Regiono aukštosios mokyklos aukščiau vidutiniokų neiššoka

Regiono aukštosios mokyklos aukščiau vidutiniokų neiššoka

Regiono aukštosios mokyklos aukščiau vidutiniokų neiššoka

Šiaulių universitetas, Šiaulių kolegija yra „per viduriuką“ šalies aukštųjų mokyklų reitinguose. “Mes niekada nebūsime tarp grandų, bet regioninis universitetas turi savo nišą“, — teigia Šiaulių universiteto rektorius Vidas Lauruška. Ir džiaugiasi, kad pagal studijų sąlygas Šiaulių universitetas yra trečias šalyje.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Aštuntas iš 14-os

Demokratinės politikos institutas (DPI) ketvirtus metus sudaro ir skelbia šalies universitetų reitingą. Šiemet pirmą kartą reitingavo ir kolegijas.

Reitingų tyrėjų teigimu, daugelis Lietuvos universitetų dešimties balų sistemoje negautų nė penketo. Tarp jų ir Šiaulių universitetas (ŠU), kuris surinko 32,36 balo iš 100 balų.

Kaip praėjusiais metais, ŠU yra aštuntas tarp 14 reitinguotų valstybinių universitetų. Kitas regioninis universitetas — Klaipėdos — šiemet pralenkė ŠU: iš pernykštės devintos vietos pakilo į septintą.

Ketvirtus metus iš eilės pirmauja Vilniaus universitetas (VU) — 70,99 balo. Dideliu balų skirtumu jis lenkia visus kitus universitetus.

Be VU 50 balų kartelę įveikė tik antrą vietą pelnęs Kauno technologijos universitetas (KTU). Toliau rikuojasi Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU), Vytauto Didžiojo universitetas (VDU), M. Romerio universitetas (MRU), Lietuvos muzikos ir teatro akademija (LMTA).

Studentai vertina geriau, nei darbdaviai

Universitetų reitingas sudarytas įvertinus daugiau nei 40 rodiklių, apjungtų į keturias kriterijų grupes: studijas, mokslą, finansų valdymą bei viešąją nuomonę.

ŠU pagal studijas yra 7 vietoje, o pagal mokslą — 10. Pagal viešąją nuomonę dalijasi 6 vieta su Kauno medicinos universitetu (KMU), pagal finansų valdymą — 9.

Tačiau ŠU yra tarp geriausiųjų yra pagal studijų sąlygas — trečias po VU ir VGTU. Pagal studentų požiūrio vertinimą — ketvirtas (po VDU, VU ir KMU). Pagal darbdavių vertinimą — 8. Pagal pirmumą stojančiųjų požiūriu — taip pat 8.

Kolegijų reitingai

Lietuvos kolegijų reitinge įvertinta 21 kolegija. Šiaulių kolegijos reitingas — 11, o dar vienos mieste veikiančios kolegijos — Šiaurės Lietuvos — 19.

Pirma kolegijų reitinge — Kauno kolegija, antra — Vilniaus kolegija. Į pirmąjį penketuką dar pateko Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija, Žemaitijos kolegija bei Klaipėdos valstybinė kolegija.

Kolegijos reitinguotos pagal tris kriterijų grupes: studijas, valdymą bei reputaciją.

Šiaulių kolegijos, kaip Šiaulių universiteto, reputacija pakankamai aukšta. Viešosios nuomonės vertinimu, Šiaulių kolegija šalyje yra šešta. Pagal studijas — 8, pagal valdymą — 12.

Šiaurės Lietuvos kolegija pagal studijas įvertinta 16 vieta, pagal valdymą — 20, pagal viešąją nuomonę — 12.

Anot tyrėjų, apie kolegijas darbo rinkoje dar vyraująs gana neigiamas požiūris. Tvirtinama, jog apklausus verslo lyderius, kokią Lietuvos kolegiją išrinktų savo atžalai, beveik trečdalis negalėjo atsakyti, o 29 procentai nesirinktų nė vienos.

Pakankamai geras vertinimas

ŠU rektorius Vidas Lauruška nesureikšmina reitingų. Anot jo, vieni tyrėjai naudoja žinomas pasaulyje reitingavimo metodikas. Kiti, kaip šiuo atveju, patys sugalvoja, išskiria kelis aspektus. Toks reitingavimas, net jeigu atliekamas pakankamai sąžiningai, rektoriaus nuomone, negali visiškai atspindėti realios situacijos.

