Rinkimų revoliucija išdraskė Šiaulių apskritį

Rinkimų revoliucija išdraskė Šiaulių apskritį

Rinkimų revoliucija išdraskė Šiaulių apskritį 

Po antradienį priimto Konstitucinio Teismo sprendimo Lietuvos rinkimų žemėlapis perbraižytas iš naujo. Šiaulių apskrityje – didžiausi pokyčiai.

Kas išloš, kai Šiaulių rajone galės kelti nebe vieną, o tris savo partijos kandidatus? Šiauliuose liks ne trys, o tik dvi vienmandatės rinkimų apygardos: „tėvoniją“ prarado keturias kadencijas čia laimėjęs Valerijus Simulik.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Pokyčiai apskrityje

Konstitucinis Teismas pripažino, kad leidžiamas iki 20 procentų rinkėjų vienmandatėje rinkimų apygardoje skaičiaus nuokrypis nuo vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus prieštarauja Konstitucijai.

Šis sprendimas reiškia, kad jau 2016 metų rinkimai vyks pagal kitokį scenarijų, nei planavo politikai.

Didžiausios naujovės 2016 metų rinkimuose į Seimą laukia Šiaulių apskrities rinkėjų ir čia politinę laimę bandančių politikų.

Iš esmės pakeistas beveik visas Šiaulių apskrities rinkimų apygardų žemėlapis. Taip smarkiai apygardų ribos nekito nė vienoje kitoje šalies apskrityje.

Sujaukti politikų planai ir nervai

Šiauliuose iš politinio žaidimo dingo Dainų apygarda, kurioje net keturis kartus į Seimą buvo išrinktas Valerijus Simulik.

„Šiauliuose Dainų rinkimų apygardoje rinktas Seimo narys V. Simulikas labai nepatenkintas. Kaip jis gali būti patenkintas, jei neliko jo rinkimų apygardos? Jo rinkėjai atitenka kitoms apygardoms“, – situaciją aiškino Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

Didelių pokyčių tikimasi ir Šiaulių rajone, čia rinkėjai nuo šiol turėtų net tris savo išrinktus atstovus Seime, nors iki šiol turėjo tik vieną.

Perbraižius apygardų ribas iš esmės keičiasi Pakruojo, Joniškio, Akmenės vienmandatėse apygardose kandidatavusių politikų rinkėjai. Pavyzdžiui, tie, kurie viliojo drauge Pakruojo ir Joniškio rinkėjus, dabar turės vilioti gal Žiemgalos, o gal Pakruojo–Pasvalio rinkėjus.

VRK pirmininkas teigė, kad radikalūs pakeitimai labai nepatinka partijoms, kurios jau buvo sudėliojusios savo kandidatus vienmandatėse apygardose 2016 metų spalio mėnesį vyksiantiems rinkimams. Z. Vaigauskas juokaudamas priminė, kad partijos rinkimams turi turėti ne vieną, o kelis variantus: „Jeigu nepavyksta variantas A, reikia jį keisti variantu B.“

Z. Vaigauskas ironizavo, kad pagal įstatymus VRK galėjo net ir dar mažiau laiko likus iki rinkimų keisti rinkimų žemėlapį.

Kur liūdniausia, ten didžiausi pokyčiai

Naują vienmandačių rinkimų apygardų žemėlapį dar iki Konstitucinio Teismo sprendimo nubraižęs Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros lektorius, mokslų daktaras Rolandas Tučas teigė, kad Šiaulių apskrityje, pagal gyventojų mažėjimo skaičių, tendencijos yra liūdniausios, todėl ir pokyčiai čia didžiausi.

Vienintelis Radviliškio rajonas liko, kaip buvęs – rajono ribos sutampa su rinkimų apygardos ribomis taip, kaip buvo iki šiol.

Kitos Šiaulių apskrities rinkimų apygardos buvo žymiai mažesnės rinkėjų skaičiumi nei Lietuvos vidurkis, todėl jos nebegalėjo egzistuoti pagal seną modelį.

