Rinkėjų reitingavimas: pakelia ar nuleidžia

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Rinkėjai savo valią išreiškia ir reitinguodami partinį sąrašą.
Seimą rinkdami rinkėjai perkratė partijų kandidatų sąrašus. Vieni politikai kilo aukštyn, kiti krito žemyn, pakeistas net vieno sąrašo vedlys. Rinkėjai kitaip nei pačios partijos sudėliojo ir Šiaulių miesto politikus, ir kitų apskrities savivaldybių politikus.

 

„Valstiečių“ rinkėjų žodis

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatų sąraše iš krašto politikų daugiausia reitingo balsų gavo Rima Baškienė. Daugiau nei 21 tūkstantis rinkėjų nori ją matyti Seime. Partijos sąraše jį pakilo į 6 vietą iš 12-os. Ji dar tęs kovą Šiaulių krašto vienmandatėje apygardoje.

Beje, „valstiečių“ rinkėjai į sąrašo pirmąjį dešimtuką iš antrojo perkėlė ne tik R. Baškienę, bet ir ministrus Liną Kukuraitį, Kęstutį Mažeiką, o akmeniškį Valių Ažuolą, kuris sąraše buvo 8-as nustūmė į 10 vietą.

Iš kraštiečių pagal reitingavimo balsus antras, kilęs aukštyn, – šiaulietis Stasys Tumėnas, jis gavo daugiau kaip 2200 „valstiečių“ rinkėjų pirmumo balsų ir pakilo į 27 vietą iš 48-os. Trečias taip pat šiaulietis – Valerijus Simulik, jis pakilo į 35 vietą iš 63-os, sulaukęs daugiau nei 1750 rinkėjų palaikymo.

Ir R. Baškienė, ir S.Tumėnas bei V. Simulik dar kausis su varžovais antrajame ture, gindami vienmandatėse apygardose per praeitus Seimo rinkimus laimėtą mandatą.

Šiaulietis Arūnas Gumuliauskas nuleistas žemyn – į 34 vietą iš 23-os. Bet jis taip pat dar turi šansą laimėti mandatą vienmandatėje apygardoje.

Iš Šiaulių politikų aukštyn šoko dar Aurimas Žvinys – į 37 vietą iš 59-os ir Juozas Pabrėža – iš 95 vietos jis iškeltas į 55 vietą. Tarp šiauliečių J. Pabrėža rekordininkas pagal šuolį.

Žemyn nustumtas Šiaulių miesto „valstiečių“ skyriaus lyderis Egidijus Elijošius. Jis po rinkėjų reitingavimo nukrito į 81 vietą iš 61-os.

Per praeitus Seimo rinkimus mandatą viemmandatėje laimėjęs kelmiškis Juozas Rimkus „valstiečių“ sąraše buvo įrašytas 36-as, o rinkėjai jį nuleido į 50 vietą. Vienmandatėje mandatą dar ginsiantis radviliškietis Aurimas Gaidžiūnas nuleistas dar žemiau – į 51 vietą iš 35-os.

Iš kitų kraštiečių politikų rekordininkas pagal šuolį aukštyn yra Šiaulių rajono politikas Česlovas Greičius, jis rinkėjų iškeltas kone per penkis dešimtukus – į 65 vietą iš 112-os.

Kilo į viršų ir kitas Šiaulių rajono politikas Darius Ramančionis (į 83-ą iš 107-os), kelmiškė Janina Skeberdienė (į 97-ą iš 122-os), pakruojietis Alvydas Žuvininkas (į 110-ą iš 117-os). Žemyn krito joniškietė Rimantė Misiūnienė (į 102-ą vietą iš 82-os).

Krašto konservatorius „nureitingavo“ žemyn

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąraše kraštiečiai politikai nebuvo aukštai įrašyti, o po rinkėjų reitingavimo krito dar žemiau. Išskyrus kelmiškį Egidijų Ūksą, kuris pakilo į 95 vietą iš 136-os.

Aukščiausiai sąraše – 37-oje vietoje – buvo įrašytas Radviliškio rajono politikas, rajono meras Antanas Čepononis, bet rinkėjai jį nuleido į 46 vietą. Jis pelnė 2,5 tūkstančio pirmumo balsų.

Šiaulių konservatorių lyderis Martynas Šiurkus po rinkėjų reitingavimo nukrito į 74 vietą iš 70-os. Jam pirmumo balsus atidavė 809 rinkėjai.

A. Čepononis ir M. Šiurkus dar kovos dėl mandato vienmandatėse apygardose.

Radviliškietis Tomas Januševičius nukrito į 87 vietą iš 69-os, pakruojietė Erika Kižienė į 120-ą iš 106-os.

Tik trys socdemai kilo aukščiau

Lietuvos socialdemokratų partijos sąraše iš kraštiečių aukščiausiai, trečiame dešimtuke, įrašytas akmeniškis Tomas Martinaitis negavo tiek pirmumo balsų, kad jame išsilaikytų. Jis iš 27 vietos nukrito į 31 vietą.

