Rinkimai Baltarusijoje: spėjo ne visi

EPA-ELTA nuotr.
Oficialiai rinkimai Baltarusijoje baigėsi.
20 valandą baigėsi prezidento rinkimai Baltarusijoje. Centrinė šalies rinkimų komisija nusprendė rinkimus baigti, nepaisant to, kad kai kuriose apylinkėse žmonės nespėjo atiduoti savo balso. Oficialios rinkėjų apklausos rodo Aliaksandro Lukašenkos pergalę – neva jis surinkęs apie 80 procentų balsų, o jo pagrindinė varžovė Svetlana Tichanovskaja – apie 7.

Televizija „Nastojaščeje vremia“ pranešė, kad laikrodžiui rodant 20 valandą prie Baltarusijos ambasados skyrių Kijeve, Maskvoje ir Sankt-Peterburge dar nusidriekusios kelių šimtų žmonių eilės. Tačiau jie balsuoti jau nesuspėjo – centrinė rinkimų komisija pranešė, kad šiandienos rinkimai baigsis nustatytu laiku, nepaisant to, ar visi atėjusieji bus spėję atiduoti balsą. Balsavusieji pasakojo, kad tebuvo viena kabina balsavimui, o į patalpas buvo įleidžiama po vieną rinkėją.

Gauta nemažai nusiskundimų, kad rinkėjams pateikiami negaliosiantys biuleteniai – šalia vieno iš kandidatų tušinuku pažymėtas mažai pastebimas taškas arba rinkimų dokumentas yra su vienu apylinkės darbuotojo parašu, nors reikalingi dviejų darbuotojų parašai.

Socialinio tinklo „Telegram“ paskyroje „Nexta“ pasidalinta unikaliais kadrais iš rajono Sovietskij Minske. Iš mokyklos, kurioje įsikūrusi 17-oji rinkimų apylinkė, antrojo aukšto pro langą per kopėčias leidosi apylinkės sekretorė, laikiusi paketą, kuriame, spėjama, buvo rinkimų biuleteniai ar dokumentai. Dar skandalingesnis faktas tampa pamačius, kad kopėčias laiko milicininkas.

Liudijimai iš 70-osios rinkimų apylinkės Minske: nepriklausomų stebėtojų skaičiavimais į ją balsuoti atėjo 29 žmonės, o protokole nurodomas beveik dešimtį kartų didesnis skaičius – 247.

Lidija Jermošina, centrinės Baltarusijos rinkimų komisijos vadovė, sakė, kad skundų institucija vis sulaukia, kai kurie stebėtojai jų pateikia po keliasdešimt. Nepateikdama įrodymų, lyg tarp kitko, L. Jermošina tikino, kad už skundų teikimą stebėtojams yra mokama.

Eiles prie rinkimų apylinkių ji vadino opozicijos sabotažu ir organizuota provokacija.