Regionams nereikia „mirties liudijimų“

Regionams nereikia „mirties liudijimų“

Re­gio­nams ne­rei­kia „mir­ties liu­di­ji­mų“

Lie­tu­vos pra­mo­ni­nin­kų kon­fe­de­ra­ci­jos pre­zi­den­tas Ro­ber­tas Dar­gis sa­ko, kad re­gio­nams ne­rei­kia ra­šy­ti „mir­ties liu­di­ji­mų“, atei­tis pri­klau­so vie­tos bend­ruo­me­nėms, ta­čiau bū­ti­na joms leis­ti pri­siim­ti at­sa­ko­my­bę už vie­tos eko­no­mi­ką ir plė­to­ti tri­jų seg­men­tų – švie­ti­mo sis­te­mos, vers­lo ir sa­vi­val­dy­bių – bend­ra­dar­bia­vi­mą.

Apie lie­tu­viš­ko vers­lo vys­ty­mą­si bei ket­vir­tą­ją pra­mo­nės re­vo­liu­ci­ją, po ku­rios da­lis pro­fe­si­jų tie­siog iš­nyks, jis kal­bė­jo Jo­niš­kio vers­li­nin­kų aso­cia­ci­jos 20-me­čio ren­gi­ny­je.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Lie­tu­viš­kas vers­las – tik 27 me­tus

R. Dar­gis, skai­tęs pra­ne­ši­mą „Su­si­tel­ku­si ir ak­ty­vi bend­ruo­me­nė – stip­rios vals­ty­bės pa­grin­das“, pa­brė­žė, kad mū­sų vi­suo­me­nė­je dar vy­rau­ja ne­sup­ra­ti­mas, kas yra vers­las ir vers­li­nin­kas. Daž­nai į juos žiū­ri­ma prie­šiš­kai, kaip va­gis, be­si­nau­do­jan­čius ki­tais ir be­si­krau­nan­čius tur­tus sau. Ta­čiau to­kia sam­pra­ta tu­rė­tų keis­tis, vers­las vis daž­niau pa­lai­ko so­cia­li­nės at­sa­ko­my­bės idė­jas.

Tie­sa, ir Va­ka­rų ko­le­goms dar ne vi­sa­da aiš­kiai su­vo­kia­ma Lie­tu­vos vers­li­nin­kų psi­cho­lo­gi­ja. R. Dar­gis pa­sa­ko­jo, kad kar­tą jo vie­nas bri­tų pra­mo­ni­nin­kas pa­si­tei­ra­vo, ko­dėl lie­tu­vių vers­li­nin­kai yra keis­ti. Į tai jis at­sa­kė taip pat klau­si­mu: o kiek gy­vuo­ja Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos ir kiek Lie­tu­vos vers­las?

„Mū­sų vers­lui tik 27-eri me­tai. O Lon­do­ne ga­li nuei­ti į bib­lio­te­ką ir pa­si­skai­ty­ti kny­gų, kaip ten po 1840 me­tų vy­ko pra­mo­nės re­vo­liu­ci­ja, – tei­gė R. Dar­gis. – Mes rū­pi­na­mės sa­vo rin­ko­mis, sie­kia­me tap­ti glo­ba­liais. Ir jau tu­ri­me mil­ži­niš­kų lai­mė­ji­mų. Po 2008—2009 me­tų kri­zės 2010 me­tais pa­siek­tas bu­vęs ly­gis.“

To­kie skai­čiai!

Pa­sak pra­ne­šė­jo, nors vis dar pa­si­girs­ta kal­bų, kad ta­ry­bi­niais lai­kais bu­vo daug pra­mo­nės, o da­bar nie­ko ne­li­kę, iš tie­sų tu­ri­me to­kių pa­vyz­džių, ko­kių se­niau net ne­ga­lė­jo­me įsi­vaiz­duo­ti.

