Reketo kvapas Maisto ir veterinarijos tarnyboje

300 000 eurų – tiek kratas vykdantys pareigūnai aptiko įtariamaisiais tapusių asmenų darbo vietose ir namuose.
Korupcijos skandalas purto Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT). Šioje tiesiogiai Vyriausybei pavaldžioje valstybės institucijoje, aiškėja, klestėjo kyšininkavimas, veikiant organizuotoje grupėje.
Nusikaltimo šešėlis krito ne tik ant VMVT direktoriaus Manto Staškevičiaus, dar kelių buvusių ir esamų jo pavaldinių, bet ir ant Šiaulių departamento direktoriaus Arūno Teišerskio.

Duoklės – kas mėnesį

VMVT direktorių M. Staškevičių ir Veterinarinių vaistų ir pašarų skyriaus vedėją, reziduojantį Kaune, Sigitą Siriukaitį STT pareigūnai pričiupo sekmadienį, galimo kyšio perdavimo ir priėmimo metu, tokioje vietoje, kuri nesusijusi su VMVT.

Įtarimai dėl kyšininkavimo, veikiant organizuotoje grupėje, pareikšti iš viso keturiems asmenims: VMVT vadovui M. Staškevičiui, S. Siriukaičiui, VMVT Šiaulių departamento direktoriui Arūnui Teišerskiui ir buvusiam VMVT Kauno departamento Raseinių skyriaus vedėjui H. M. Tiriamos aplinkybės dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, bendrininkavimo, veikiant organizuotoje grupėje.

Siekiant surinkti tyrimui reikšmingus duomenis, buvo atlikta apie 50 kratų įtariamų asmenų gyvenamosiose, darbo ir kitose tyrimui reikšmingose vietose, VMVT Vilniuje ir Šiauliuose. Kratų metu pas įtariamuosius valstybės tarnautojus ir jų šeimos narius rasta daugiau kaip 300 000 eurų grynųjų pinigų.

STT turimais duomenimis, trys esami valstybės tarnautojai ir vienas buvęs, veikdami organizuotoje grupėje, galimai sukūrė nusikalstamą korupcinę schemą, kai, vykdant valstybinę maisto ir veterinarinę kontrolę, ūkinių gyvūnų veislininkystės priežiūrą ir kontrolę visoje šalies teritorijoje, kiekvieną mėnesį reikalaudavo ir priiminėdavo kyšius iš įmonių. Gauta žinių, kad, siekiant įsprausti verslininkus į kampą, buvo grasinama uždrausti produkcijos realizaciją Lietuvos rinkoje ar net sustabdyti jų veiklą.

Nusikalstama veikla, anot ikiteisminį tyrimą atliekančių pareigūnų, galėjo būti vykdoma ne mažiau negu metus.

VMVT darbuotojai įtariami tuo, kad galimai veikdami organizuotoje grupėje priėmė kyšį už savo tiesioginių pareigų neteisėtą vykdymą. Pasak teisėsaugos, priimti kyšiai viršijo 12 500 eurų (250 MGL) sumas, o korupcinė veikla galimai buvo sisteminis, ilgalaikis veiksmas. Daroma prielaida, kad iš tiesų bendros kyšių sumos gali būti kur kas didesnės, todėl beveik neabejojama, kad jos tyrimo eigoje keisis. Neatmetama, kad byloje atsiras ir daugiau įtariamųjų.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro Artūro Urbelio teigimu, šioje byloje gauta duomenų apie korupcines schemas, pinigų gavimo aplinkybes, subjektus, informacijos, kad kyšių iš verslininkų tikrai buvo reikalaujama. Kol kas neatskleidžiama, iš kiek įmonių buvo reikalaujama pinigų, kiek iš jų davė kyšius, galbūt kai kurios atsisakė duoti ir kur pinigai būdavo paduodami.

Prokuroras A. Urbelis, kalbėdamas apie kyšininkavimą VMVT, vaizdžiai paminėjo sovietinę sistemą, kuomet mafijinių struktūrų atstovai rinkdavo pinigus ir perduodavo juos šių struktūrų šulams.

Departamentui vadovaus patarėja

Kokia organizuotoje grupėje buvo įtariamuoju tapusio VMVT Šiaulių departamento vadovo A. Teišerskio užduotis ir vaidmuo, kol kas nekonkretizuojama. Šiauliečiui, kaip ir kitiems nusikaltimo bendrininkams, pareikšti įtarimai dėl kyšininkavimo organizuotoje grupėje.

A. Teišerskio mobilusis telefonas vakar buvo išjungtas.

VMVT Šiaulių departamentui, nušalinus vadovą, laikinai vadovaus jo patarėja Daiva Kazlauskienė.

