
Naujausios
Rūpintojėlis iš mokyklos klausosi mišių
Šiaulių rajone, Aukštelkėje, ant mokyklos-daugiafunkcio centro fasado šiauliečiai dailininkai Reda ir Arūnas Uogintai kuria Lietuvos šimtmečiui skirtą grafitį su Rūpintojėliu, trispalve, audimo staklelėmis. Svilinant karščiui žinomi menininkai pasakoja, kad nuo 8 metrų aukščio pastolių net ir per kelis šimtus metrų girdisi, ką per mišias sako Aukštelkės bažnyčios klebonas.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Svilinantis karštis – daug geriau
Žinomi menininkai Reda ir Arūnas Uogintai penktadienį prie Aukštelkės mokyklos sienos pasistatė pastolius ir pradėjo kurti unikalų Šiaulių rajonui grafitį.
Šį penktadienį dailininkai 100 kvadratinių metrų ploto grafitį privalo baigti, jis bus uždengtas drobule iki birželio 16-osios, kai kūrinys bus pristatytas visuomenei, pagerbtas iškilminga mokinių eisena.
Termometras saulėje rodo beveik 40 laipsnių karščio. Arūnas Uogintas pasilypėjęs ant pastolių, siekiančių 8 metrų aukštį. Reda tapo apie vidurį arba prie pastato apačios.
„Grafičiui karštis labai gerai. Jeigu būtų lietus ir vėjas – būtų labai blogai! Karštyje dažai geriau džiūsta. Kai praėjusios vasaros nebuvo visai, žiema buvo šalta – karštis yra labai gerai“, – stebina ištverme A. Uogintas jau beveik savaitę svilinant saulei „kabantis“ ant pastolių.
Abu dailininkai prie grafičio kasdien praleidžia po 13 valandų: nuo 9 iki 22 valandos. Su nedidelėmis pertraukomis, bet be išeiginių.
Dailininkas pasakoja, kad apie du mėnesius užtruko pasirengiamieji darbai – buvo ieškoma simbolių, kuriami eskizai, trafaretai. Pirmiausia ant sienos buvo išpurkštas piešinys pagal trafaretus, vėliau – tapoma, purškiama dažais.
A. Uogintas pasakojo, kad dėl motyvų, kas turi būti pavaizduota grafityje, skirtame valstybės šimtmečiui, buvo vykdomos Aukštelkės moksleivių apklausos, tačiau nuspręsti turėjo patys dailininkai.
Kadangi mokyklos fasado viršuje buvo dekoratyvinis langas, dailininkai sprendė, ką daryti. Išeitys tik dvi – arba nudaužyti, arba kūrybiškai panaudoti. Taip grafičio viršuje atsirado lietuviškos audimo staklelės, o jomis audžiančios rankos simbolizuoja mokytojo rankas: ugdančias, kuriančias, mokančias.
Valstybingumo šimtmečiui skirtame grafityje atsirado ir trispalvės simbolis, gėlės, augalai, žemė ir dangus, įamžinantys, aprėminantys žmogaus gyvenimą.
Dailininkai, ieškodami simbolių tyrinėjo ir gyvenvietės pavadinimo kilmę, vietovę.
„Ieškodami simbolių atsirėmėme į kelis pagrindinius taškus: Aukštelkė – aukštai telkšantis, aukštai stovintis, aukščiausioje vietoje – bažnyčia. Taip atsirado Rūpintojėlio simbolis. Rūpintojėlis – labai gražus lietuviškas simbolis, bet jis užmirštas. Reikia jį prikelti!“ – pasakojo A. Uogintas.
Dailininkai ilgai ieškojo autentiško Rūpintojėlio. Rūpintojėlio skulptūrų ieškojo liaudies meno albumuose Šiaulių „Aušros“ muziejuje, tinkamą skulptūrėlę rado Rokiškyje. Pagal ją ir interpretavo Rūpintojėlio simbolį ant Aukštelkės mokyklos fasado, nes tiko ir purpurinė toga, ir siluetas, ir simbolika.