„Bet reitingai nėra blogai, jie parodo, kur mūsų jėgos stiprios, kur silpnos, — sako V. Lauruška. — Man atrodo, mes visiškai neblogai pasirodėme studijų procese, labai gerai — pagal studijų sąlygas, nes daug investuota, biblioteką įrengėme. Kiek silpniau — moksle, bet per metus čia proveržio nepadarysi. Išorinis vertinimas taip pat neblogas, nors dėl jo galima ginčytis.“

Anot rektoriaus, neįmanoma varžytis su Vilniaus universitetais, kai vienas iš išorinio vertinimo kriterijų — kiek Seimo narių ar Nobelio premijų laureatų yra universiteto absolventai.

Diskutuotinas ir darbdavių vertinimas. „Jeigu klausia vilniečių ar kauniečių, tai jie savo universitetus ir vertina“.

Regioniniai universitetai stiprina jėgas

„Mes niekada nepralenksime grandų penketuko“, — teigia V. Lauruška.

Kad Klaipėdos universitetas „peršoko“ Šiaulių universitetą, rektorius pavydo nejaučia: “ Mes džiaugiamės — regioniniai universitetai sustiprėjo.“

Šiaulių ir Klaipėdos universitetai jau tariasi, kaip kartu toliau stiprėti. Yra pasirašytas ketinimų protokolas dėl konsorciumo kūrimo. Sudarytos darbo grupės parengti jungtinės veiklos sutartį.

„Tai jokiu būdu nereiškia, kad universitetas bus naikinamas ar jungiamas, — pabrėžia V. Lauruška. — Tiesiog mes ieškosime vietos, kur galime kartu dirbti — mokslo tyrimuose, bendrose studijų programose, galbūt kursime bendrą infrastruktūrą. Bandome ieškoti, kur esame stiprūs, ir kartu siekti gero rezultato.“

Anot V. Lauruškos, ir pernai įvairiais tyrimais bandyta daryti spaudimą regioniniams universitetams, ypač Šiaulių.

„Prognozuota, kad mes surinksime tik 40 studijų krepšelių, Klaipėdos universitetas — gal 50, bet mes surinkome virš 500, o Klaipėdos — 600, — prisimena rektorius. — Manau, ir šiemet nebus blogiau.“

Pirmas blynas galėjo ir prisvilti

Natalija Šedžiuvienė, Šiaulių kolegijos direktorė, nė nesiryžta vertinti, ar 11 reitingas tarp 21 kolegijos „geras ar blogas“.

Bet jai keistai atrodo, kad Šiaulių kolegija reitinguojama, kaip vidutiniokė, nors pernai geriausiai rinko studijų krepšelius. Gavo jų 513 ir buvo pirmaujanti tarp šalies kolegijų.

Reitingavimo metodika N. Šedžiuvienei kelia abejonių.

„Pavyzdžiui, kolegijos vertintos pagal pirmumą stojančiųjų požiūriu. Juk nieko blogo, kad mūsų krašto abiturientai pirmiausia nurodė Vilniaus kolegijas, bet įstojo tai pas mus“, — sakė N. Šedžiuvienė.

Ji stebisi, kad, pavyzdžiui, darbdavių vertinimas pateiktas apklausus verslo lyderius.

„Kas tie lyderiai, kiek jų apklausė Šiauliuose? — svarsto N. Šedžiuvienė. — Jeigu klausė, ar savo vaikus leistų į kolegijas, tai tokie verslininkai savo vaikus siunčia į oksfordus ir kembridžus.“

Kolegijos vadovė tvirtina, nesirengianti „nuginčyti reitingų“. Bet, anot jos, pirmą kartą teikdamos duomenis kolegijos galėjo ir skirtingai suprasti kriterijų formuluotes, kurios nebuvo visiškai aiškios.

REITINGAI: Šiaulių universiteto reitingas šiemet išliko toks pat kaip pernai — aštuntas tarp 14 šalies valstybinių universitetų.

KLAUSIMAS: Natalija Šedžiuvienė, Šiaulių kolegijos direktorė, stebisi, kad pernai daugiausiai studijų krepšelių surinkusi Šiaulių kolegija reitinguojama tik kaip vidutiniokė?

ĮVERTINIMAS: Profesorius Vidas Lauruška, Šiaulių universiteto rektorius: „Man atrodo, kad mes visiškai neblogai pasirodėme studijų procese ir labai gerai — pagal studijų sąlygas.“

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Jono TAMULIO nuotr.