Sąvartyne atrado Ameriką

Sąvartyne atrado Ameriką

Są­var­ty­ne at­ra­do Ame­ri­ką

Šiau­lių re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ras siū­lo di­din­ti rink­lia­vą už at­lie­kas. Šiau­lių ra­jo­no ta­ry­bos na­riai, nu­va­žia­vę į są­var­ty­ną Aukšt­ra­kiuo­se, bu­vo nu­ste­bę: „Po­nai, čia Ame­ri­ka!“ Su­vers­tos krū­vos per­dirb­ti tin­ka­mos ža­lia­vos – plas­ti­ko, po­pie­riaus, me­die­nos. Pi­ni­gai „už­ka­sa­mi“ šiukš­ly­ne? Po­li­ti­kams ki­lo įta­ri­mų: gal iš tos ža­lia­vos kaž­kas vis dėl­to pel­no­si?

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

Są­var­ty­ne pa­ma­tė „už­ka­sa­mus pi­ni­gus“

Praėjusio ket­vir­ta­die­nio ry­tas. Šiau­lių ra­jo­no ta­ry­bos na­riai sė­do į tar­ny­bi­nį mik­roau­to­bu­są ir iš­vy­ko į eks­kur­si­ją po Šiau­lių re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ro (ŠRATC) val­do­mą ne­pa­vo­jin­gų at­lie­kų Aukšt­ra­kių są­var­ty­ną.

Eks­kur­si­jos gi­das – ŠRATC di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Pet­ras Žal­taus­kas. Be­si­kei­čiant są­var­ty­no vaiz­dams jis pa­sa­ko­jo, kaip for­muo­ja­mas są­var­ty­nas. Vie­nur šiukš­lių kal­nas už­pil­tas grun­tu, ant ku­rio au­gan­ti žo­lė sa­vo šak­ny­nu for­muo­ja są­var­ty­no pa­vir­šių, ki­tur dar ma­to­si šiukš­lės.

Tirš­ti bū­riai ki­rų iš­duo­da vie­tą, kur pi­la­mos „švie­žios“ at­lie­kos. Bū­tent čia Ta­ry­bos na­rys Kont­ro­lės ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas Lais­vū­nas Nei­ma­nas ir pa­siū­lo pa­si­vaikš­čio­ti.

„Po­nai, čia Ame­ri­ka! – su­šun­ka L. Nei­ma­nas, pa­ma­tęs krū­vas po­pie­riaus, plas­ti­ko, me­die­nos. – Iki va­ka­ro čia „pa­si­da­rau“ dvi „štu­kas“ eu­rų ir va­žiuo­jam švęs­ti Nau­jųjų me­tų į Suo­mi­ją ar­ba sam­dom šve­dų ka­ra­lių rū­mus nau­ja­me­ti­niam ba­liui!“

L. Nei­ma­nas ži­no, ko ieš­ko­ti są­var­ty­ne, nes jis – at­lie­kų rū­šia­vi­mo bend­ro­vės „Ru­šio­ta“ kū­rė­jas ir ak­ci­nin­kas.

Ta­ry­bos na­riai brai­do per at­lie­kas, kad pa­si­žiū­rė­tų, iš ko jos su­si­de­da: gre­ta ga­my­bi­nių at­lie­kų mė­to­si ba­tai, vai­kiš­ki žais­lai, dra­bu­žiai. P. Žal­taus­kas tei­gia, kad šio­je są­var­ty­no da­ly­je pi­la­mos atliekos tik iš ju­ri­di­nių as­me­nų – ga­my­bos įmo­nių, įvai­rių bend­ro­vių, įstai­gų. Ti­ki­na, kad gy­ven­to­jai už „šias at­lie­kas“ ne­mo­ka. O ju­ri­di­niams as­me­nims, pa­sak P. Žal­taus­ko, da­bar leng­viau­sia at­si­kra­ty­ti at­lie­kų – „su­krau­ti į ma­ši­ną ir su­si­mo­kė­ti var­tų mo­kes­tį už at­lie­kų ša­li­ni­mą są­var­ty­ne“.

Di­džiu­liai są­var­ty­no plo­tai nu­klo­ti su­smul­kin­ta pa­sta­tų šil­ti­ni­mo me­džia­ga.

