Šalį talžė vėjas

Skulptūra „Miesto chronotopas“ prieš vėjo gūsį atsilaikė, bet prarado pirminį grožį.
Lietuvą praėjusią parą siaubė prognozuotas gūsingas vėjas. Šiaulių apskrities rajonuose, kaip ir didžiojoje dalyje Lietuvos, vėjo lygis įvardytas „pavojingu“, o tai reiškia, kad viskas, kas ne vietoje padėta, nepritvirtinta arba pritvirtinta netinkamai, galėjo būti nupūsta, nuplėšta, nulaužta. Darbo pakako ir elektros energijos tiekėjams, ir gelbėtojams.

Vėjas vertė iš šaknų

Penktadienį paryčiui ir visą dieną kaip reikiant suintensyvėję vakarų, šiaurės vakarų vėjo gūsiai iki 15–20 metrų per sekundę, o kai kur iš iki 22 metrų per sekundę, vertė iš kojų skubančiuosius į darbą.

Jau iš ryto Šiaulių mieste buvo galima pamatyti vėjo „darbus“: gatves „puošė“ popieriaus atliekos, polietileno maišeliai, prilaužytos smulkesnės medžių šakos.

Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare vėjas tarsi sušoko valsą: medžių šakų po nakties čia rasta gausiau negu kitur, gausiau buvo ir šiukšlių.

Gerokai kliuvo prie Šiaulių dailės galerijos pastatytai Mariaus Puskunigio kinetinei metalo konstrukcijų skulptūrai „Miesto chronotopas“ – gūsingas vėjas ją pabandė išversti „iš šaknų“. Neaplenktos ir kalėdinės dekoracijos – jas išvartytos.

Gūsio būta tokio galingo, kad lūžo net prie Dailės galerijos pastatytos Vytauto Viržbicko skulptūros „Esminės klaidos kartojimas“ metalo konstrukcija.

Įdienojant vėjo gūsiai Šiauliuose ir aplinkiniuose rajonuose šiek tiek susilpnėjo, todėl „šposų“, nors ir nežymiai, vis tik sumažėjo.

Labiausiai stichija siautė pajūryje. Dėl stipraus vėjo net prognozuotas galimas ledų išlaužymas Kuršių mariose. Dėl susidariusios patvankos neatmestas ir galimas vandens lygio kilimas Šilutės ir Klaipėdos rajonų savivaldybėse.

Virto medžiai, trūkinėjo laidai

Bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Ryšių su visuomene projektų vadovas Paulius Kalmantas informavo, kad naktį į penktadienį elektros tiekimas buvo sutrikęs apie 40 tūkstančių klientų visoje šalyje.

Intensyvaus vėjo sukeltus gedimus šalino padidintos ESO darbuotojų ir rangovų pajėgos, kurios buvo pasirengusios darbui gavus perspėjimą apie ekstremalias oro sąlygas, ir budėjo. Penktadienį ryte elektros tiekimą buvo spėta atstatyti daugiau nei pusei šalies namų ūkių. Nors pranešimai apie vėjo padarinius plaukė ir toliau.

Daugiausia gedimų, anot P. Kalmanto, paryčiui ir penktadienio dieną fiksuota Šiaulių ir Klaipėdos rajonuose.

„Apgailestaujame dėl susidariusiosios situacijos ir dedame visas pastangas, kad pašalintume sutrikimus kuo greičiau bei atstatytume elektros tiekimą gyventojams“, – vakar „Šiaulių kraštui“ sakė ESO atstovas.

Šiaulių priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Pajėgų valdymo skyrius pranešimų apie stipraus vėjo sukeltus incidentus ankstyvą penktadienio rytą ir visą dieną sulaukė dešimtimis ir iš visos apskrities. Gelbėtojų ekipažai vos spėjo suktis ir likviduoti incidentų padarinius. Dažniausiai – dėl griuvusių elektros stulpų ir nutrauktų laidų bei virtusių medžių.

Vienas medis Radviliškio rajone nuvirto ant gyvenamojo namo, nemažai – ant važiuojamosios kelio dalies. Incidentų, per kuriuos būtų nukentėję žmonės, bet jau iki vakar po pietų, nefiksuota.

Vėjo bus

Meteorologai nieko gero nežada ir artimiausiomis dienomis. Sausio 15-osios naktį kai kur trumpai pasnigs, dieną kritulių tikimybė maža. Naktį ir rytą vietomis bus plikledis.

Šiaurės vakarų vėjo gūsiai naktį daug kur, o dieną vietomis vėl sieks 15–20 metrų per sekundę. Prognozuojama temperatūra naktį – nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 šilumos, dieną 0–4 laipsniai šilumos.

Sausio 16-osios naktį – be žymesnių kritulių, dieną daug kur krituliai – sniegas, šlapdriba, vakariniuose rajonuose pereinantys į lietų. Kai kur plikledis. Dieną pajūryje pietvakarių vėjo gūsiai sieks 15–18 metrų per sekundę. Temperatūra naktį 1–6 laipsniai šalčio, pajūryje apie 0 laipsnių, dieną nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 laipsnių šilumos.

Šiauliuose ir aplinkiniuose rajonuose vėjas minėtomis dienomis turėtų būti mažesnis už prognozuojamą vidutinį – šeštadienio naktį apie septynis metrus per sekundę, o dieną – apie penkis.

Sausio 16-osios dieną turėtų būti apie šešis metrus per sekundę.

Vėjas Šiauliuose greičiausiai suaktyvės pirmadienio naktį – iki aštuonių metrų per sekundę, o dieną – iki devynių.