8 metrų aukštyje girdisi ir mišios, ir karas
„Rūpintojėlis – tikras lietuviškas simbolis. Jis yra lietuviui viskas – ir Dievas, ir pavargėlis, ir tėvas, ir ubagas. Tokie jo bruožai suformuoti tose lietuviškose skulptūrėlėse, mes juos ir stengėmės visus panaudoti“, – pasakojo A. Uogintas.
Buvo atėję pasižiūrėti kuriamo grafičio nemažai žmonių, kai kurie stebėjosi, kam dailininkai „Dievą jiems nupaišė“. Dailininkai aiškino, kuo skiriasi Dievas ir lietuviškas Rūpintojėlis, kurio vaizdinį kažkas iš lietuvių regėjęs.
„8 metrų aukštyje atsiveria ne tik kitokie vaizdai, bet ir kitokie garsai, kvapai. Girdžiu, kažkas kalba lyg visai šalia – ne iš karto suprantu, kad 8 metrų aukštyje girdžiu klebono, kuris aukoja mišias Aukštelkės bažnyčioje, žodžius, nors bažnyčia už kokių 300 metrų. O vakarais, kai susirenka paaugliai žaisti karo prie mokyklos, girdžiu, kaip sako, kad kovoja su Rusija“, – pasakojo patirtis A. Uogintas.
Dar pasakojo, kad 8 metrų aukštyje juntamas visai ne gryno oro, o smogo kvapas.
Kol esi viršuje, nematai viso grafičio vaizdo, o tik uždažomą vietą, tenka nulipti, kad pamatytumei, ką reikia daryti toliau.
Įsimintinas mokyklos projektas
Aukštelkės mokyklos direktorius Vaidas Bacys pasakojo, kad grafitis – dalis Aukštelkės mokykloje vykdomo projekto „Šiuolaikinio meno agentūra 3“, kurį su Aukštelkės mokyklos mokiniais ir vykdo žinomi Šiaulių menininkai R. ir A. Uogintai.
Projektas mokykloje tęsiasi jau trečius metus, kasmet Aukštelkės mokykla suranda vis kitokių veiklų.
Šiemet, valstybės šimtmečio proga, nutarta sujungti grafičio meną, kaip šiuolaikinį reiškinį, atspindintį nūdienos idėjas ir esminius, laiko patikrintus simbolius.
„Dėl Rūpintojėlio daugelis diskutuoja. Yra tų, kuriems patinka, yra, kurie kelia klausimus. Mūsų mokyklos vaikai su mokytojais daug diskutuoja apie tai, ar mes turime bijoti tradicijų, matyt, dar ilgai bus aktualu kalbėtis su jaunais žmonėmis apie tradicinių simbolių reikšmę mūsų gyvenime“, – sakė V. Bacys.
Mokyklos direktorius tikisi, kad tokiu originaliu būdu su tokiu įspūdingu grafičiu ant mokyklos fasado minimas valstybės šimtmetis turėtų išlikti mokinių atmintyje ilgai.
Citata: 8 metrų aukštyje girdžiu klebono, kuris aukoja Mišias Aukštelkės bažnyčioje, žodžius, nors bažnyčia už kokių 300 metrų
Giedriau BARANAUSKO nuotr.
Dailininkas Arūnas Uogintas sako, kad nėra labai paprastas jausmas visą darbo dieną praleisti ant 8 metrų aukščio pastolių, nors jie ir pritvirtinti, bet siūbavimas tokiame aukštyje vis tiek jaučiasi.
Aukštelkės mokyklos pastatas kasdien keičiasi. Penktadienį grafitis bus baigtas.
Redos Uogintienės darbas – arčiau žemės.
Langas virto audimo staklelėmis, audžiančiomis Lietuvos trispalvę.