
Naujausios
„Šaulys“ pasidengs itališku auksu
Šiaulių miesto simbolis – skulptūra „Šaulys“ – 777-ąjį miesto gimtadienį pasitiks atnaujintas. Vakar skulptūros autoriaus Stanislovo Kuzmos sūnus Algirdas ir auksuotojas Arvydas Paulionis, kranu pasikėlę iki „Šaulio“, neabejojo: „auksiniam berniukui“ reikia naujo aukso. Planuojama, kad „Šaulys“ nuo kolonos bus nukeltas trims mėnesiams.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Dovanojo kalendoriaus įrašą
Į Saulės laikrodžio aikštę atėjo aikštės bendraautoriai architektai Algimantas Černiauskas, Remigijus Jurėla, Šiaulių miesto garbės pilietis Zenonas Sabalys, buvęs atsakingas už miesto statybą ir architektūrą, Savivaldybės darbuotojai.
A. Kuzma sakė, kad kelionė į Šiaulius jam – garbės dalykas. Svarbiausia nuomonė – A. Paulionio, specialisto, kuris keturių žmonių komandoje prieš 26-erius metus auksavo „Šaulį“.
Pamačiusi sambrūzdį prie „Šaulio“, iš gretimo namo atėjusi moteris A. Kuzmai padovanojo 1986 metų rugsėjo 12-osios kalendoriaus lapelį, kuriame ranka užrašyta: „Iškeltas šaulys 19.30 v.“. Tai – laikas, kada buvo pastatyta „Šaulio“ skulptūra.
Dengia grynu auksu
Į 18-os metrų aukštį krano keltuvu prie skulptūros pakilę A. Kuzma ir A. Paulionis apžiūrėjo „Šaulio“ pažeidimus, fotografavo.
Nusileidę ant žemės, abu ekspertai neabejojo: „Šauliui“ reikia rimtos pagalbos.
„Iš aukštai – kitas vaizdas, – sakė skulptorius A. Kuzma. – Auksavimas, lakas stipriai pažeisti laiko.“
„Ačiū Dievui, kad tiek laiko atstovėjo. Auksas savo laiką atitarnavo ir reikia jį pakeisti“, – antrino A. Paulionis.
Pasak auksuotojo, nukėlus skulptūrą reikės nuimti senus ir dėti naujus aukso sluoksnius.
„Skulptūra auksuojama lapeliais ant lako, uždedant antikorozinio sluoksnio. Lapeliai – gryno aukso. Auksas negali turėti priemaišų, jo praba – 960. Aukso skulptūroje – 45–50 gramų“, – sakė A. Paulionis.
1986 metais auksuota skulptūra Lietuvoje buvo naujas sprendimas. Prieš 26-erius metus skulptūrai padengti buvo naudojamas rusiškas auksas, dabar „Šaulys“ bus dengiamas itališku.
Įspūdis išliko
Pastarąjį kartą Saulės laikrodžio aikštėje A. Kuzma lankėsi prieš porą metų, viešėdamas pas gimines. Skulptorius kaskart, užsukęs į Šiaulius, stengiasi bent pravažiuoti pro aikštę.
„Tai yra kūrinys, kurį visada norisi pamatyti“, – sakė A. Kuzma.
Pasak skulptoriaus, „Šaulys“ – labai reikšmingas tėvo darbas, patenkantis į svarbiausiųjų dešimtuką.
„Tai buvo tam tikras kūrybos etapas, naujovė jo kūryboje. „Šaulys“ nebuvo tipiškas tėvo kūrinys“, – pažymi A. Kuzma.
Algirdas buvo dar visai mažiukas, kai tėvas kūrė „Šaulį“. Bet skulptoriaus sūnus prisimena studijoje stovėjusius gipsinius modelius, lubas siekiančią skulptūrą.
„Buvo įspūdinga, – mena Algirdas. – Šiandien, pakilus viršun, įspūdis irgi buvo didžiulis, nes skulptūra su rutuliu yra keturių metrų aukščio.“
Atnaujins iki vasaros
Kiek kainuos planuojami auksavimo darbai, dar nežinoma.
„Kol biudžetas nepatvirtintas, nedrįstu sakyti, kokia galėtų būti darbų sąmata. Žinoma, darbai yra brangūs. Yra ir kita dedamoji – nukėlimas, transportavimas, montavimas“, – sakė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vaclovas Vingras.
Kur Šiauliuose bus auksuojama skulptūra, dar nenuspręsta. Tris mėnesius truksiančiam darbui reikia šildomų patalpų.
Planuojama, kad „Šaulys“ bus atnaujintas iki birželio 1 dienos.
Naujasis auksas turėtų „atlaikyti“ apie 40 metų.
Jono TAMULIO nuotr.
SIMBOLIS: Miesto simboliu tapęs „Šaulys“ bus padengtas nauju aukso sluoksniu.
SKULPTŪRA: Stanislovo Kuzmos skulptūra „Šaulys“ Saulės laikrodžio aikštėje buvo pastatyta prieš 26 metus.
AUKŠTIS: Krano keltuvas pakėlė į 18-os metrų aukštį.
EKSPERTAI: Skulptūros autoriaus Stanislovo Kuzmos sūnus Algirdas (dešinėje) ir auksuotojas Arvydas Paulionis įvertino „Šaulio“ būklę.
DATA: Algirdo Kuzmos rankose – šiaulietės dovanotas kalendoriaus lapelis, kuriame įrašyta skulptūros pastatymo data.
AUKSAS: „Šaulio“ skulptūra yra padengta aukso lapeliais, kuriuos įveikė laikas.
VERTINIMAS: Algirdas Kuzma (kairėje) ir Arvydas Paulionis „Šaulio“ skulptūrą įvertino ir nuo žemės, ir iš oro.
PRISIMINIMAS: Stanislovo Kuzmos sūnus Algirdas iš vaikystės prisimena „Šaulio“ skulptūrą, rėmusią tėvo dirbtuvių lubas.
AUKSUOTOJAS: Prieš 26-erius metus „Šaulį“ auksavęs Arvydas Paulionis šio darbo imsis ir dabar.