„Respublikos“ nacionalinėse vertybėse įvertinta tai, kuo didžiuojamės

„Respublikos“ nacionalinėse vertybėse įvertinta tai, kuo didžiuojamės

„Respublikos“ nacionalinėse vertybėse įvertinta tai, kuo didžiuojamės

Penktadienio vakarą Vilniaus rotušėje sielą virpino tautinės dainos, ausį džiugino lietuviškų tarmių įvairovė, o širdį budino Lietuvą garsinantys žmonės, istoriniai įvykiai ir lietuvybės šaknų ieškantys reiškiniai. Septintą kartą iškilmingame renginyje buvo apdovanotos „Respublikos“ nacionalinės vertybės.

Komisijos nuomonė dėl „Dainų švenčių“ vadovo, dirigento, kompozitoriaus profesoriaus Liongino Abariaus buvo vieninga – jis žmogus amžininkas. Eltos nuotr.

Šiemet prasidėjo jau aštunti metai, kai „Respublikos“ pažadinta visa Lietuva ieško šalį garsinančių žmonių, įvykių ar reiškinių, rašo apie juos ir siunčia savo kūrinius dienraščiui „Respublika“. Kiekvieną savaitę spausdinama po vieną rašinį, o kitų metų pradžioje iškilmingoje ceremonijoje apdovanojamos ne tik komisijos išrinktos vertybių vertybės, bet ir rašinių autoriai. Penktadienio vakarą šventiniame renginyje jiems kaip ir kasmet buvo įteikti diplomai ir „Respublikos“ laikraščio prenumerata.

Praėjusiais metais daugiausiai vertybių, net 11, pristatė šviesuolių duetas iš Panevėžio – kraštotyrininkai, muziejininkai Elena Markuckytė ir Donatas Pilkauskas. Statulėlės šiemet atiteko septynioms vertybėms, penkias jų išrinko garbinga komisija, vieną – „Respublikos“ skaitytojai, dar vieną – moterų klubas „Zonta International“. Komisijai pirmininkavo profesorė Viktorija Daujotytė. Anot jos, tokie renginiai suteikia mums galimybę pagalvoti, ką turime, ką branginame, ką saugome ir ką atsimename.

„Tai sujudina mūsų mintis. Manau, tokie apdovanojimai labiausiai žmonėms yra reikalingi dėl to, kad jų pradžių pradžia gimsta mūsų tautiečių širdyse. Patys žmonės ima galvoti, kad kažką pažinojo, apie kažką girdėjo, skaitė, turi teisę parašyti. Tai vertinu labiausiai“, – apie „Respublikos“ nacionalinių vertybių svarbą sakė V.Daujotytė. Profesorė įsitikinusi, kad ir toliau reikėtų dirbti šia linkme, kad žmonės kuo aktyviau žvalgytųsi aplinkui ir ieškotų nusipelniusių veikėjų. „Dabar didžiausia problema yra ta, kad žmonės mato tik tai, kas jau yra pripažinta, kas jau yra įžymus. O reikėtų žvalgytis į tai, kas yra arčiau, kas yra savame kaime, gal ir nelabai ryškūs dalykai, bet pabandyti juos išgarsinti“, – sakė profesorė.

Paklausta, ar nebuvo sunku išrinkti, ką apdovanoti statulėle, V.Daujotytė atsakė, kad konkurencija buvo didelė, bet dėl didžios laureatų dalies komisijos nuomonė buvo vieninga. „Nekilo daug abejonių dėl Dainų švenčių vadovo Liongino Abariaus. Gal dėl to, kad šiemet vyks Dainų šventė. Pati labai džiaugiuosi, kad komisija vieningai nusprendė, kam įteikti istorinės asmenybės statulėlę. Vydūnas – man didžiausia vertybė. Jei sugebėtume jį geriau pažinti, galėtume orientuotis į jį kaip į dvasinį mūsų mokytoją“, – apie laureatus sakė komisijos pirmininkė.

Profesorė džiaugėsi ir dėl įvertinto „Misija Sibiras“ projekto. „Ši misija suburia daug jaunų žmonių, dėl to yra svarbi. Nenorėčiau sutikti su tais, kurie sako, kad čia tik šiaip sau pasivažinėjimas. Tai svarbi misija, tai dabarties žmonių bandymas grįžti į praeitį“, – svarstė V.Daujotytė. Anot jos, būtų buvę negerai, jei kas būtų nukonkuravęs istorinį faktą – Vasario 16-osios Nepriklausomybės Aktą. Kadangi organizatoriams nepavyko rasti tikro šio apdovanojimo adresato, saugoti statulėlę patikėta „Respublikos“ redakcijai.

Žmogumi amžininku išrinktas profesorius L.Abarius, atėjęs atsiimti apdovanojimo, dėkojo komisijai ir Lietuvos žmonėms. „Esu be galo sujaudintas. Dėkoju komisijai ir Lietuvos žmonėms, kurie balsuodami taip aukštai įvertino mano kūrybinę veiklą. Dabar reikės ilgai gyventi, kad savo kūryba galėčiau jiems atsidėkoti už šį man labai brangų įvertinimą“, – šypsojosi šalies amžininkas. Apdovanojimu džiaugėsi ir projekto „Misija Sibiras“ atstovas Ignas Rusila. „Tai labai didelis įvertinimas man ir visam projektui. Tai įrodymas, kad Lietuvos jaunimas yra pilietiškas ir patriotiškas. Tam tikromis formomis jis tai sugeba įrodyti“, – sakė I.Rusila.

Renginio pabaigoje vedėjai – kalbininkai Irena Smetonienė ir Vytautas Kardelis – dėkojo projekto iniciatoriams, organizatoriams ir visiems rašiusiems. Dabar belieka dairytis, ieškoti žmonių ar įvykių, garsinančių Lietuvą, apie juos rašyti ir dalytis šia informacija su kitais. „Respublikos“ nacionalinių vertybių entuziastė Nida Binkauskė ragino tai daryti ne tik pavienius žmones, bet ir savivaldybes, mokslo institucijas: steigti savas statulėles ir jomis apdovanoti nusipelniusius žmones.

„Respublikos“ nacionalinių vertybių 2013“ laureatai

Žmogus amžininkas: profesorius, dirigentas, kompozitorius Dainų švenčių vadovas Lionginas Abarius.

Žmogus – istorinė asmenybė: Vydūnas-Vilhelmas Storosta.

Istorinis faktas: Vasario 16-osios Nepriklausomybės Aktas.

Reiškinys, garsinantis Lietuvą: „Misija Sibiras“ – jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo mokykla.

Daiktas, objektas, garsinantis Lietuvą: Medininkų pilis.

„Respublikos“ skaitytojų balsas: Raseinių krašto įžymybė, bibliofilas, etnografinio ansamblio įkūrėjas, moksleivių folkloro sąjūdžio vedlys, dirigentas, mokytojas Antanas Juška.

„Zonta International“ išrinkta vertybė: dailininkė Salvinija Giedrimienė.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“