Sąvartyno karma persekioja miestelį

Sąvartyno karma persekioja miestelį

Są­var­ty­no kar­ma per­se­kio­ja mies­te­lį

Ant­ri­nių ža­lia­vų tvar­ky­mo įmo­nė „Vir­gi­ni­jus ir Ko“ Šiau­lių ra­jo­ne, Kai­rių mies­te­ly­je (Šiau­lių r.) gre­ta gy­ven­to­jų so­dų nu­si­pir­ko ga­my­bi­nes pa­tal­pas, ku­rio­se rū­šiuos ant­ri­nes ža­lia­vas. Gy­ven­to­jai pa­si­pik­ti­no, kad se­niū­nas ne­pra­ne­šė apie to­kį ob­jek­tą, to­dėl jie su­ži­no­jo tik ta­da, kai jau „do­ku­men­tai bu­vo su­tvar­ky­ti“. Kai­riš­kiai bai­mi­na­si šiukš­lių, nes jau tu­ri kar­čios są­var­ty­nų pa­tir­ties.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Nuo šiukš­ly­nų pri­si­ken­tė­jo

Į re­dak­ci­ją pa­skam­bi­nu­si Kai­rių gy­ven­to­ja skun­dė­si, kad mies­te­lis nie­kaip neat­sik­ra­to „šiukš­lių kai­my­nys­tės“.

„Mes jau tiek pri­si­ken­tė­jo­me nuo se­no­jo Kai­rių są­var­ty­no, ku­ris pa­ga­liau už­da­ry­tas. Ken­tė­jo­me nuo stam­bia­ga­ba­ri­čių at­lie­kų aikš­te­lės, iš ku­rios po na­mus ir vai­kų dar­že­lį pa­skli­do žiur­kės, bai­si smar­vė. Šiaip ne taip iš­si­ko­vo­jo­me, kad ją pa­nai­kin­tų. Da­bar – dar vie­nas šiukš­lių vers­las“, – pro­ble­mas var­di­jo pen­si­nin­kė.

Į re­dak­ci­ją at­sku­bė­jo ir Šiau­lių ra­jo­no Ta­ry­bos na­rys kon­ser­va­to­rius Vac­lo­vas Mo­tie­jū­nas, aso­cia­ci­jos „Kai­rių bend­ruo­me­nė“ val­dy­bos na­rys, prieš ke­lio­li­ka me­tų dir­bęs ir Kai­rių se­niū­nu.

V. Mo­tie­jū­nas tei­gė, kad Kai­rių se­niū­nas Ar­tū­ras Šul­čius tu­rė­jęs in­for­muo­ti gy­ven­to­jus apie tai, jog mies­te­ly­je pa­gei­dau­ja kur­tis ant­ri­nių ža­lia­vų rū­šia­vi­mo įmo­nė.

Pro mie­ga­mo­jo lan­gą – šiukš­lių įmo­nė

Kai­rių mies­te­lio pra­džio­je iš Plen­to gat­vės su­ka­me į de­ši­nę, ten, kur anks­čiau bu­vo gai­vių­jų gė­ri­mų ga­my­bos įmo­nė. Bū­tent jos pa­sta­tai ir par­duo­ti UAB „Vir­gi­ni­jus ir Ko“.

Įmo­nės te­ri­to­ri­jos tvo­ra ri­bo­ja­si su ko­lek­ty­vi­nių so­dų tvo­ro­mis. Kai­rių so­duo­se ne­ma­žai nuo­la­ti­nių gy­ven­to­jų, tarp jų – jau­nos šei­mos su vai­kais.

Kal­bin­ta jau­na šei­ma na­mą ko­lek­ty­vi­nių so­dų te­ri­to­ri­jo­je įsi­gi­jo prieš ke­le­ris me­tus. Au­gi­na ma­ža­me­čius vai­kus. Skly­po tvo­ra ri­bo­ja­si su bū­si­mos at­lie­kų tvar­ky­mo įmo­nės tvo­ra.