Iš krašto socialdemokratų tik du šiauliečiai politikai Vidmantas Norvaišas ir partijos Šiaulių miesto skyriaus pirmininkė Sigita Gintilaitė bei pakruojietis Virginijus Kacilevičius pakilo aukščiau. V. Norvaišą rinkėjai iškėlė į 68 vietą iš 117-os, V. Kacilevičių – į 69-ą iš 111-os, S. Gintilaitę – į 106-ą iš 119-os.

Tose pačiose vietose išsilaikė joniškietis Liudas Jonaitis (53) ir radviliškietis Kazimieras Račkauskis (79).

Kelmiškė Irena Sirusienė po rinkėjų reitingavimo nukrito į 61 vietą iš 47-os, o pakruojietė Asta Jasiūnienė – į 78-ą iš 66-os.

Šiaulių miesto socdemų garbės pirmininkas Edvardas Žakaris kažkada partijos kandidatų sąrašuose darė rekordinius šuolius aukštyn, dabar nuleistas žemyn – iš 84 vietos į 88 vietą.

Šiaulių rajono skyriaus pirmininkas Jonas Kiriliauskas iš 101 vietos nukrito į 112-ą vietą.

„Darbiečių“ rinkėjai pakeitė lyderį

Darbo partijos sąraše rinkėjai pakeitė sąrašo vedlį – į pirmą vietą iškėlė Antaną Guogą vietoj Vigilijaus Juknos, kuris liko antras. Beje, V. Jukna kandidatavo ir vienmandatėje Kelmės-Šilalės apygardoje, bet ten liko tik šeštas.

Akmeniškis Saulius Bucevičius nukrito į 15 vietą iš 9-os ir liko už Seimo borto (Darbo partija pagal sąrašą laimėjo 9 mandatus).

Darbo partijos rinkėjai į viršų pakėlė Šiaulių politikus Marijų Veličką (į 14 vietą iš 18-os) ir Danguolę Martinkienę (į 18 vietą iš 20-os).

Pakilo aukščiau ir Šiaulių rajono politikė Ingrida Venciuvienė ( į 20 vietą iš 22-os), ir radviliškietė Zita Žvikienė (į 25-ą iš 26-os).

Liberalai kilo į viršų

Liberalų sąjūdžio sąrašą veda šiaulietė Viktorija Čmilytė Nielsen ir po reitingavimo išliko vedlė.

Aukščiausiai iš kitų kraštiečių sąraše įrašytą šiaulietę Aušrą Simonavičiūtę liberalų rinkėjai pakėlė dar aukščiau – į 18 vietą iš 25 vietos.

Kelmės rajono politikė Dalia Viliūnienė po rinkėjų reitingavimo pakilo į 49 vietą iš 53, Šiaulių rajono politikas Algis Mačiulis – į 66 vietą iš 73-os, Kelmės rajono politikas Teisutis Majauskas – į 68-ą iš 87-os.

Laisvės partijos sąraše nei šiauliečiai, nei kiti krašto politikai nekandidatavo.

Lyderių reitingas

Reitingavimas atspindi ir rinkėjų požiūrį į partijų lyderius.

Iš parlamentinių partijų sąrašų lyderių Ingrida Šimonytė gavo daugiausia pirmumo balsų – ją palaikė 154 tūkstančiai konservatorių rinkėjų. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis sulaukė 94 tūkstančių reitingo balsų.

„Valstiečių“ sąrašo vedlį Saulių Skvernelį pirmumo balsais palaikė 80 tūkstančių rinkėjų, o partijos pirmininką Ramūną Karbauskį – 66 tūkstančiai rinkėjų.

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė pelnė 53 tūkstančius rinkėjų reitingo balsų. Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas – tik 38 tūkstančius, nors už socialdemokratus balsavo net šiek tiek daugiau rinkėjų (108 tūkstančiai), nei už Laisvės partiją (105 tūkstančiai).

Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė Nielsen pirmumo balsais palaikė beveik 36 tūkstančiai liberalų rinkėjų.

„Darbiečių“ rinkėjai į lyderius iškeldami Antaną Guogą suteikė jam 16,7 tūkstančio pirmumo balsų.

Stebinantys šuoliai

Trijų partijų sąrašuose yra rekordiniai šuoliai iš paskutinės 141 vietos. Juos galėjo lemti ir garsios pavardės.

Konservatorių sąraše Matą Maldeikį, europarlamentarės Aušros Maldeikienės sūnų, rinkėjai iš paskutinės vietos iškėlė į 21 vietą ir jis pateko į Seimą.

Socialdemokratų sąraše iš paskutinės vietos į 23 vietą rinkėjai iškėlė Saulių Sondeckį, buvusį Lietuvos radijo ir televizijos direktorių, šviesaus atminimo maestro Sauliaus Sondeckio sūnų.

„Darbiečių“ sąraše rekordinį šuolį iš apačios į 32 vietą padarė Justinas Čižius, MB „Gyvas alus“ bendrasavininkas ir oro pramogų įstaigos vadovas.