – Toje vietoje Kairiuose visada buvo pramoninis objektas. Žmonės žinojo, kur statosi savo sodo namelius.“
Poveikį žmonių sveikatai dar tirs
„Šiaulių kraštui“ pasidomėjus, koks atstumas turi būti pagal įstatymus tarp tokių įmonių ir žmonių gyvenamųjų vietų, Aplinkos apsaugos agentūros Poveikio aplinkai vertinimo departamento Šiaulių skyriaus vedėja Virgilija Kozakienė negalėjo „taip staigiai“ atsakyti. Nors būtent ši agentūra nutarė, kad poveikio aplinkai vertinimo nereikia.
Penketą minučių pasitarusi ir paspėliojusi su kolegėmis, koks atstumas galėtų būti teisėtas, V. Kozakienė patarė skambinti Krizentui Kameneckui, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento vadovui.
K. Kameneckas teigė, kad sanitarinės zonos egzistuoja sąvartynams, gamykloms.
„O čia yra ne gamykla. Perrūšiavimas visoje Europoje vykdomas vietoje, tam nėra sanitarinės zonos ir mes pagal įstatymus jokių apsaugos priemonių negalėjome pritaikyti“, – teigė visuomenės sveikatos specialistas.
Tačiau, pasak K. Kamenecko, tai yra tik pirminis vertinimas. Vėliau turės būti „techninis suderinimas bei integruotos prevencijos kontrolės leidimas“, kai aplinkosaugininkai vertins ir nustatys, kokias medžiagas ir kokius kiekius ten galima rūšiuoti.
„O mes, prasidėjus veiklai, turėsime vertinti kvapus, apsaugos zonas nuo triukšmo. Žiūrėsime, kaip tai veiks žmonių sveikatą“, – teigė K. Kameneckas.
Virginijus ir Ko nuotr.
ATLIEKOS: UAB „Virginijus ir Ko“ internetiniame tinklapyje patalpintoje nuotraukoje – atliekos, kurias jie rūšiuoja.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PELYTĖS: Kairių seniūnas Artūras Šulčius teigė, jog atliekų tvarkymui pretenzijų galės turėti tik tada, kai „pasirodys pelytės“. O gyventojų perspėti, kad miestelyje nori kurtis atliekų rūšiavimo įmonė, nesąs įpareigotas.
PANORAMA: Tarp būsimos atliekų rūšiavimo įmonės gamybinių pastatų ir kolektyvinių sodų – jokio atstumo.
GYVENTOJAI: Kairių sodininkų kvartale gyvenantis pensininkas Povilas Damanskis teigė, kad kol kas pažadai yra labai gražūs.
VAIZDAS: Jauna šeima pakvietė į savo miegamąjį, per kurio langą matosi atliekų įmonės teritorija.