Sąvartyne daromi gręžiniai dujoms

Sąvartyne daromi gręžiniai dujoms

Sąvartyne daromi gręžiniai dujoms

Uždarytame Šiaulių Kairių sąvartyne prasidėjo naujų darbų etapas. Daro i gręsžiniai rinkit dujoms. Jos bus tiekiamos jėgainei, kurią dar šiais metais numatyta pastatyti Kairių gyvenvietėje.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Gręžiniai siekia 16— 18 metrų

Kairių sąvartyne vakar darbininkai ir technika darbavosi antrą dieną. Prieš pusiaudienį į ketvirtą gręžinį buvo įleidinėjami vamzdžiai.

Darbų vadovas Vaidotas Kairiūkštis „Šiaulių kraštui“ sakė, jog iš viso bus padaryta 50 gręžinių — aplink visą sąvartyną.

Kol gręžiama ne ant kalvos viršūnės, gręžinio gylis yra 16— 18 metrų. Pasiekiamas pats sąvartyno dugnas. Maksimalus gylis gali būti ir 24 metrai.

6 metrų gylyje gręžėjai jau aptinka filtrato. Dabar filtratas yra surenkamas į baseinus ir valomas valymo įrenginiuose. Jie čia pastatyti uždarinėjant sąvartyną.

Gręžėjai iškasa ne tik perpuvusią tamsią masę. Šalia gręžinių supiltose krūvose — ir visiškai nesuirę plastikiniai buteliai, plastikiniai maišeliai, plytgaliai, metalo vamzdžiai. Visas šis turinys „keliaus“ atgal į sąvartyną — tik dabar į Aukštrakius.

Čia pat dar bus statoma kolektorinė sąvartyno dujoms surinkti ir kompresorinė — pumpuoti jas į Kairių gyvenvietę. Gyvenvietės link bus tiesiama apie 3,5 kilometrų trasa. „Šiaulių energijai“ priklausančioje Kairių katilinėje bus statomi jėgainės įrengimai. Projekto įgyvendintojai katilinės patalpas yra išsinuomoję.

Ir aplinkosauginis projektas

Projektą įgyvendina konkursą laimėjusi Vilniaus uždaroji akcinė bendrovė „Energijos parkas“, kuri priklauso UAB “Naujoji šiluma“ įmonių grupei.

Vytenis Daunoravičius, „Naujoji šiluma“ generalinis direktorius, “Šiaulių kraštui“ sakė, jog projektas bus baigtas dar šiais metais. Iki gruodžio 31 dienos turi būti paleista jėgainė, kuri gamins elektrą ir šilumą. Šiluma bus parduodama “Šiaulių energijai“, elektra — Vakarų skirstomiesiems tinklams.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras, sąvartyno valdytojas, pagal sutartį su projekto įgyvendintojais gaus 23 procentus jėgainės pajamų. Sutartis yra pasirašyta 15 metų su galimybe ją pratęsti dar 10 metų. Eskpertų skaičiavimais, sąvartyno biodujų jėgainei užtektų panašiam laikotarpiui — 15— 20 metų.

„Tai ir aplinkosauginis projektas, — teigia V. Daunoravičius. — Iš sąvartyno išsiskiria metano dujos, kurios ardo ozono sluoksnį, mes jas surinksime ir panaudosime, švarinsime aplinką. Be to, mažiau reikės naudoti už valiutą perkamų gamtinių dujų šilumai gaminti.“

Projekto įgyvendinimas kainuos 9,2 milijono litų. Iš jų 3,6 milijono litų — ES parama, likusi dalis — verslo investicijos.

Per metus Kairių jėgainėje, deginant biodujas, būtų gaminama per 4000 megavatvalandžių elektros ir 5000 megavatvalandžių šilumos.

Projekto įgyvendintojų tvirtinimu, panaudojant biodujas jėgainėje, šiltnamio dujų — anglies dvideginio ekvivalentų — išmetimų į aplinką sumažėtų apie 20 tūkstančių tonų per metus. Gamtinių dujų poreikis šilumai gaminti sumažėtų 1,6 milijono kubinių metrų per metus.

DARBAI: Į gręžinį kalami vamzdžiai sąvartyno dujoms surinkti.

 

DUJOS: Gręžinius darant, jaučiamas metano dujų kvapas, gręžiniais pasiekiamas 16— 18 metrų gylis, o maksimalus gali būti ir 24 metrai.

PERSPEKTYVA: Kairių sąvartyno vaizdas vėl keičiasi — iškilo gręžimo technika, bus įrengta sąvartyno nudujinimo sistema, o biodujos panaudotos elektrai ir šilumai gaminti.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.