„Ko­dėl ir ji at­si­dū­rė są­var­ty­ne? Pa­gal svo­rį – nie­ki­nis var­tų mo­kes­tis, bet iš tie­sų juk kie­kiai bai­sūs!“ – ste­bė­jo­si Ta­ry­bos na­rys Da­rius Ra­man­čio­nis.

„Čia bran­gi ant­ri­nė ža­lia­va – stik­las. Pa­si­ty­čio­ji­mas iš rū­šia­vi­mo“, – žars­ty­da­ma ba­to ga­lu stik­lo šu­kių plo­tus ste­bė­jo­si Ta­ry­bos na­rė Ing­ri­da Vo­lo­so­va.

Krū­vos po­pie­riaus, plas­ti­ko, teks­ti­lės, vamz­džių. Ta­ry­bos na­riams paaiš­ki­na­ma, kad ir šios at­lie­kos bus pa­lai­do­ja­mos są­var­ty­ne. Po­li­ti­kai ste­bi­si, ko­dėl? Tai – bran­gios ant­ri­nės ža­lia­vos, ku­rios ga­li bū­ti per­dirb­tos, o ne tap­ti tar­ša gam­tai.

„Ko­dėl už­ka­sa­te per­dirb­ti tin­ka­mas me­džia­gas?“ – klau­sia­me ŠRATC di­rek­to­rės pa­va­duo­to­jo P. Žal­taus­ko.

„Ko­dėl jūs iš­me­ta­te plas­ti­ki­nį pir­ki­nių mai­še­lį ir vėl per­ka­te nau­ją pre­ky­bos cent­re? Ga­lė­tu­mėt man at­sa­ky­ti?“ – klau­si­mu at­sa­kė P. Žal­taus­kas.

Kas tu­ri nau­dos?

Į akis kren­ta te­ri­to­ri­ja, ku­rio­je at­ski­ros krū­vos plas­ti­ko, po­pie­riaus. Po­li­ti­kai čiu­pi­nė­ja at­rai­žas, kad įsi­ti­kin­tų, ar tai tik­rai me­die­na.

„Juk tai ku­ras. Ko­dėl jis są­var­ty­ne?“ – ste­bi­si Ta­ry­bos na­rys Čes­lo­vas Grei­čius. „Tai yra pa­lie­ka­ma. Už­ka­sa­ma“, – po­li­ti­kams aiš­ki­na P. Žal­taus­kas.

„Tai yra tra­ge­di­ja! Pi­ni­gus už­kas­ti?! Kam terš­ti že­mę, jei­gu ga­li­ma per­dirb­ti, gau­ti nau­dos?!“ – pik­ti­no­si L. Nei­ma­nas.

Į krū­vą su­krau­ti de­gu­sio na­mo rąs­tai. „Me­die­na tu­ri bū­ti iš­rū­šiuo­ta ir par­duo­ta bio­ku­rą ga­mi­nan­čioms įmo­nėms. Ko­dėl to ne­da­ro­ma?“ – klau­sė L. Nei­ma­nas.

Po­li­ti­kai dis­ku­ta­vo, kad par­da­vus ant­ri­nes ža­lia­vas su­si­da­ry­tų su­mos pi­ni­gų, ku­rio­mis bū­tų ga­li­ma amor­ti­zuo­ti mo­kes­ti­nę prie­vo­lę gy­ven­to­jams už at­lie­kų tvar­ky­mą. Gal net ne di­din­ti rink­lia­vą, o ją su­ma­žin­ti?

„Žiū­rė­kit, jau at­rink­ti vamz­džiai! Jie iš­rū­šiuo­ti, gra­žiai „su­šta­be­liuo­ti“ vie­no­je krū­vo­je, kad bū­tų už­kas­ti?! Kas iš to už­si­dir­ba?!“ – vėl re­to­riš­kai klau­sė L. Nei­ma­nas.

„Tik­rai, kam dė­ti tvar­kin­gai į krū­vas, jei­gu vi­sa tai bus už­ka­sa­ma? Ky­la įvai­rių min­čių: ar tos ža­lia­vos iš čia iš­va­žiuo­ja ir kaž­kas ne­tu­ri in­di­vi­dua­liai nau­dos? Juk čia di­džiu­liai pi­ni­gai! Už­tat ir ne­no­rė­jo Ta­ry­bos na­rių įsi­leis­ti pa­si­žiū­rė­ti, kas čia vyks­ta“, – svars­tė I. Vo­lo­so­va.

