Šalčio aukų gali tik daugėti

Šalčio aukų gali tik daugėti

Šal­čio au­kų ga­li tik dau­gė­ti

Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je gu­li vie­nas pa­cien­tas, nu­ša­lęs ko­jas. Šią žie­mą – tai jau ket­vir­tas stip­riai nu­ša­lęs žmo­gus.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Pa­sak Ro­ber­to Mi­ka­laus­ko, Or­to­pe­di­jos-trau­ma­to­lo­gi­jos cent­ro ve­dė­jo, daž­niau­siai stip­riai nu­šą­la ap­svai­gę nuo al­ko­ho­lio žmo­nės. Ne išim­tis ir šiuo me­tu li­go­ni­nė­je gu­lin­tis pa­cien­tas. Vy­ras bu­vo iš­gė­ręs, to­dėl ne­ju­to, kad ko­jos šą­la. Skaus­mą pa­ju­to tik ki­tą die­ną, ap­žiū­rė­jęs ko­jas, krei­pė­si į me­di­kus.

R. Mi­ka­laus­kas sa­ko, kad kol kas neaiš­ku, ar pa­vyks iš­gel­bė­ti ko­jų pirš­tus ir pė­dą, ar teks am­pu­tuo­ti.

Ne­se­niai li­go­ni­nė­je gu­lė­jo se­ny­vas vy­ras, ku­ris stip­riai su­ša­lo sa­vo ne­kū­re­na­muo­se na­muo­se.

Vos pra­si­dė­jus šal­čiams šią žie­mą į li­go­ni­nę bu­vo pa­te­ku­sios dvi mo­te­rys. Vie­nai am­pu­tuo­ta ko­ja, ki­tai – ko­jos pirš­tai.

Priė­mi­mo-sku­bio­sios pa­gal­bos sky­riu­je Sku­bios pa­gal­bos or­to­pe­di­jos-trau­ma­to­lo­gi­jos ka­bi­ne­te šio­mis die­no­mis nu­ša­lu­sių žmo­nių ant­plū­džio ne­bu­vo. Kai ku­rio­mis die­no­mis su­lauk­ta vie­no dvie­jų pa­cien­tų, ku­rie krei­pė­si dėl nu­ša­lu­sių au­sų, ran­kų, ko­jų. Dau­gu­ma, su­tei­kus bū­ti­ną­ją pa­gal­bą, iš­leis­ti gy­dy­tis na­muo­se.

Per žie­mą su įvai­riais nu­ša­li­mais į li­go­ni­nę pa­ten­ka iki 20 žmo­nių.

Pa­sak R. Mi­ka­laus­ko, žmo­nės kar­tais ne­pa­jun­ta, kad rim­tai nu­ša­lo. Tik įė­jus į šil­tą pa­tal­pą po ku­rio lai­ko ga­li pra­dė­ti skau­dė­ti nu­ša­lu­sias kū­no vie­tas, jos ga­li pa­tin­ti.

Me­di­kas jo­kiu bū­du ne­pa­ta­ria trin­ti nu­ša­lu­sių vie­tų ar kiš­ti į karš­tą van­de­nį, nes taip ga­li­ma dar la­biau pa­kenk­ti. Su­ša­lu­sias vie­tas rei­kia ge­rai ap­mu­tu­riuo­ti (už­si­mau­ti sto­ras vil­no­nes ko­ji­nes, ap­si­klo­ti), ger­ti šil­tos ar­ba­tos ir lauk­ti, kol pa­laips­niui kū­nas su­šils. Jei­gu pa­dė­tis ne­ge­rė­ja, nu­ša­lu­sios vie­tos lie­ka ne­jaut­rios ar­ba tins­ta, rei­kia kreip­tis į me­di­kus.

R. Mi­ka­laus­kas pa­ta­ria įver­tin­ti oro są­ly­gas ir šil­tai ap­si­reng­ti, ap­siau­ti šil­tus ba­tus sto­ru gruob­lė­tu pa­du, mū­vė­ti šil­tas, ge­riau­siai kumš­ti­nes pirš­ti­nes ir už­si­dė­ti šil­tas ke­pu­res, nes au­sys taip pat daž­nai nu­ken­čia. Ran­kas, vei­dą pa­de­da ap­sau­go­ti rie­bus ap­sau­gi­nis kre­mas, ku­riuo rei­kė­tų pa­si­tep­ti prieš ei­nant į lau­ką.

Ypač grei­tai su­šą­la nu­si­lpę, iš­se­kę, se­ny­vi žmo­nės, ma­ži vai­kai. To­kiems pa­vo­jin­gas ir ne­di­de­lis šal­tis. Jei­gu žmo­gaus kū­no tem­pe­ra­tū­ra nu­kren­ta iki 25 laips­nių, jį iš­gel­bė­ti bū­na la­bai su­dė­tin­ga.

Va­sa­rio pra­džio­je mir­ti­nai su­ša­lo 58 me­tų vy­ras iš Še­du­vos (Rad­vi­liš­kio r.).

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Or­to­pe­di­jos-trau­ma­to­lo­gi­jos cent­ro ve­dė­jas Ro­ber­tas Mi­ka­laus­kas sa­ko, kad šal­čio au­ko­mis daž­niau­siai tam­pa nuo al­ko­ho­lio ap­svai­gę, aso­cia­lūs as­me­nys.