Belangės išvengė

Pirmadienį Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės potvarkiu, VMVT direktorius Mantas Staškevičius nušalintas nuo pareigų.

Po šio vadovo sulaikymo VMVT direktoriaus funkcijas laikinai patikėta vykdyti jo pavaduotojai Audronei Mikalauskienei.

Gavusi STT informaciją dėl įtarimų, A. Mikalauskienė priėmė sprendimą nuo einamų pareigų pareigų nušalinti VMVT Veterinarinių vaistų ir pašarų skyriaus vedėją S. Siriukaitį ir Šiaulių departamento direktorių A. Teišerskį.

Antradienį korupcijos tyrimą kontroliuojantys ir jam vadovaujantys Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai kreipėsi į teismą dėl įtariamaisiais tapusių valstybės tarnautojų suėmimo dviem mėnesiams. Suimti įtariamuosius tokiam laikui buvo prašoma apsidraudžiant, kad nebūtų trukdoma ikiteisminiam tyrimui – nebūtų slepiami dokumentai, kiti reikšmingi įkalčiai.

Vilniaus miesto apylinkės teismas atmetė prokuratūros prašymą M. Staškevičių suimti dviem mėnesiams ir paskyrė intensyvią priežiūrą – nuolat dėvėti elektroninę stebėjimo priemonę, būti savo gyvenamojoje vietoje ir nebendrauti su kitais įtariamaisiais.

Generalinės prokuratūros prašymą dviem mėnesiams suimti S. Siriukaitį ir Šiaulių departamento direktorių A. Teišerskį teismas taip pat atmetė – šie įtariamieji du mėnesius taip pat turės dėvėti apykoję, būti namuose ir nebendrauti su kitais įtariamaisiais.

Dar vienam iš nusikalstamos grupės, buvusiam Kauno departamento Raseinių skyriaus vedėjui H. M., intensyvi priežiūra skirta trijų mėnesių laikotarpiui, jis įpareigotas būti namuose ir nebendrauti su kitais įtariamaisiais.

Verslininkus ragina nelaukti įtarimų

Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras A. Urbelis akcentuoja, kad asmuo, jeigu iš jo buvo reikalaujama kyšio ar provokuojama duoti kyšį ir jis, tiesiogiai arba netiesiogiai pats ar per tarpininką pasiūlęs ar pažadėjęs duoti arba davęs kyšį, per įmanomai trumpiausią laiką, bet ne vėliau negu iki jo pripažinimo įtariamuoju, savanoriškai apie tai pranešė teisėsaugos institucijai, gali būti atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės už papirkimą.

„Turime žinių, kad iš verslininkų tikrai buvo reikalaujama. Dalis kyšius galimai davusių verslo atstovų gali būti atleisti nuo atsakomybės, jei apie nusikaltimus praneš iki įtarimų“, – sakė prokuroras.

Asmenis, kurie gali turėti šiam tyrimui reikšmingos informacijos, STT kviečia susisiekti su STT Centrine tyrimų valdyba arba Generaline prokuratūra.

Šį ikiteisminį tyrimą atlieka STT Centrinės tyrimų valdybos ir Šiaulių valdybos pareigūnai, tyrimą kontroliuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.

Atleistas po „Judex“ skandalo

VMVT vardas pagarsintas ir anksčiau.

2016 metų vasarą šios valstybės tarnybos vardą pagarsino ir tuometinis jos direktorius Jonas Milius. Jam buvo pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo.

Įtarta, kad šaldytų produktų gamintojos Kauno bendrovės „Judex“ vadovai, norėdami, kad įmonė išvengtų nuobaudų, kurios paprastai yra taikomos aptikus darbų saugos, pakavimo, ženklinimo, higienos ar kitus pažeidimus, savo neteisėtų tikslų siekė papirkdami įvairius atsakingus specialistus arba asmenis, galinčius tokiems specialistams daryti poveikį (kalba apie Seimo narį Petrą Gražulį).

2016 metų rugsėjo mėnesį įtariamuoju tapęs vadovas buvo atleistas iš pareigų.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė J. Miliaus skundą dėl 2018-ųjų birželį priimto jam nepalankaus Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimo, kuriuo jis buvo atleistas iš pareigų. Konstatuota, kad vadovas buvo atleistas teisėtai, todėl sprendimas dėl jo atleidimo negali būti panaikintas, jis negali būti grąžintas į pareigas, taip pat jam nepriklauso darbo užmokestis už kiekvieną nedirbtą dieną.

Generalinė prokuratūra 2019-ųjų birželį nutraukė ikiteisminį tyrimą J. Miliaus atžvilgiu.