Restauruotos sinagogos lubas reikia keisti

Restauruotos sinagogos lubas reikia keisti

Restauruotos sinagogos lubas reikia keisti

Joniškio Raudonosios sinagogos lubas reikia keisti. Tuo įsitikinę rajono Savivaldybės vadovai. Laboratorijoje nustatyta, kad lubas stipriai pažeidė kelių rūšių grybelis. Tuo tarpu, darbus atlikusi įmonė „Meba“ nesutinka su užsakovo reikalavimu ir ketina daryti dar vienus laboratorinius tyrimus.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Sporos pavojingos žmonių sveikatai

Į Prano Gudyno restauravimo institutą prie Lietuvos dailės muziejaus nuvežti mėginiai parodė, kad naujas medines Raudonosios sinagogos lubas „graužia“ grybas, mediena pūva.

„Turime tyrimų rezultatus ir manau, kad lubas reikia keisti. Nustatytas grybas, kuris stipriai pažeidė medieną, o jo sporos netgi pavojingos žmonių sveikatai,“ — “Šiaulių kraštui“ sakė Savivaldybės administracijos direktorius Voldemaras Bandžiukas.

Pasak Savivaldybės vyriausiosios paveldosaugos specialistės Dovilės Skudraitės, grybelio išnaikinti praktiškai neįmanoma, sustabdyti jį galima tik išmirkant medį fungicidų impregnatorių tirpale, tačiau to nepadarysi nenuėmęs lubų. Pažeistos medienos nebeapsimokės atgal dėti.

Sinagoga restauruota vos prieš penkis mėnesius.

Rangovai ketina daryti papildomus tyrimus

Darbus atliko UAB „Meba“. Ši įmonė Joniškio rajono savivaldybės dar prieš porą mėnesių buvo įpareigota atlikti laboratorinius tyrimus dėl pelėsio ir grybelio, tačiau delsė.

Tyrimai buvo užsakyti tik po to, kai sinagogą apžiūrėjo įmonės „Vilniaus restauratoriai“, atliksiančios vidaus interjero darbus, vadovai, kuriuos esama būklė šokiravo.

Tačiau UAB „Meba“ kol kas lubų keisti nenori ir žada užsakyti dar vienus laboratinius tyrimus.

„Meba“ Joniškio rajone turi ir daugiau objektų. Įmonė laimėjo konkursus renovuoti Žagarės kultūros centrą, Satkūnų ir Rudiškių seniūnijų pastatus, Krepšinio muziejų.

Anot Administracijos direktoriaus V. Bandžiuko, yra pakankamai svertų, kad su „Meba“ būtų įmanoma susitarti.

Dirbta skubotai žiemos metu

Raudonosios sinagogos atstatymas kainavo 1,8 milijonus litų.

Už šiuos pinigus pagaminti ir sudėti langai, durys, restauruoti pamatai, atstatyta rytinė siena, panaikintos pertvaros, sumūrytos sovietiniais metais, tvarkytas pastato vidus, pakeistos komunikacijos, inžineriniai tinklai, įrengtas šildymas ir vandentiekis, signalizacija.

„Šiaulių kraštas“ apie grybelio apniktą sinagogą jau rašė (“Pelija atstatyta sinagoga“, Loreta Ripskytė, 2011 08 17). Tada Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Saulius Putna teigė, kad darbai buvo atlikti skubotai, žiemos metu, nesilaikyta technologinių reikalavimų. Prieš atstatant pastatas porą metų stovėjo be stogo, sienos buvo šlapios, mediena irgi, matyt, neišdžiūvusi. Gera terpė pelėsiui.

Raudonosios sinagogos rekonstrukcijos darbų techninės priežiūrą atlikusios bendrovės „Joniškio projektas“ vadovas Valentinas Marcikonis tada aiškino, kad medienos dokumentai buvę “pateikti be priekaištų“, bet darbų pažeidimų prirašyta nemažai.

Autorės nuotr.

LUBOS: Grybo apimtas restauruotos sinagogos lubas reikia keisti.

KAINA: Raudonosios sinagogos atstatymas jau kainavo 1,8 milijonus litų.