Renovacijos naujienos Lietuvoje

APVA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.
Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, šiuo metu šalyje vykdoma virš 670 daugiabučių renovcijos rangos darbų už daugiau kaip 300 mln. eurų. 166 projektai yra gavę statybos leidimus ir šiuo metu vykdo rangos darbų pirkimus, o dar beveik 300 namų atnaujinimo projektų rangos darbų pirkimus pradės netrukus. 2022 m. baigti atnaujinti 122 daugiabučiai namai. Kas naujo renovacijos srityje?

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) informuoja, kad jau baigė vertinti paskutinio aplinkos ministro kvietimo daugiabučiams atnaujinti gautas paraiškas iš Lietuvos gyventojų. Buvo sulaukta itin didelio kiekio paraiškų – 785 (788 daugiabučiams atnaujinti), iš kurių, po APVA vertinimo, tinkamomis įgyventi buvo pripažintos 781 (784 daugiabučiams atnaujinti). Planuojama, kad bendra šių paraiškų investicijų suma sieks daugiau nei 435 mln. eurų.

Aktyvumu teikiant paraiškas išsiskyrė didmiesčiai – daugiau kaip 30 proc. daugiabučių bus atnaujinta Vilniuje (139), Kaune (69) ir Klaipėdoje (66). Taip pat šio kvietimo metu aktyvios buvo ir Jonavos rajono savivaldybė (patvirtintos 38 paraiškos), Palangos miesto savivaldybė (32), Prienų (20), Švenčionių (20), Trakų (18) rajonų savivaldybės.

„Šio kvietimo rezultatai išryškina keletą svarbių dabartinio renovacijos proceso aspektų. Pirmiausia džiugina tai, jog daugiabučių renovacija išlaiko stabilų pagreitį trijuose didžiuosiuose šalies miestuose. Kita svarbi tendencija – mažesnių savivaldybių, tokių kaip Jonavos, Palangos, Švenčionių ir kt., planuojamų atnaujinti daugiabučių skaičius, rodantis, jog artimiausiais metais jau ne maža dalis šalies savivaldybių bus atnaujinusios didžiąją dalį savo senų daugiabučių namų“, – teigia APVA Pastatų energinio taupumo departamento patarėja Gintarė Burbienė.

Šiuo metu Europoje net 75 proc. pastatų yra energetiškai neefektyvūs – jie sunaudoja 40 proc. visos energijos ir į atmosferą išleidžia 36 proc. visų šiluminį efektą sukeliančių dujų. Dėl to neretai įvardijama, jog pastatų sektoriuje slypi neišnaudotas potencialas kovoje su klimato kaita.

Naujos galimybės statybos verslui

Sparčiai augant renovacijos poreikiui, vienas svarbiausių etapų – rangos darbų pirkimai – dažnai stringa dėl rangovinių organizacijų trūkumo ar jų nenoro dalyvauti konkursuose.

Siekiant išspręsti šią problemą, CPO LT, bendradarbiaudama su APVA, atnaujino rangos darbų modulį ir suteiks galimybę užsakovams, esant poreikiui, vienu pirkimu įsigyti kelių šalia esančių daugiabučių modernizavimo rangos darbus su rangovu sudarant atskiras sutartis dėl kiekvieno daugiabučio modernizavimo.

CPO LT Statybų srities pirkimų skyriaus vadovas Mindaugas Žiukas sako, kad naujasis daugiabučių namų atnaujinimo rangos darbų modulis buvo sukurtas po konsultacijų tiek su užsakovais, tiek su rangovais, taip pat su atsakingomis institucijomis.

„Šis modulis užsakovams suteikia galimybę pirkti kelių pastatų atnaujinimą vienu pirkimu, tačiau pažymėtina, kad šis sprendimas turi būti pagrįstas – jis galimas tik tuo atveju, kai pastatai yra vienas šalia kito, o jų lygiagretus atnaujinimas suteiks papildomas naudas gyventojams bei vietinei bendruomenei“, – sako M. Žiukas.

Pašnekovas pratęsia, kad rangos darbų pirkimo procedūra CPO LT kataloge įprastai užtrunka iki mėnesio, todėl atliekant vieną procedūrą vietoje kelių, bus sutaupomas tiek užsakovų, tiek rangovų darbo laikas, o sutartys bus sudaromos greičiau.

CPO LT Statybų srities pirkimų skyriaus vadovo teigimu, tikimasi, kad šis pokytis pritrauks kuo daugiau rangovų dalyvauti konkursuose. Akivaizdu, kad numatomos sutarties užsakymo vertė yra vienas iš lemiančių rangovo apsisprendimą dalyvauti pirkime veiksnių. Būtent todėl, didėjant užsakymų vertei, siekiama patraukti ir stambesnių rangovų dėmesį.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.

Užs. Nr. 509607

1 1