„Saulės“ rekonstrukcijos pabaiga pabrango beveik 3 kartus

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Naujasis rangovas per penkis mėnesius turės pastatyti naują platesnę „Saulės“ sceną su apšvietimu ir įgarsinimu, nes kol kas jos „nėra nė pėdsako“.
Koncertinėje įstaigoje „Saulė“ kovą ir vėl turėtų prasidėti statybos darbai. Po kelių nesėkmingų viešojo pirkimo konkursų Savivaldybei pagaliau pavyko sudaryti sutartį su rangovu, nors statybos darbai pabrango kelis kartus, o pats konkursas apskųstas teismui. Savivaldybė viliasi iki vasaros rekonstrukcijos pabaigos darbus baigti.

Statybos darbai pabrango

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje pranešė, kad praėjusią savaitę pasirašė sutartį su UAB „Akmens takas“ dėl antrojo etapo rekonstrukcijos darbų atlikimo koncertinėje įstaigoje „Saulė“.

„Saulės“ salė uždaryta jau trečius metus ir dar pusmetį greičiausiai neveiks. Nors pirmasis statybos ir remonto darbų etapas už 2,2 milijono eurų baigtas, pastatytas priestatas, kuriame jau repetuoja koncertinės įstaigos kolektyvai, koncertai salėje vis dar nevyksta. Vis dar tebėra išardyta salės scena, nėra žiūrovų kėdžių.

Po ilgų diskusijų apie tai, kad Šiauliuose nėra salės su gera akustika, kurioje galėtų vykti aukšto profesinio lygio atlikėjų koncertai, buvo nuspręsta įrengti „Saulėje“ modernią akustiką. Tam reikėjo papildomai 1,5 milijono eurų. Miesto valdžia kalbėjo, kad pusę šios sumos skirs iš miesto biudžeto, o kitą pusę prašys iš Kultūros ministerijos.

Nežiūrint viešų mero pagraudenimų feisbuke, ministerijos atsakymas dėl lėšų skyrimo buvo neigiamas. Tuomet miesto valdžia užsispyrė, kad 1,5 milijono eurų iš biudžeto salės akustikai yra per daug ir šio sumanymo atsisakė.

Tuomet prasidėjo pastato rekonstrukcijos baigiamojo etapo viešųjų pirkimų konkursai. Savivaldybė tam buvo sumaniusi skirti 402 tūkstančius eurų. Deja, keli iš eilės konkursai buvo nesėkmingi: arba nebuvo dalyvių, arba buvo siūloma per aukšta kaina.

Bėgant laikui ir augant infliacijai Savivaldybei neliko nieko kito, kaip sutikti su siūloma konkurso dalyvių kaina ir užbaigti salės rekonstrukciją už 1,09 milijono eurų. Praktiškai už šį pabrangimą buvo galima prieš porą metų įrengti ir akustiką.

„Šiek tiek kito ir sprendiniai, bet kadangi įėjome į 2022 metus, keitėsi ir sąmata. Konkursu domėjosi 9 statybinės kompanijos, o pasiūlymus konkursui pateikė dvi. Jų kaina buvo labai artima. 2022 metų infliacija, kaip ir kitiems objektams, taip ir šiam, padarė neigiamą įtaką“, – aiškino A. Bartulis.

Konkursas – teisme, bet sutartį pasirašyti galėjo

Nežiūrint išaugusios kainos direktorius džiūgavo, kad teismai nesustabdė konkurso. Mat antrąją vietą laimėjęs rangovas konkurso rezultatus apskundė teismui ir prašė taikyti laikinąsias apsaugos priemones – neleisti pasirašyti sutarties su paskelbtu laimėtoju, kol neišnagrinės pagrindinio ieškinio.

Anot Administracijos vadovo, teismas šio reikalavimo netenkino, įvertinęs, kad koncertinės „Saulės“ salės rekonstrukcija turi reikšmingą viešąjį interesą. Tačiau pats konkurso procesas vis dar įstrigęs teisme.

A. Bartulis pasakojo, kad konkurso nelaimėjęs rangovas teisme ginčijo, kad viešojo pirkimo komisija netinkamai įvertino laimėtojo dokumentus, nes jis esą turėjo įsiskolinimą valstybei. Anot Administracijos direktoriaus, tai netiesa.

Nežiūrint teismų, sutartis su konkurso laimėtoju pasirašyta, viliamasi, kad kovą jau prasidės statybos darbai, kurie turėtų baigtis per 5 mėnesius.

A. Bartulis tikino, kad rangovas pastatys naują erdvesnę sceną, nes senosios „neliko nė pėdsako“, bus įrengtas apšvietimas, įgarsinimas. Administracijos vadovas sakė, kad scena bus modernizuota tiek, kiek iš jos galima išspausti.

Meras atleido direktorių

Šiaulių miesto valdžia sulaukė daug visuomenės priekaištų dėl kelerius metus uždarytos „Saulės“ salės ir nesėkmingai organizuotos rekonstrukcijos. Tada buvo rastas iešmininkas. Juo tapo koncertinės įstaigos „Saulė“ direktorius Saulius Kauneckas. Po atlikto vidaus audito meras Artūras Visockas atšaukė S. Kaunecką iš pareigų, nes prarado jo pasitikėjimą. Nors viešąjį rangos pirkimo konkursą organizavo pati Savivaldybė, atsakomybę už rangovo UAB „Versina“ darbų vykdymo vėlavimo pasekmes perkėlė direktoriui.

„Vadovas negeba tinkamai organizuoti įstaigos darbo, užtikrinti skaidrumo principų laikymąsi vykdant viešuosius pirkimus, parinkti optimalią įstaigos veiklos strategiją ir pasiekti laukiamų rezultatų“, – rašoma Savivaldybės pranešime dėl S. Kaunecko atleidimo.

2020 metų pavasarį Telšių įmonė „Versina“ laimėjo konkursą ir turėjo iki 2021 metų liepos pabaigos pastatyti prie „Saulės“ priestatą. Meras A. Visockas viešai gyrė rangovą ir aiškino, kad statybos įmonės „Versina“ pasiūlymas esąs toks geras, kad pats, verslininku dėtas, tokio net neteiktų. Tačiau priestato statybos priėmimas vėlavo metus.

Buvęs vadovas sakė nesuprantąs, kodėl šioje situacijoje liko kalčiausias, nors viskam dirigavo Savivaldybė, ir ketino kreiptis į teismą. Jo manymu, Savivaldybė taip įgyvendina savo planus sujungti „Saulę“ su Šiaulių kultūros centru.