R. Tučo teigimu, apskrityje mažiausioji iki šiol buvo Kelmės rinkimų apygarda, iš Šiaulių apygardų mažiausioji buvo ne panaikintoji Dainų apygarda, o Aušros rinkimų apygarda. R. Tučo teigimu, perdalijant apygardas buvo atsižvelgiama ne tik į rinkėjų skaičių, bet ir į kelių sistemą.

Naujos apygardos

Ankstesniuose rinkimuose Šiaulių apskrityje egzistavo tokios vienmandatės rinkimų apygardos: Kelmės, Pakruojo–Joniškio, Akmenės–Joniškio, Šiaulių kaimiškoji, Radviliškio bei trys Šiaulių miesto apygardos – Aušros, Saulės ir Dainų.

Dabar apskrityje numatytos tokios apygardos: Pakruojo–Pasvalio, Žiemgalos, Akmenės–Mažeikių, Aušros, Saulės, Kelmės–Šiaulių, Šiaulių–Kuršėnų ir Radviliškio.

Anksčiau buvusi Pakruojo–Joniškio rinkimų apygarda transformavosi taip: Pakruojis perplėštas pusiau ir priklausys dviem rinkimų apygardoms. Pietinė rajono dalis priklausys naujai suformuotai Pakruojo–Pasvalio apygardai, o šiaurinė dalis – visiškai naujai Žiemgalos apygardai.

Žiemgalos apygarda bus sudaryta iš trijų rajonų: dalies Pakruojo rajono, viso Joniškio rajono ir dalies Šiaulių rajono.

Dabar visas Akmenės rajonas priskirtas nebe Akmenės–Joniškio apygardai, o visiškai naujai suformuotai Akmenės–Mažeikių apygardai.

Kelmės–Šiaulių apygardai priklausys visas Kelmės rajonas ir dalis Šiaulių rajono.

Didžiausia problema, pasak R. Tučo, buvo su žiedinėmis savivaldybėmis, todėl jos labiausiai „išdraskytos“.

Šiaulių rajonas, kuris ir yra žiedinė savivaldybė, sudaręs buvusią Šiaulių kaimiškąją apygardą, dabar priklausys net trims rinkimų apygardoms.

Dalis Šiaulių rajono priklausys Šiaulių–Kuršėnų apygardai, dalis Kelmės – Šiaulių apygardai ir dalis – Žiemgalos apygardai.

Šiaulių – Kuršėnų apygarda sudaryta iš Šiaulių kaimiškosios apygardos likučių ir panaikintos Dainų apygardos likučių, kurie liko dalį Dainų apygardos rinkėjų prijungus prie Saulės ir Aušros apygardų.

Perdalytos rinkimų apylinkės

Visas Joniškio rajonas priklausys Žiemgalos apygardai, todėl ir Joniškio rajono ribose esančios rinkimų apylinkės priklausys Žiemgalos apygardai.

Visos Kelmės rajono ribose esančios apylinkės priklausys Kelmės–Šiaulių apygardai.

Visos Radviliškio rajono apylinkės priklausys Radviliškio apygardai.

Visos Akmenės rajono apylinkės priklausys Akmenės–Mažeikių apygardai.

Pasvalio–Pakruojo vienmandatei rinkimų apygardai priklausys tokios Pakruojo rajono apylinkės: Gedučių, Degėsių, Guostagalio, Linų, Kalpokų, Balsių, Mažeikonių, Naujamiesčio (Pakruojo m.), Pakruojo (Pakruojo m.), Linksmučių (Pakruojo m.), Klovainių, Laipuškių, Gačionių, Žvirblonių, Rozalimo, Plaučiškių, Preičiūnų, Medikonių, Šukionių, Kauksnujų, Lygumų, Dvariškių, Degučių ir Stačiūnų.

Žiemgalos apygardai priklausys tokia Pakruojo rajono dalis: Pamūšio, Sosdvario, Triškonių, Mikniūnų, Draudelių, Linkuvos, Rimkūnų, Peleniškių, Pašvitinio, Ūdekų, Bardiškių, Grikpėdžių, Mikoliškio ir Žeimelio rinkimų apylinkės.

Žiemgalos apygardai dar priklausys ir Šiaulių rajono dalis: Šakynos, Gruzdžių, Meškuičių, Bridų, Naisių, Ginkūnų, Žadžiūnų ir Kairių rinkimų apylinkės.

