Savaitgalį Šiauliuose atsivers 15 pastatų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Architektas Kristijonas Murauskas pasidžiaugė, kad globalus architektūrinis renginys „Pastatai kalba“ atkeliauja ir į mūsų miestą.
Rugsėjo 24–25 dienomis į Šiaulius atkeliauja pasaulyje populiarus renginys „Pastatai kalba“.

 

Renginį spaudos konferencijoje pristatęs architektas Kristijonas Murauskas pasidžiaugė, kad vienas globaliausių architektūrinių renginių įžengia į Šiaulius. Jis vadinasi „Pastatai kalba. Šiauliai“. Miestiečiams ir miesto svečiams renginys nekainuos, jį remia miesto Savivaldybė ir Kultūros taryba.

K. Murauskas pasakojo, kad iš 80 Šiaulių miesto pastatų sąrašo atrinkta 15 pozityviausių, įdomiausių pastatų, kurie šį savaitgalį bus atverti visuomenei, nors paprastai jie nebūna atviri.

Atviros architektūros savaitgalio metu bus galima dalyvauti ekskursijose šiuose pastatuose: Šiaulių medžiotojų ir žvejų draugijos namai, Šiaulių rajono savivaldybės pastatas, individualus gyvenamasis namas Miglovaros g. 6, centriniai pašto rūmai, Šiaulių apskrities priešgaisrinė gelbėjimo stotis (II-oji komanda), Verslo centras „Baltas lašas“ (buvęs bankas „Snoras“), Šiaulių bankas, viešbutis „Šaulys“, Šiaulių vandentiekio bokštas, Vilniaus universiteto Šiaulių akademija, Chaimo Frenkelio vila ir buvusi odų fabriko teritorija, Mokslinių tyrimų laboratorija, krepšinio akademija „Saulė“ ir buvusi Šiaulių televizorių gamykla „Tauras“, Šiaulių arena, „Šiaulių baldų“ parduotuvė.

Architektas tikino, kad bus atvertos net užslėptos šių pastatų vietos. Apie 50 gidų savanorių nemokamai priims lankytojus, ves ekskursijas, pristatys šių pastatų istoriją.

„Noriu paminėti, kad šis renginys vyksta daugelyje pasaulio miestų ir kai kurie iš jų ypatingai juo didžiuojasi, vadindami didžiausiu turizmo magnetu. Pavyzdžiui, Čikaga reklamuoja šį renginį visus metus. Didžiuojuosi, kad ir mes pagaliau turime kažką panašaus“, – kalbėjo K. Murauskas.

Jis pasakojo, kad sulaukia klausimų, kuriuos pastatus rekomenduotų aplankyti. Jis priminė, kad 15 yra atrinkti iš visų miesto pastatų, tad verta apsilankyti visuose. Pastatai atrinkti vertinant jų pozityvumą, reikšmę miestui.

„Trumpai tariant, kalėjimo nesvarstėme. Vertinome pastato uždarumą, kad ekskursijų metu žmonės galėtų patekti į pastatą, kuris paprastai uždaras, taip pat svarbi architektūrinė vertė ir kokybė“, – komentavo architektas.

Paklaustas, ar lengva buvo susitarti, kad pastatas dvi dienas būtų atvertas visuomenei, K. Murauskas sakė: „Švelniai tariant, buvo sunku“.

Jis paaiškino, kad į privatų namą Miglovaros gatvėje bus organizuojamos ekskursijos 7 žmonių grupėms, į kitus pastatus keliaus 15-20 ekskursantų grupės, o didžiuosiuose pastatuose – apie 25. Organizatorius vylėsi, kad pavyks išskirstyti žmonių srautus taip, kad eilės būtų visur panašios. Ekskursijos viename pastate truks apie pusvalandį. Iš anksto registruotis nereikia.

Ekskursija Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos pastate bus organizuojama ir gestų kalba. Chaimo Frenkelio viloje ir buvusioje odų fabriko teritorijoje, Šiaulių vandentiekio bokšte bei Šiaulių arenoje kelios ekskursijos vyks ukrainiečių kalba. Jas ves profesionalūs architektai iš Ukrainos.