Pak­laus­ta, kaip ver­ti­na bū­si­mą kai­my­nys­tę su at­lie­kų tvar­ky­mo įmo­ne, šei­mi­nin­kė kvie­čia pa­si­žiū­rė­ti pa­no­ra­mos pro mie­ga­mo­jo lan­gą: „Kaip ga­lė­tu­me bū­ti už to­kią ga­myk­lą, kai pro mū­sų mie­ga­mo­jo lan­gą vi­sa te­ri­to­ri­ja – kaip ant del­no?“

Šei­ma pa­sa­ko­jo at­si­kė­lu­si čia iš dau­gia­bu­čio, ku­ris kaip tik bu­vo ša­lia stam­bia­ga­ba­ri­čių at­lie­kų aikš­te­lės, kur šiukš­les ve­žė iš vi­sos Kai­rių se­niū­ni­jos. Šiukš­lės pu­vo, sklei­dė smar­vę, po ap­lin­ki­nius na­mus, vai­kų dar­že­lį pa­skli­do žiur­kės. Gy­ven­to­jai ko­vo­jo, kol pa­ga­liau aikš­te­lė bu­vo už­da­ry­ta.

„Ir čia gra­žiai ža­da, kad vis­kas bus tvar­kin­ga. No­rit pa­sa­ky­ti, kad kaž­kas iš­plaus ta­rą nuo mais­to, pie­no ar gė­ri­mų li­ku­čių prieš at­ve­žant ją rū­šiuo­ti į Kai­rius?!“ – pik­ti­no­si gy­ven­to­jai.

Šei­ma šiuo me­tu aiš­ki­na­si, ar ga­li bū­ti taip, kad jų na­mas ir skly­pas net ne­pa­žy­mė­tas pro­jek­te?

„Mums neaiš­ku, kaip ga­li­ma bu­vo gau­ti lei­di­mą, jei­gu at­stu­mas nuo jų te­ri­to­ri­jos iki gy­ve­na­mų­jų na­mų, kaip tei­gia­ma, tu­ri bū­ti 80 met­rų?“ – ste­bi­si jau­na šei­ma.

Se­niū­nas: „už­re­gist­ra­vo mer­gai­tės“

Ko­lek­ty­vi­nio so­do na­me nuo­lat gy­ve­nan­tis pen­si­nin­kas Po­vi­las Da­mans­kis ste­bi­si, kad „nie­kas ne­klau­sė žmo­nių su­ti­ki­mo“.

„Keis­ta, kai se­niū­nas ap­si­me­ta, kad pa­ts ne­ži­no­jo, jog čia kur­sis to­kia įmo­nė. Žmo­nės la­bai ne­pa­ten­kin­ti. Ke­lis penk­ta­die­nius iš ei­lės bu­vo su­si­rin­ki­mai, bet kas iš to, kad jau pa­vė­luo­ta. Lai­ku rei­kė­jo žmo­nes in­for­muo­ti, o da­bar žmo­nių nie­kas ne­bek­lau­so“, – ap­gai­les­ta­vo pen­si­nin­kas.

Kai­rių se­niū­nas A. Šul­čius paaiš­ki­no, kad su­si­rin­ki­me su gy­ven­to­jais su­ži­no­jęs, kad „įmo­nė rū­šiuos ne­pa­vo­jin­gas at­lie­kas“.

Se­niū­nas žur­na­lis­tams paaiš­ki­no, kad se­niū­ni­jo­je ko­vo 29 die­ną, yra už­re­gist­ruo­tas UAB „Vir­gi­ni­jus ir Ko“ raš­tas, ku­rį se­niū­nas pa­ci­ta­vo: „Pra­šo­me jū­sų su­teik­ti ga­li­my­bę vi­suo­me­nei su­si­pa­žin­ti apie UAB „Vir­gi­ni­jus ir Ko“ pla­nuo­ja­mos ūki­nės veik­los „Ne­pa­vo­jin­gų at­lie­kų tvar­ky­mas“ Po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo iš­va­da nuo šių me­tų ko­vo 29 die­nos iki ba­lan­džio 26 die­nos im­ti­nai, pa­ka­bi­nant skel­bi­mą Kai­rių se­niū­ni­jos len­to­je“.

