
Naujausios
Reforma veja į užsienį
Pasibaigus brandos egzaminų sesijai, vis daugiau abiturientų svarsto studijų užsienyje galimybes. Juos ten vilioja ir nemokamos studijos, ir profesinės perspektyvos.
Rūta JUKNEVIČIŪTĖ
Patraukė nemokamos studijos
Rimantė, Greta ir Simona — Šiaulių universiteto gimnazijos abiturientės. Visos trys rudenį pradės studijuoti užsienio universitetuose, Greta ir Simona — Škotijoje, Rimantė — Anglijos pietvakariuose.
Merginos vieningai tvirtina, kad studijuoti užsienyje paskatino platesnis aukštųjų mokyklų pasirinkimas, jų reitingai, profesijos perspektyvos bei galimybė studijuoti nemokamai.
Greta pasirinko architektūros studijas. Mergina sako, kad Lietuvoje įstoti būtų sunku, nes norinčių daug, o valstybės nefinansuojama vieta kainuotų per brangiai. „Išvažiuoju į Škotiją, nes tikiu, kad ten architektų reikia labiau nei Lietuvoje“, — sako mergina.
Rimantė, studijuosianti psichologiją ir sociologiją, tvirtina, kad Didžiosios Britanijos universitetų pranašumas yra kombinuotos studijų programos: „Galima derinti dvi skirtingas specialybes. Pavyzdžiui, psichologiją su šokiu ar medijos mokslais“.
Abiturientės Lietuvą rudenį palieka drauge su bendramoksliais — iš 27 bendraklasių aštuoni jau gavo pakvietimus studijuoti iš užsienio universitetų, dar penkiems bandžiusiems šiemet nepavyko. Laimę bandys kitąmet, o iki tol dirbs užsienyje.
Merginos sako nežinančios, ar po studijų grįš į Lietuvą. „Manau, švietimo reforma tik dar labiau pastūmėjo abiturientus išvažiuoti. Ne tik studijų kainos didelės, bet ir darbą gauti sunku“, — teigia Simona, studijuosianti mikrobiologijos mokslus.
Užsienis nevilioja
Surasti Lietuvoje liekančių abiturientų buvo gerokai sunkiau negu išvykstančių. Viktorija Burneckytė, Juliaus Janonio gimnazijos abiturientė, rudenį svajoja studijuoti Vilniaus Dailės akademijoje interjero dizainą.
Kol kas dar nėra aišku, ar merginai pavyks įstoti, tačiau bet kokiu atveju ji liks Lietuvoje. „Man gerai ir čia, užsienis visiškai nevilioja“, — sako Viktorija. Abiturientę domina tik nemokamos studijos, o paskolos imti nesiryžtų: “Turiu jaunesnę sesę. Jei tėvai paimtų paskolą mano mokslams, kas liktų jai?“, — svarsto Viktorija.
Išvyksta kas šeštas
Gegužę Lietuvos studentų atstovybių sąjungos inicijuotas tyrimas parodė, kad kas šeštas iš daugiau nei 3,5 tūkstančio apklaustų šalies abiturientų ketina rinktis studijas užsienyje. Tyrime dalyvavo 36 šalies mokyklos, tarp kurių Šiaulių Romuvos, Didždvario gimnazijos bei Vijolių vidurinė mokykla. Apklausta 352 šiauliečių, iš kurių 31 studijuoti planavo studijuoti ne Lietuvoje.
Ministerijos klausimai nesudomino
Apie abiturientų emigraciją ir tai, kas turėtų paskatinti juos neišvykti, daugiau nei prieš savaitę teiravomės švietimo ir mokslo viceministro Vaido Bacio. Galima būtų parašyti, kad viceministras tiesiog nerado laiko atsakyti, bet ministerijos požiūrį į šią temą norėtume iliustruoti daugiau negu savaitę trukusiu „žaidimu“.
Viceministras iš pradžių atsakymus pažadėjo atsiųsti elektroniniu paštu tą pačią dieną. Neatsiuntė. Kitą dieną sekretorė paaiškino, kad viceministras išvykęs bei labai užsiėmęs. Trečią dieną viceministras paaiškino, kad yra išvykęs, todėl atsakymus turėtų atsiųsti kitas žmogus. Po kelių valandų paskambino iš Švietimo ir mokslo ministerijos: į klausimus bus atsakyta šeštadienį (buvo darbo diena), vėliausiai — pirmadienį.
Šeštadienį sulaukėme ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Aušros Veličkaitės laiško: „Šiandienai, dėja, jau nebesuspėsime. Atsakymus turėtume atsiųsti pirmadienį“. Pirmadienį sulaukėme dar vieno A. Veličkaitės laiško, kuriama buvo rašoma, kad į klausimus trečiadienį atsakys iš komandiruotės grįžusi viceministrė Nerija Putinaitė.
Jono TAMULIO nuotr.
UŽSIENIS: (Iš kairės) abiturientes Simoną, Rimantę ir Gretą užsienis paviliojo nemokamomis studijomis.
PASIRINKIMAS: Viktorija Burneckytė liko ištikima Lietuvai ir studijuoti liks čia.
SKAIČIAI
Prašymus laikyti brandos egzaminus šiemet pateikė 49575 kandidatai: 694 eksternai, 634 buvę mokiniai, 3490 suaugusiųjų mokyklų, 9459 profesinių ir žemės ūkio mokyklų, 14814 vidurinių mokyklų ir 20 484 gimnazijų mokiniai. Pernai egzaminus laikė 50283 kandidatai.
Elta inf.