Eks­kur­si­ja po no­ro di­din­ti rink­lia­vą

„Neū­kiš­ku­mo daug, o žmo­nėms dar no­ri di­din­ti rink­lia­vą!“ – va­ly­da­mie­si pur­vą nuo ba­tų svars­tė ra­jo­no po­li­ti­kai.

ŠRATC Šiau­lių ra­jo­no ta­ry­bai tei­kė siū­ly­mą gy­ven­to­jams nuo ki­tų me­tų di­din­ti rink­lia­vą nuo 21 iki 26 eu­rų per me­tus vie­nam gy­ven­to­jui. Pro­jek­tas už­stri­go jau Ta­ry­bos ko­mi­te­tuo­se.

Prie po­li­ti­kų eks­kur­si­jos vė­liau pri­si­jun­gu­si ŠRATC di­rek­to­rė Jo­li­ta Šal­kaus­kie­nė paaiš­ki­no, kad į Ta­ry­bą krei­pė­si dėl rink­lia­vos di­di­ni­mo nuo sau­sio 1 die­nos, nes yra „Vy­riau­sy­bės nu­ta­ri­mas tai­ky­ti dvi­na­rius įkai­nius“.

Di­rek­to­rė paaiš­ki­no, kad dvi­na­rius įkai­nius su­da­ro kin­ta­mo­ji ir pa­sto­vio­ji da­lys: pa­sto­vio­ji – už sis­te­mos ad­mi­nist­ra­vi­mą, struk­tū­ros iš­lai­ky­mą. Ji esą su­da­ran­ti apie 70 pro­cen­tų kai­nos.

Kin­ta­mo­ji da­lis, pa­sak di­rek­to­rės, „tu­rė­tų pri­klau­sy­ti, kiek yra at­lie­kų“, at­lie­kų kie­kis „yra su­si­jęs su tar­šos mo­kes­čiu, ku­ro są­nau­do­mis šim­tu pro­cen­tų“.

J. Šal­kaus­kie­nė paaiš­ki­no, kad vi­so­se ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bė­se, ku­rios yra ŠRATC da­li­nin­kės, tu­rė­jo di­dė­ti rink­lia­va, ta­čiau kol kas nė vie­na sa­vi­val­dy­bė nė­ra pri­ta­ru­si rink­lia­vą di­din­ti. Vi­so­se sa­vi­val­dy­bė­se kai­na bū­tų ki­lu­si maž­daug po 5 eu­rus vie­nam gy­ven­to­jui.

Di­rek­to­rė pri­mi­nė, kad rug­sė­jį dvi­gu­bai pa­di­din­tas „ba­zi­nis var­tų mo­kes­tis": nuo 20 eu­rų iki 42 eu­rų už to­ną. Toks spren­di­mas priim­tas da­li­nin­kų bal­sų dau­gu­ma. Už­te­ko Šiau­lių mies­to, Pak­ruo­jo ir Ak­me­nės ra­jo­nų sa­vi­val­dy­bių bal­sų, kad var­tų mo­kes­tis di­dė­tų vi­sai ap­skri­čiai ir „pa­gal so­li­da­ru­mo prin­ci­pą jis yra iš­skirs­ty­tas kiek­vie­nai sa­vi­val­dy­bei pri­klau­so­mai nuo at­stu­mo iki są­var­ty­no“.

J. Šal­kaus­kie­nė paaiš­ki­no, kad „gal­būt sau­sį“ ŠRATC vėl kreip­sis į sa­vi­val­dy­bių ta­ry­bas siū­ly­da­mi di­din­ti rink­lia­vą.

Vers­las ar po­li­ti­ka?

Šiau­lių ra­jo­no me­ras An­ta­nas Be­za­ras paaiš­ki­no, jog po eks­kur­si­jos į Aukšt­ra­kius Ta­ry­bos na­riai va­žiuos į Aly­tų, ku­ris lai­ko­mas pa­vyz­di­niu at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ru.