Raš­tą se­niū­ni­jai, A. Šul­čiaus tei­gi­mu, „už­re­gist­ra­vo mer­gai­tės“, o jo tuo me­tu se­niū­ni­jo­je ne­bu­vę. „Tie žmo­nės pa­si­ka­bi­no pa­tys tą skel­bi­mą skel­bi­mų len­to­je“, – tei­gė se­niū­nas.

Jis dar pa­ci­ta­vo Ap­lin­kos ap­sau­gos agen­tū­ros iš­va­dą, kad „ne­pa­vo­jin­gų at­lie­kų po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mas ne­rei­ka­lin­gas“ dėl to, kad ten ne­bū­sią pa­vo­jin­gų at­lie­kų.

„Jei­gu pra­si­dės pe­ly­tės iš ten, ta­da va­žiuo­si­me“, – tei­gė se­niū­nas A. Šul­čius.

Ko­kią ga­lią tu­rės se­niū­ni­ja prie­kaiš­tau­ti „dėl pe­ly­čių“? „Ge­ras klau­si­mas!“ – šyp­so­jo­si se­niū­nas.

Pa­so­dins eg­lių

Bend­ro­vė „Vir­gi­ni­jus ir Ko“ sa­vo veik­lą ant­ri­nių ža­lia­vų tvar­ky­mo sri­ty­je pra­dė­jo 2001 me­tais. Pag­rin­di­nė veik­la – ant­ri­nių ža­lia­vų tvar­ky­mas: su­rin­ki­mas, pa­ruo­ši­mas per­dir­bi­mui, per­dir­bi­mas ar­ba per­da­vi­mas at­lie­kų per­dir­bė­jams, ne­tin­ka­mų per­dirb­ti at­lie­kų uti­li­za­vi­mas.

Bend­ro­vė tu­ri ke­lis pa­da­li­nius Lie­tu­vo­je, vie­nas iš jų – Šiau­lių ra­jo­no ant­ri­nių ža­lia­vų su­pir­ki­mo punk­tas vei­kia Ku­žiuo­se.

UAB „Vir­gi­ni­jus ir Ko“ di­rek­to­rius Vir­gi­ni­jus Skub­lic­kas „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė, kad įmo­nė Kai­riuo­se nu­si­pir­ko dvie­jų hek­ta­rų te­ri­to­ri­ją ir ga­my­bi­nes pa­tal­pas.

Pa­tal­po­se vyks „ant­ri­nių at­lie­kų rū­šia­vi­mas ir pa­ruo­ši­mas per­dir­bi­mui“, „vi­sas veiks­mas vyks tik už­da­ro­se pa­tal­po­se“, o te­ri­to­ri­jo­je „bus tik au­to­mo­bi­liai, fū­ros“. Bend­ro­vės veik­la Kai­riuo­se šie­met dar ne­pra­si­dės.

Di­rek­to­rius ti­ki­no, kad tarp so­do na­mų ir bend­ro­vės bus pa­so­din­ta eg­lių, „kad ne­ma­ty­tų mū­sų, ką mes ten da­ro­me, tai bus ir gar­so, triukš­mo izo­lia­ci­ja“.

Ko­dėl at­lie­kų rū­šia­vi­mo įmo­nė ku­ria­si mies­te­ly­je, o ne kur nors lau­kuo­se, kur nė­ra gy­ven­to­jų?

„Tam, kad at­lie­kas ga­lė­tu­mei rū­šiuo­ti, rei­kia jų tu­rė­ti. At­lie­kos kau­pia­si ne lau­kuo­se. Ten, kur žmo­nės gy­ve­na, ten ir kau­pia­si at­lie­kos, – at­sa­kė di­rek­to­rius. – To­je vie­to­je Kai­riuo­se vi­sa­da bu­vo pra­mo­ni­nis ob­jek­tas. Žmo­nės ži­no­jo, kur sta­to­si sa­vo so­do na­me­lius.“

Po­vei­kį žmo­nių svei­ka­tai dar tirs

„Šiau­lių kraš­tui“ pa­si­do­mė­jus, koks at­stu­mas tu­ri bū­ti pa­gal įsta­ty­mus tarp to­kių įmo­nių ir žmo­nių gy­ve­na­mų­jų vie­tų, Ap­lin­kos ap­sau­gos agen­tū­ros Po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo de­par­ta­men­to Šiau­lių sky­riaus ve­dė­ja Vir­gi­li­ja Ko­za­kie­nė ne­ga­lė­jo „taip stai­giai“ at­sa­ky­ti. Nors bū­tent ši agen­tū­ra nu­ta­rė, kad po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo ne­rei­kia.

