
Naujausios
Rengiamasi braukti ir apvalinti litą. Į kurią pusę?
Šiaulių miesto savivaldybėje, belaukiant euro, pradėti inventorizuoti Tarybos sprendimai, kuriuose yra žodis „litas“. Jį teks braukti, tvirtinti eurais perskaičiuotus tarifus, rinkliavas, įkainius. Kas nusvers: apvalinimo taisyklės ar valdžios pažadas kainų nedidinti? Meras tikina, jog pažadas.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Namų darbai pradėti
„Kol kas esame pradinėje stadijoje, bet jau dirbame suplukę, – sakė „Šiaulių kraštui“ mero patarėja teisininkė Dovilė Žukauskienė, kuruojanti teisės aktų peržiūrą. – Inventorizuojami Tarybos sprendimai, kuriuose tik yra žodis "litas" ar piniginė išraiška.“
Dėl kainų perskaičiavimo į eurus Savivaldybės skyriai turės rengti Tarybos sprendimų pakeitimus. Taip pat – direktoriaus įsakymų ir kitų teisės aktų. Vien Ekonomikos skyrius – 15 Tarybos sprendimų, 12 – direktoriaus įsakymų.
Šilumos, vandens tarifai, autobusų bilietų kainos, rinkliava už atliekų tvarkymą ir kitos rinkliavos, tėvų įmokos už darželius, prekybos viešosiose vietose įkainiai, patentų, nuomos kainos – viskas iš naujo bus teikiama Tarybai.
Iki liepos 1 dienos, manoma, paaiškės, kokiu kursu litas bus keičiamas į eurus. Kad Europos Komisija palaimins euro įvedimą Lietuvoje, mažai abejojama.
Per liepą–rugpjūtį, pasak D.Žukauskienės, turėtų būti perskaičiuoti visi tarifai, kainos.
„Iki lapkričio visi atitinkami Tarybos sprendimai turi būti pakeisti, – sako D. Žukaukienė. – Tokia yra Vyriausybės programa, ir savivaldybės to turėtų laikytis.“
Jos žodžiais, bus patvirtintos ne naujos kainos, o tik jų išraiška eurais. Viskas bus apvalinama pagal Lietuvos banko nustatytą kursą.
Jeigu dėl apvalinimo taisyklių kainos ims didėti, į kurią pusę pakryps svarstyklės?
Teisininkės nuomone, turėtų krypti vartotojo naudai.
Finansininkės – pagal taisykles
Savivaldybės šilumos, vandens tiekėjų bendrovėse taip pat pradėta rengtis euro įvedimui. Bet plačiau proceso komentuoti nesiryžtama.
Bendrovės „Šiaulių energija“ finansų direktorė Audronė Čepulienė teigė, jog kol kas skaitomas euro įvedimo įstatymas, analizuojama situacija, rekomendacijos, bendraujama su auditoriais, konsultantais.
„Pradedame nuo apskaitos, balanso straipsnių, o iki tarifų dar nepriėjome“, – sakė A. Čepulienė.
Lina Lukošienė, bendrovės „Šiaulių vandenys“ finansų direktorė, taip pat nelinkusi svarstyti, ar gali keistis tarifai.
„Dėl tarifų – yra euro įvedimo taisyklės, priimtos įstatymu, – pabrėžia L. Lukošienė. – Darysime, kaip priklauso. Nėra įstatyme parašyta, kad tarifai perskaičiuojami vartotojo naudai. Turi būti perskaičiuojami pagal apvalinimo taisykles. Dar derinsimės su Kainų komisija, bet yra apvalinimo taisyklės, ir nieko daugiau neparašyta.“
Mero matematika
Meras Justinas Sartauskas yra kitokios nuomonės dėl „apvalinimo taisyklių“.
„Dėl tarifų visi sprendimai vėl bus teikiami Tarybai ir tada akivaizdžiai viską pamatysime, – sakė meras „Šiaulių kraštui“. – Jeigu matysime, kad apvalinant nors cento dalimi tarifai, kainos didėja, tai to nebus – apvalinsime vartotojo naudai.“
Viešasis, valstybinis sektorius turintis rodyti pavyzdį, kai yra deklaruojama, kad kainos negali didėti dėl euro įvedimo.
„Vadovautis vien apvalinimo taisyklėmis nėra labai gerai, – mano J. Sartauskas. – Jeigu yra galimybė kainas mažinti, tai taip ir reikia daryti.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PAŽADAS: Meras Justinas Sartauskas: „Jeigu matysime, kad apvalinant nors cento dalimi tarifai didėja, tai to nebus – apvalinsime vartotojo naudai.“