Renovacija Šiauliuose – kas toliau?

APVA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.

Šalies mastu iki 2050 m. planuojama modernizuoti apie 30 tūkst. senų ir energiškai neefektyvių daugiabučių, kurių efektyvumas po renovacijos padidės daugiau nei 60 proc., o CO2 emisijos sumažės daugiau kaip 80 proc. Renovacijos spurtas Lietuvoje prasidėjo, kai 2013 m. prie daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos prisijungė šalies savivaldybės. Kokie yra artimiausi renovacijos planai Šiauliuose?

Vaiva Gaubienė, Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Statybos ir renovacijos skyriaus patarėja, teigia, kad savivaldybės administracija, kartu su daugiabučių atnaujinimo programos administratoriumi mieste, planuoja ir toliau aktyviai skatinti gyventojus renovuoti gyvenamąjį būstą.

„Ir toliau dalinsimės renovuotų daugiabučių namų gyventojų gerosiomis patirtimis įgyvendinant projektus, taip pat viešinsime atnaujintų namų suvartojamus šilumos kiekius prieš modernizaciją ir po jos. Tikime, jog gerieji pavyzdžiai yra sėkmės receptas, kuris motyvuoja gyventojus atnaujinti savo būstus“, – teigia V. Gaubienė.

Šiaulių miesto savivaldybė yra parengusi Kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą, pagal kurią patvirtintame kvartale planuojama įrengti laisvalaikio ir poilsio zonas, sutvarkyti privažiavimo kelius, kiemus, spręsti parkavimo klausimus bei modernizuoti apšvietimo tinklus. Ateityje planuojama didinti kvartalų, kuriuose bus numatoma infrastruktūros plėtra, skaičių ir taip skatinti gyventojus atsinaujinti kvartalais.

Renovacijos iššūkiai

Anot Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Statybos ir renovacijos skyriaus patarėjos, šiuo metu sudėtinga prognozuoti, kaip Šiaulių miesto savivaldybėje vykstanti renovacija atrodys po 5 metų – šių metų įvykiai lėmė spartų energijos išteklių kainų augimą, todėl gyventojai atsargiai vertina galimybes renovuoti daugiabučius. Taip pat prie to prisideda ir statybos darbų kainų augimas. Jeigu Vyriausybė rastų galimybę padidinti valstybės paramą ir sumažinti daugiabučių namų gyventojų prisidėjimą prie renovacijos, darbų apimtys įgautų spartesnį pagreitį.

„Dideli iššūkiai atsiranda dar pačioje daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimo pradžioje, kai gyventojams pristatome daugiabučio renovacijos galimybes. Dalis gyventojų negali įvertinti renovacijos naudos, tenka paneigti įvairius mitus ir įtikinti renovacijos nauda. Šiaulių miesto savivaldybė kasmet skiria lėšas daugiabučių namų investicinių planų parengimo išlaidoms kompensuoti, nepriklausomai nuo to, ar gyventojai pritars atnaujinimui. Šis sprendimas pasiteisina – su juo susipažinę gyventojai apsisprendžia dėl renovacijos ir procesai paspartėja“, – apie gerąsias savivaldybės praktikas pasakoja V. Gaubienė.

Įgyvendinant daugiabučių namų atnaujinimo programą, šiuo metu šalyje vykdoma virš 670 daugiabučių atnaujinimo rangos darbų už daugiau kaip 300 mln. eurų. 166 projektai yra gavę statybos leidimus ir šiuo metu vykdo rangos darbų pirkimus, o dar beveik 300 daugiabučių atnaujinimo projektų rangos darbų pirkimus pradės įgyvendinti artimiausiu metu. 2022 m. baigti atnaujinti 122 daugiabučiai namai.

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.

Užs. Nr. 509610

1 1