Rin­ki­mų jung­tu­vės: miesto rin­kė­jus jung­ti prie rajono

Rin­ki­mų jung­tu­vės: miesto rin­kė­jus jung­ti prie rajono

Rinkimų jungtuvės: miesto rinkėjus jungti prie rajono

Seimo rinkimams parengtas jau šeštas variantas, kaip padalyti rinkėjus, kad Seimo nariai būtų išrinkti pagal Konstituciją. Ir toliau draskoma Šiaulių apskritis. Seimūnų mažinti nesiūloma. Politikai prie Šiaulių siūlo jungti net „užsieniečius“ – svetur gyvenančius Lietuvos piliečius.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Teikiami įstatymo pakeitimai

Seimas jau šiandien svarstys Seimo rinkimų įstatymo pakeitimus. Tarp jų – dėl rinkimų apygardų sudarymo. Vykdant Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą, vienmandatėje apygardoje rinkėjų skaičius turi būti nuo 0,9 iki 1,1 vidutinio rinkėjų skaičiaus visose tokiose apygardose.

Prieštaraujančia Konstitucijai pripažinta dabartinė nuostata, kuri leidžia dvigubai didesnį rinkėjų skaičiaus apygardoje svyravimą nuo vidurkio.

„Turime skubiai vykdyti Konstitucinio Teismo reikalavimą ir pavesti Vyriausiajai rinkimų komisijai kuo greičiau pagal jį pakeisti rinkimų apygardų ribas“, – sakė „Šiaulių kraštui“ Valentinas Bukauskas, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių reikalų komiteto pirmininkas.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) komitetui teikė jau šeštą variantą, kaip gali būti keičiamos apygardų ribos. Jis nėra galutinis, dar bus svarstomas frakcijose.

Tačiau ir pagal „šeštą variantą“ dėl sumažėjusio rinkėjų skaičiaus kerpamos apygardos nuo Šiaulių ir Kauno miestų.

„Šiauliai netenka vienos iš trijų apygardų, Kaunas – vienos iš aštuonių, o dvi apygardos perkeliamos į Vilnių“, – sakė V. Bukauskas.

Jis tikino siūlysiąs naują įstatymo redakciją priimti dar šiandien, kad VRK kuo greičiau galėtų parengti galutinį variantą. Seimo sprendimo dėl apygardų ribų keitimo nereikės – tam užtenka VRK sprendimo.

Į rajono pusę pakrypo svarstyklės

Seimo narys šiaulietis Edvardas Žakaris „Šiaulių kraštui“ sakė, jog „pastumdymai“ vyksta ne Šiaulių naudai.

Šiaulių rajonas bando prisitraukti miesto rinkėjų ir išlaikyti kaimiškosios apygardos pagrindą, nors ji ir toliau draskoma į tris dalis.

„Socialdemokratų frakcija paskutiniam variantui priešinsis, – tikino parlamentaras. – Jeigu miestas būtų padalytas tik į dvi apygardas, rinkėjų jose būtų per daug.“

Anksčiau siūlyta šiek tiek perstumdyti visų trijų miesto apygardų ribas ir prie Dainų apygardos jungti dvi Šiaulių kaimiškosios apygardos apylinkes.

Dabar, E. Žakario teigimu, Dainų apygardos rinkėjai iš esmės atsidurtų kaimiškojoje apygardoje.

„Dainų apygardoje lieka ne 7 apylinkės, o tik keturios,  prijungiamos Šiaulių rajonui“, – sakė parlamentaras.

Rajono meras Antanas Bezaras VRK yra surašęs raštą dėl rinkėjų dalijimo į tris apygardas: jie jungiami būtų net su keturių kitų savivaldybių rinkėjais.

„Į tą mero raštą, matyt, sureagavo“, – svarstė E. Žakaris.

Jis pabrėžė, jog ne tik savivaldybių, bet ir apskrities ribos būtų peržengtos, perbraižant apygardas. Akmenės rajono rinkėjai jungtųsi su Mažeikių rajono, Pakruojo – su Pasvalio.

Šiaulių rajono meras A. Bezaras sakė, jog į VRK kreipėsi, tikėdamasis logiškesnio rajonui sprendimo.

„Gal rajonui ir gerai būtų turėti ne vieną Seimo narį, bet žmonės nesupranta, kodėl taip turėtų būti dalijami, – sakė meras. – Aš pats būčiau turėjęs balsuoti už Kelmės rajono deputatą. Gyvenu Micaičiuose – jie šalia Kuršėnų, o jungiami su Kelmės rajonu.“

„Valstiečiai“ nusiteikę išlošti

Ramūnas Karbauskis, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas, teigia suprantąs, jog KT sprendimo reikia laikytis.