„Aly­tus tvar­ko­si ge­riau­siai su at­lie­ko­mis, nes yra UAB. Teik­si­me Vy­riau­sy­bei jū­sų sta­tu­so pa­kei­ti­mą į UAB, nes akis ba­do neū­kiš­ku­mas“, – po eks­kur­si­jos ŠRATC di­rek­to­rei J. Šal­kaus­kie­nei aiš­ki­no L. Nei­ma­nas.

J. Šal­kaus­kie­nė at­kir­to L. Nei­ma­nui, kad „pa­čios įmo­nės ren­ka­si, ar joms ver­čiau mo­kė­ti var­tų mo­kes­tį ir vež­ti per­dir­b­ti tin­ka­mas ža­lia­vas į są­var­ty­ną ar per­dir­bė­jui“, nes „jei­gu įmo­nei pi­giau at­vež­ti į są­var­ty­ną, o ne per­dirb­ti, tai ji ir veš į są­var­ty­ną“.

„Kam au­gin­ti kal­ną lai­do­jant per­dir­bi­mui tin­ka­mas me­džia­gas?“ – pa­kar­to­jo klau­si­mą L. Nei­ma­nas.

„Jūs esat vers­li­nin­kas! O mes – Sa­vi­val­dy­bės įmo­nė, ku­ri ne­ga­li­me vyk­dy­ti ūki­nės veik­los. UAB-u mes ne­ga­lė­tu­me bū­ti, nes ne­leis tar­ny­bos, ku­rios yra suin­te­re­suo­tos vi­sus at­lie­kų tvar­ky­mo cent­rus, vei­kian­čius kaip UAB, pa­da­ry­ti vie­šo­sio­mis įstai­go­mis. To­kia yra kryp­tis, ku­ria ei­na­ma Lie­tu­vos po­li­ti­ko­je“, – at­re­mia prie­kaiš­tą J. Šal­kaus­kie­nė.

Iš de­šim­ties Lie­tu­vo­je vei­kian­čių cent­rų tik du yra vie­šo­sios įstai­gos, o vi­si ki­ti – UAB. ŠRATC yra ne­pel­no sie­kian­ti vie­šo­ji įstai­ga.

„Per daug at­lie­kų tvar­ky­me po­li­ti­kos“, – tvir­ti­no ŠRATC di­rek­to­rė.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių ra­jo­no ta­ry­bos na­riai ne­pa­vo­jin­gų at­lie­kų są­var­ty­ne Aukšt­ra­kiuo­se pa­ma­tė krū­vas per­dirb­ti tin­ka­mų me­džia­gų.

ŠRATC di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Pet­ras Žal­taus­kas (kairėje) Ta­ry­bos na­riui Lais­vū­nui Nei­ma­nui įtei­kė do­va­ną – plas­ti­ki­nį vamz­dį. Iš pra­džių po­li­ti­kas pa­ma­nė, kad mė­to­si me­ta­las. „Tai – plas­ti­kas, bet jis ir­gi ant­ri­nė ža­lia­va, ku­ri pi­ni­gus kai­nuo­ja!“ – įsi­plies­kė L. Nei­ma­nas.

Po­li­ti­kus nu­ste­bi­no, kad plas­ti­kas, tin­ka­mas per­dirb­ti, ne tik su­dė­tas į krū­vas, bet ir su­pre­suo­tas. Po­li­ti­kai spė­lio­jo, ar jis ne­bus iš­vež­tas par­duo­ti ir iš to kaž­kas pa­si­pel­nys?

ŠRATC di­rek­to­rė Jo­li­ta Šal­kaus­kie­nė ma­no, kad at­lie­kų tvar­ky­me per daug po­li­ti­kos, o po­li­ti­kai jai prie­kaiš­ta­vo dėl neū­kiš­ku­mo.

Miš­rios ko­mu­na­li­nės at­lie­kos, su­ren­ka­mos iš gy­ven­to­jų kon­tei­ne­rių, yra iš­rū­šiuo­ja­mos me­cha­ni­niu bū­du.

Miš­rios ko­mu­na­li­nės at­lie­kos iš gy­ven­to­jų tik­ri­na­mos prieš me­cha­ni­nį rū­šia­vi­mą.