Šiaulių–Kuršėnų vienmandatę rinkimų apygardą sudarys dalis Šiaulių miesto ir dalis Šiaulių rajono apylinkių.

Šiaulių mieste už Šiaulių–Kuršėnų vienmandatininkus balsuos Gytarių, Šventupio, Beržyno, Romuvos, Architektų, Lyros ir Aido rinkimų apylinkės. O Šiaulių rajone: Voveriškių, Vijolių, Kužių, Verbūnų, Gergždelių, Šiupylių, Žarėnų, Drąsučių, Pušyno, L. Ivinskio, Centro, Pavenčių, Gedimino, Romučių, Pakumulšių ir Raudėnų rinkimų apylinkės.

Kelmės–Šiaulių vienmandatei rinkimų apygardai priskirtos tokios Šiaulių rajono rinkimų apylinkės: Gegužių, Aukštelkės, Šilėnų, Pakapės, Bubių, Bazilionų, Kurtuvėnų, Sauginių, Gilaičių, Gilvyčių, Smilgių, Daugėlių, Varputėnų, Micaičių ir Dirvonėnų.

Šiauliuose beliko dvi

Nebe visi šiauliečiai ateinančiuose Seimo rinkimuose balsuos šiaulietiškose apygardose, kurių liko tik dvi.

Aušros vienmandatei rinkimų apygardai priklausys: Medelyno, J. Basanavičiaus, Purienų, V. Kudirkos, Varpo, M. K. Čiurlionio, Parko, Vijolių (Šiaulių miesto dalis), Jovaro, J. Janonio, Kražių, Ragainės, S. Šalkauskio ir Žaliūkių rinkimų apylinkės.

Saulės vienmandatei rinkimų apygardai priklausys: Zoknių, Rėkyvos, Pabalių, Šimšės, Linkuvos, K. Donelaičio, Tilžės, Gegužių (Šiaulių miesto dalis), Verduliukų, Senojo bokšto, Dainų ir Lieporių rinkimų apylinkės.

Chaosas ir galimybės

Pagal vilniečio mokslininko skirstymą Micaičiai, kurie laikomi Kuršėnų miesto priemiesčiu, priskirti Kelmės–Šiaulių, o ne Šiaulių–Kuršėnų apygardai. Nemažai Kuršėnų miestą artimiausiu centru laikančių aplinkinių miestelių ir kaimų yra priskirti Kelmės – Šiaulių, o ne Šiaulių – Kuršėnų apygardai. Rinkėjai gal kaip nors atsirinks, o štai čia kandidatavusių ir politikų planai gerokai griūva.

Kodėl viena Kuršėnų miesto apylinkė – Daugėlių – priskirta Kelmės–Šiaulių apygardai, o ne Šiaulių–Kuršėnų apygardai?

R. Tučas pripažino nežinojęs, kad Daugėlių apygarda yra Kuršėnų miesto dalis.

Į apygardas jis dalijo pagal gyventojų skaičių. Tačiau dėl Daugėlių mokslininkas teigė dar pagalvosiąs ir tikriausiai neskelsiąs Kuršėnų miesto į dvi apygardas, o Daugėlių apylinkę priskirsiąs Šiaulių–Kuršėnų apygardai.

Ir naujojo rinkimų žemėlapio autorius R. Tučas, ir VRK pirmininkas Z. Vaigauskas priminė, kad kol kas projektą galima keisti, tad apygardų ribos dar gali būti nežymiai perstumdomos rinkėjų pageidavimu.

Tačiau perstumdymai nebegalės būti dideli nes reikia, kad apygardose būtų ne didesnė, nei 10 procentų rinkėjų skaičiaus vidurkio paklaida. Su pasiūlymais rinkėjai gali kreiptis į VRK.

Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.

SPRENDIMAS: Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas teigia, kad sprendimas perbraižyti rinkimų apygardų ribas pribrendo anksčiau, nei buvo tikėtasi.

PROJEKTAS: Toks vienmandačių rinkimų apygardų perskirstymo projektas buvo parengtas įgyvendinti 2020 metais. Tačiau, Konstitucinio Teismo sprendimu, jį teks įgyvendinti jau 2016 metų Seimo rinkimuose.