Klai­pė­do­je vei­kia bal­dų įmo­nė, ku­ri per me­tus pa­ga­mi­na 800 tūks­tan­čių vie­ne­tų vir­tu­vi­nių bal­dų komp­lek­tų, o jau atei­nan­čiais me­tais ža­da per­ženg­ti 1 mi­li­jo­no slenks­tį.

Yra ke­pyk­la, kur per pa­rą iš­ke­pa­ma dau­giau kaip 26 tūks­tan­čiai ba­to­nų. Se­niau tai bū­tų ne­su­vo­kia­mi skai­čiai, da­bar vis­ką val­do tech­no­lo­gi­jos, ku­rioms pri­žiū­rė­ti te­rei­kia 1–2 žmo­nių.

Ži­no­ma, tai ir­gi yra iš­šū­kis vi­suo­me­nei, nes rei­kia vis ma­žiau ne­kva­li­fi­kuo­tų ar ma­žai kva­li­fi­kuo­tų dar­bi­nin­kų.

Pa­vyz­džiui, JAV skai­čiuo­ja­ma, kad per 10 me­tų iš 5 mi­li­jo­nų sunk­ve­ži­mių vai­ruo­to­jų ir 10 mi­li­jo­nų ka­si­nin­kų 95 pro­cen­tai bus ne­be­rei­ka­lin­gi, nes juos pa­keis ro­bo­tų val­do­mos ma­ši­nos, sa­vi­tar­nos ka­sos, be­si­ple­čian­ti in­ter­ne­to pre­ky­ba, ku­ria no­riai nau­do­ja­si ir lie­tu­viai.

Re­gio­nų atei­tis – bend­ruo­me­nių rei­ka­las

Ne­ma­ty­ti ket­vir­to­sios pra­mo­nės re­vo­liu­ci­jos pa­da­ri­nių bū­tų pra­žū­tin­ga. O kad bū­tų ga­li­ma juos at­rem­ti, rei­kia su­telk­tos vers­lo bend­ruo­me­nės, ku­ri apim­tų vi­sas da­bar­ti­nes vers­lo or­ga­ni­za­ci­jas ir skir­ti di­džiu­lį dė­me­sį jau­nų žmo­nių ug­dy­mui, mo­ky­mui.

„Kai kas sa­ko, kad ša­lies re­gio­nams rei­kia iš­ra­šy­ti „mir­ties liu­di­ji­mus“, bet ko­dėl ne­leis­ti jiems gy­vuo­ti? Sa­vi­val­dy­bės nė­ra at­sa­kin­gos už vie­tos eko­no­mi­ką, o tu­rė­tų bū­ti. Re­gio­nų atei­tis – vie­tos bend­ruo­me­nės rei­ka­las. Su­si­ti­ki­me Sei­me kal­bė­jo­mės su ša­lies se­niū­nais ir man at­ro­do, kad trūks­ta ad­mi­nist­ra­vi­mo tarp tri­jų seg­men­tų: sa­vi­val­dy­bių, vers­lo ir švie­ti­mo sis­te­mos“, – sa­kė R. Dar­gis.

Pra­mo­ni­nin­kų kon­fe­de­ra­ci­ja įkū­rė Re­gio­nų ko­mi­te­tą ir su Vi­daus rei­ka­lų mi­nis­te­ri­ja sie­kia, kad bū­tų pa­reng­tos re­gio­nų pro­gra­mos.

Au­to­rės nuo­tr.

Lie­tu­vos pra­mo­ni­nin­kų kon­fe­de­ra­ci­jos pre­zi­den­tas Ro­ber­tas Dar­gis sa­ko, kad re­gio­nams ne­rei­kia ra­šy­ti „mir­ties liu­di­ji­mų“, atei­tis pri­klau­so vie­tos bend­ruo­me­nėms, ta­čiau bū­ti­na joms leis­ti pri­siim­ti at­sa­ko­my­bę už vie­tos eko­no­mi­ką ir plė­to­ti tri­jų seg­men­tų – švie­ti­mo sis­te­mos, vers­lo ir sa­vi­val­dy­bių – bend­ra­dar­bia­vi­mą.