„Tik tas apygardų suardymas bus neįprastas ir politikams, ir rinkėjams, – sakė „Šiaulių kraštui“ R. Karbauskis. – Gaila būtų, jeigu Šiaulių rajonas nebeturėtų vieno konkretaus savo Seimo nario, o rajone mes jau penkias kadencijas turime savo partijos atstovą. Bet jeigu bus Šiaulių–Kuršėnų apygarda, kaimiškosios apygardos pagrindas bus išlaikytas.“

Jis neabejoja, kad joje mandatą vėl laimės Seimo narė Rima Baškienė. Šią Seimo kadenciją ji yra vienintelė „valstiečių" atstovė.

„R. Baškienę gerai žino ir miesto rinkėjai, – tikino R. Karbauskis. – Manau, galėtume laimėti ir Kelmės apygardoje (prie jos jungiama nemenka Šiaulių rajono, kuris laikomas „valstiečių“ tėvonija, rinkėjų dalis – red past.).

Pats partijos pirmininkas taip pat ketina kandidatuoti vienmandatėje apygardoje. Šiaulių miesto ar kitoje, dar neįvardija: „Tegu dar išlieka įtampa. Palaukime apygardų sudarymo.“

V. Simulik rengiasi naujai situacijai

Dainų apygardoje keturias kadencijas rinktas Seimo narys Valerijus Simulik sako jaučiąs, jog neatsitiktinai jo apygarda skaidoma.

„Dalija net į tris dalis – valdantieji nori mane eliminuoti iš politikos“, – teigė politikas.

V. Simulik, palikęs Socialdemokratų partiją, dabar yra visuomeninio judėjimo vedlys. Tokie judėjimai Seimo rinkimuose negali dalyvauti, tad galėtų tik pats išsikelti.

Parlamentaras projektuojasi į naują apygardą – „Saulės“. Prie jos būtų jungiamos dalis Dainų apygardos  apylinkių.

Rinkimuose ketina dalyvauti kaip nepriklausomas kandidatas. Neslepia, jog tariasi su galimais partneriais.

Tikina, jog yra sulaukęs trijų partijų pasiūlymų eiti po jų „vėliava“. Tarp jų – ir visiškai naujos. Ją inicijuoja Nepriklausomybės akto signaras Zigmas Vaišvila, Seimo narys Naglis Puteikis.

„Tos naujos partijos dar tik daigeliai, – sakė V.Simulik. – Žiūrėsime, ar sutaps nuostatos.“

Z. Vaišvila, Seimo narys Audrius Nakas, Respublikonų partijos pirmininkas, Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas jau yra viešai paskelbę, kad imasi bendrų veiksmų dėl dalyvavimo Seimo rinkimuose.

Jono TAMULIO ir Gedimino SAVICKIO (ELTA) nuotr.

JĖGOS: Šiaulių miestas ir Šiaulių rajonas kovos dėl savo rinkėjų, kuriuos skaido, jungia ir vėl skaido.


„Už šiaudo griebiasi“

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas teigia, jog dar iki Kalėdų gali būti patvirtinti vienmandačių apygardų ribų pakeitimai:

– Kai tik bus priimti Seimo rinkimų įstatymo pakeitimai, paskelbsime rinkimų apygardų projektą – visuomenei viešai svarstyti.

Seimo Šiaulių krašto bičiulių parlamentinei grupei pristatėme savo planus. Ne visi buvo patenkinti. Kiek galėjome, tiek atsižvelgėme į pastabas – yra naujų bruožų tame šeštajame variante.

Tačiau viena apygarda iš Šiaulių regiono turi neišvengiamai išnykti. Rinkėjų čia trūksta, ir ką daryti?

Stengiamės, kiek įmanoma išsaugoti Šiaulių miesto ribas ir Šiaulių rajoną mažiau dalyti. Manau, jog ir Šiaulių kaimiškosios apygardos pavadinimą išsaugosime.

Vienas Seimo narys siūlė užsieniečius jungti prie kurios nors Šiaulių miesto apygardos. Politikai griebiasi ir už šiaudo – labai išradingi. Gal ir galima, bet reikia surasti motyvą, pagrindą, kodėl Šiauliams juos atiduoti? Kaunui juk irgi trūksta rinkėjų.

Iš tiesų tik 20 procentų rinkėjų perskirstomi – 43 apygardose iš 71. Stengiamės, kad viena apygarda būtų sudaryta tik iš dviejų savivaldybių rinkėjų. 15 senų apygardų dalijamos į dvi dalis, bet yra ir dalijamų į tris.

Šiaulių apskrityje neliečiama tik Radviliškio apygarda.

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

KLAUSIMAS: Zenonas Vaigauskas, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas: „Rinkėjų trūksta, ir ką daryti?“