Sąskaitos užblokuotos, algų nebus ir per kitas Kalėdas

Sąskaitos užblokuotos, algų nebus ir per kitas Kalėdas

Sąskaitos užblokuotos, algų nebus ir per kitas Kalėdas

Šiaulių miesto ikimokyklinių įstaigų darbuotojai liko be dviejų mėnesių atlyginimų — lapkričio ir gruodžio. „Sodra“ jau užblokavo darželių— lopšelių sąskaitas. Tokio atvejo visoje šalyje nėra. Vakar Savivaldybės vadovai įstaigų bendruomenių atstovus “paguodė“: “Kitais metais bus dar blogiau“.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

„Ant kilimėlio“

Nešventinis susitikimas įvyko pilnutėlėje „Dagilėlio“ dainavimo mokyklos salėje. Susitikimą inicijavusios įstaigų bendruomenės norėjo išgirsti Savivaldybės paaiškinimus.

Ar realu buvo pačioms įstaigoms sutaupyti lėšų dviejų mėnesių algoms? Kada jos bus išmokėtos? Kaip reikės išgyventi kitais metais, nes darbo užmokesčio fondas vėl planuojamas tik dešimčiai mėnesių?

Atsakymai skambėjo vienareikšmiai — nėra pinigų, reikia taupyti, kitais metais miesto biudžetas dar labiau susitrauks.

Darželių— lopšelių bendruomenėms atstovavo direktorės, auklėtojos, bendruomenės slaugytojos, buhalterės. Savivaldybės vadovybei — vicemerė Daiva Matonienė, Administracijos direktorius Vladas Damulevičius, pasitelkę Finansų skyriaus vedėją Kazimierą Daujotienę, kitus savivaldybininkus.

Dugnas — bedugnis?

Savivaldybė šiais metais matė tik vieną išeitį — kolektyvai patys turėjo dviem mėnesiams sutaupyti lėšų eidami nemokamų atostogų, mažindami išlaidas.

V. Damulevičius ir vakar bandė aiškinti, jog nereikėjo tikėtis, kad metų gale atsiras papildomų lėšų. Metai baigiami su 35 milijonų litų skyle biudžete.

„Padėtis yra tragiška“, — aiškino direktorius.

Tačiau darželiai— lopšeliai esą laikomi „prioritetu“. Jiems darbo užmokesčio fondas 2010 metais planuojamas mažinti tik 15,7 procento, kitų biudžetinių įstaigų — 20 procentų, o sporto mokyklų ir neformalaus ugdymo įstaigų — 30 procentų.

Nepaisant šio mažinimo, 2010 metais lėšų vėl stigs dviejų mėnesių algoms.

Tikimasi, galbūt parems valstybės biudžetas. Jis, kaip skelbiama, šiemet yra surenkamas, todėl savivaldybės gali sulaukti kompensacijų savo biudžetų skylėms užkamšyti.

Anot K. Daujotienės, sausio pirmąją savaitę, jeigu įplauks apie 500 tūkstančių litų pajamų, pirmiausia bus dengiami įsiskolinimai „Sodrai“. Tada — lapkričio menesio algos darželių— lopšelių darbuotojams, po to kitoms biudžetinėms įstaigoms, kurios nesulaukė gruodžio algų. Toliau — gruodžio algos ikimokyklinėms įstaigoms.

Skolomis už šildymą, vandenį rūpinsis pati Savivaldybė. Dėl kitų skolų V. Damulevičius siūlė su paslaugų teikėjais sudarinėti skolų grąžinimo per trejus metus grafikus.

Pats direktorius pripažino, jog „jau sunku kalbėti apie taupymą, nes tai — tik skolų pernešimas į kitus metus.“

Apie solidarumą ir algas

Darželių— lopšelių direktorės tvirtino, jog „nebeįmanoma organizuoti darbo taip, kad nebūtų skriaudžiami vaikai“. Susitikime dalyvavęs Seimo narys Edvardas Žakaris stebėjosi, jog įstaigų direktorės “liko kaltos, kad nesugebėjo prismaugti žmogaus, kuris gauna mažą atlyginimą“.

Be to, ar nemokamų atostogų varant darbuotojus nepažeidžiami įstatymai? Darželių grupėse negali likti dirbti vienas darbuotojas, bet taip yra.

„Dėl taupymo mes nuolat pažeidinėjame įstatymus“, — neneigė V. Damulevičius.

„Mes nebegalime taupyti — ne dėl to, kad nenorime, bet dėl to, kad tai viršija mūsų jėgas“, — sakė darželio-lopšelio “Dainelė“ direktorė Alisa Andriuškevičienė.

„Turime vieno mėnesio algos atsisakyti, kad kitą mėnesį jį gautume, tai koks čia taupymas? Ar mes privačiame sektoriuje dirbame, ar Savivaldybė turi pati kažko atsisakyti?“ — klausė susitikimo dalyvės.

Auklėtojų, bendruomenės slaugytojų, buhalterių atstovės garsino: jų algos, dėl sumažintų algų koeficientų, mažės 30— 40 procentų.

„Gal aš ko nesuprantu, bet jūsų algos mažės perpus“, — skaičiavo E. Žakaris. Jis priminė, jog dar Savivaldybė darbo užmokesčio fondus mažina beveik 20 procentų.

„Aš gaunu 1600 litų ant popieriaus, man alga mažės 500 litų, o kiek jūsų — Savivaldybėje?“, — nebeištvėrė viena susitikimo dalyvė.

D. Matonienė jau šiais metais gavusi 25 procentais mažesnę algą, ėjusi nemokamų atostogų 14 dienų, ir dar pasiryžusi eiti: „Jeigu reikės, eisiu ir mėnesį, ir du.“

Anot vicemerės, „nereikia politikuoti“, reikia daugiau solidarumo. Ji kaip ekonomistė pasiryžusi “padėti spręsti problemas“.

Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Rasa Jasmontienė vicemerei pasiūlė pirmiausia jausti politinę atsakomybę, nes Šiaulių miesto savivaldybė vienintelė šalyje per šias naujametes šventes paliko žmones be algų.

PALYGINIMAS: „Aš gaunu 1600 litų — ant popieriaus, mano alga mažės 500 litų — 30 procentų,“ — sakė viena iš susirinkimo dalyvių.

PAVYZDYS: Vicemerė Daiva Matonienė save laiko sektinu pavyzdžiu:„Mano alga šiais metais mažėjo 25 procentais, 14 dienų ėjau nemokamų atostogų — jeigu reikės, eisiu dar mėnesį ir du.“

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.