Pen­ke­tą mi­nu­čių pa­si­ta­ru­si ir pa­spė­lio­ju­si su ko­le­gė­mis, koks at­stu­mas ga­lė­tų bū­ti tei­sė­tas, V. Ko­za­kie­nė pa­ta­rė skam­bin­ti Kri­zen­tui Ka­me­nec­kui, Na­cio­na­li­nio vi­suo­me­nės svei­ka­tos cent­ro prie Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos Šiau­lių de­par­ta­men­to va­do­vui.

K. Ka­me­nec­kas tei­gė, kad sa­ni­ta­ri­nės zo­nos eg­zis­tuo­ja są­var­ty­nams, ga­myk­loms.

„O čia yra ne ga­myk­la. Per­rū­šia­vi­mas vi­so­je Eu­ro­po­je vyk­do­mas vie­to­je, tam nė­ra sa­ni­ta­ri­nės zo­nos ir mes pa­gal įsta­ty­mus jo­kių ap­sau­gos prie­mo­nių ne­ga­lė­jo­me pri­tai­ky­ti“, – tei­gė vi­suo­me­nės svei­ka­tos spe­cia­lis­tas.

Ta­čiau, pa­sak K. Ka­me­nec­ko, tai yra tik pir­mi­nis ver­ti­ni­mas. Vė­liau tu­rės bū­ti „tech­ni­nis su­de­ri­ni­mas bei in­teg­ruo­tos pre­ven­ci­jos kont­ro­lės lei­di­mas“, kai ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai ver­tins ir nu­sta­tys, ko­kias me­džia­gas ir ko­kius kie­kius ten ga­li­ma rū­šiuo­ti.

„O mes, pra­si­dė­jus veik­lai, tu­rė­si­me ver­tin­ti kva­pus, ap­sau­gos zo­nas nuo triukš­mo. Žiū­rė­si­me, kaip tai veiks žmo­nių svei­ka­tą“, – tei­gė K. Ka­me­nec­kas.

Vir­gi­ni­jus ir Ko nuo­tr.

AT­LIE­KOS: UAB „Vir­gi­ni­jus ir Ko“ in­ter­ne­ti­nia­me tink­la­py­je pa­tal­pin­to­je nuo­trau­ko­je – at­lie­kos, ku­rias jie rū­šiuo­ja.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

PE­LY­TĖS: Kai­rių se­niū­nas Ar­tū­ras Šul­čius tei­gė, jog at­lie­kų tvar­ky­mui pre­ten­zi­jų ga­lės tu­rė­ti tik ta­da, kai „pa­si­ro­dys pe­ly­tės“. O gy­ven­to­jų per­spė­ti, kad mies­te­ly­je no­ri kur­tis at­lie­kų rū­šia­vi­mo įmo­nė, ne­sąs įpa­rei­go­tas.

PA­NO­RA­MA: Tarp bū­si­mos at­lie­kų rū­šia­vi­mo įmo­nės ga­my­bi­nių pa­sta­tų ir ko­lek­ty­vi­nių so­dų – jo­kio at­stu­mo.

GY­VEN­TO­JAI: Kai­rių so­di­nin­kų kvar­ta­le gy­ve­nan­tis pen­si­nin­kas Po­vi­las Da­mans­kis tei­gė, kad kol kas pa­ža­dai yra la­bai gra­žūs.

VAIZ­DAS: Jau­na šei­ma pa­kvie­tė į sa­vo mie­ga­mą­jį, per ku­rio lan­gą ma­to­si at­lie­kų įmo­nės te­ri­to­ri­ja.