„Saulės“ salės atidarymas atidedamas dar metams

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Paradiniai „Saulės“ laiptai į trejus metus nenaudojamą pastatą jau ima apželti žole.
Šių metų vasarį Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje žadėjo, kad jau vasaros pabaigoje koncertinė įstaiga „Saulė“ miesto gyventojams ir svečiams po ilgos rekonstrukcijos atvers duris. Deja, aiškėja, kad trejus metus remontuojamos įstaigos šiais metais atverti nepavyks. Nors Šiaulių meras nuolat kaltina valstybę dėl įvairių objektų kelerius metus užsitęsusių statybos darbų neefektyviai naudojant lėšas, Savivaldybė sėkmingai žygiuoja tuo pačiu keliu. O laiptai į „Saulės“ salę jau ima užželti žole...

Savivaldybės pažadai liko tušti

2020 metais pradėti koncertinės įstaigos „Saulė“ naujo priestato statyba ir senojo pastato remonto darbai. Pirmasis statybos ir remonto darbų etapas už 2,2 milijono eurų baigtas, priestatas stovi, jame jau repetuoja koncertinės įstaigos kolektyvai, tačiau koncertai salėje vis dar nevyksta.

Savivaldybės administracijos direktorius A. Bartulis vasario mėnesį džiūgavo, kad po kelių nesėkmingų bandymų pavyko surengti „Saulės“ remonto antro (baigiamojo) etapo darbų rangos konkursą ir pasirašyti sutartį su kitu rangovu – UAB „Akmens takas“. Nors Savivaldybė ir dėl šio konkurso įsivėlė į teismus, darbų stabdyti neprireikė. A. Bartulis tuomet tikino, kad kovą prasidėję remonto darbai turės būti baigti per 5 mėnesius.

Rangovas turėjo pastatyti naują erdvesnę sceną, įrengti apšvietimą, įgarsinimą. Administracijos vadovas sakė, kad scena bus modernizuota tiek, kiek iš jos galima išspausti.

„Netikėtai paaiškėję“ papildomi darbai

Praėjo „Šiaulių dienos“, tačiau koncertai „Saulėje“ taip ir neįvyko. Savivaldybės administracijos Statybos ir renovacijos skyriaus vedėja Jolita Franckevičienė informavo, kad šiuo metu jau yra sutvarkytos, perdažytos salės lubos virš scenos, įrengti įrangos aptarnavimo takai, atliekamas sienų remontas, įvestas elektros įvadas įrangai.

Anot vedėjos, darbų metu netikėtai paaiškėjo, kad žiūrovų salėje būtina atlikti lubų, sienų remontą ir pertvarkyti apšvietimą, instaliuoti scenos mechanizmus ir garso įrangą, todėl su rangovu sudarytas papildomas susitarimas dėl darbų atlikimo termino pratęsimo.

Dabar jau žadama, kad statybos darbai planuojami atlikti dar šiais metais, tačiau sutvarkyti interjerą, sumontuoti baldus ir įrangą ketinama per pirmąjį kitų metų pusmetį.

Minėtam statybos remonto darbų etapui miesto valdžia buvo nusimačiusi 402 tūkstančius eurų, tačiau per konkursą paaiškėjo, kad darbai bus atlikti už beveik tris kartus didesnę sumą – beveik 1,1 milijono eurų. Tačiau jau dabar aišku, kad atsiradus nenumatytų darbų, teks paieškoti dar daugiau biudžeto eurų. J. Franckevičienė sakė, kad šiuo metu yra skaičiuojama, kiek lėšų dar trūksta ir ketinama kreiptis į miesto Tarybą dėl papildomo finansavimo.

Verta pažymėti, kad žiūrovų kėdžių keitimas pagal rangos darbų sutartį nėra numatytas. Šiuo metu žiūrovų kėdės yra demontuotos ir saugomos sandėlyje. Atlikus remonto darbus, atnaujintos, išvalytos kėdės bus vėl sumontuotos. Koncertinėje salėje bus sumontuota ir sukabinta įsigyta nauja įranga: scenos mechanizmai, garso ir apšvietimo sistemos.

Šiauliuose vyko diskusijos, kad mieste nėra salės su gera akustika, kurioje galėtų vykti aukšto profesinio lygio atlikėjų koncertai. Iš pradžių buvo nuspręsta įrengti „Saulėje“ modernią akustiką. Tam reikėjo papildomai 1,5 milijono eurų. Miesto valdžia kalbėjo, kad pusę šios sumos skirs iš miesto biudžeto, o kitą pusę prašys iš Kultūros ministerijos. Kultūros ministerijai lėšų neskyrus, Savivaldybė naujai akustikai lėšų pagailėjo.

Nežiūrint „Saulės“ remontui išleistų milijonų, gera akustinė koncertinė salė Šiauliuose taip ir liks iliuzija.

Su buvusiu rangovu vyksta teismai

Šiaulių miesto valdžia sulaukė daug visuomenės priekaištų dėl kelerius metus uždarytos „Saulės“ salės ir nesėkmingai organizuotos rekonstrukcijos. Tada buvo rastas iešmininkas. Juo tapo koncertinės įstaigos „Saulė“ direktorius Saulius Kauneckas. Po atlikto vidaus audito meras Artūras Visockas atšaukė S. Kaunecką iš pareigų, nes prarado jo pasitikėjimą. Nors viešąjį rangos pirkimo konkursą organizavo pati Savivaldybė, atsakomybę už rangovo UAB „Versina“ darbų vykdymo vėlavimo pasekmes perkėlė direktoriui.

Šiuo metu Savivaldybė yra paskelbusi konkursą koncertinės įstaigos „Saulė“ direktoriaus pareigoms eiti.

Koncertinė įstaiga su buvusiu rangovu UAB „Versina“ vis dar bylinėjasi teisme.

Liepos pabaigoje „Saulė“ pranešė „Versinai“, kad nemokės 111 293 eurų, nes jie laikytini „rangovo rizika“.

Koncertinei įstaigai įmonė pareiškė nesuprantanti tokių vienašališkų pareiškimų dėl sutarties sąlygų ar kainos keitimo, kai visi darbai yra atlikti ir priimti. Buvęs rangovas perspėjo, kad kreipsis į teismą ir reikalaus ne tik skolos apmokėjimo, bet ir kompensacinių palūkanų bei teismo išlaidų padengimo.