Prokurorai nuo Šiaulių valdžios gina viešąjį interesą

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Parko pusėje stovint automobiliams, dviem priešprieša važiuojantiems automobiliams prasilenkti siauroje gatvėje vietos nebelieka.
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas vis pabrėžia, koks jam svarbus viešasis interesas, tačiau prokuratūrai gyventojų prašymu tenka ginti viešąjį interesą nuo pačios Savivaldybės sprendimų. Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras pareikalavo Savivaldybės pašalinti teisės aktų pažeidimus ir užtikrinti S. Lukauskio gatvėje eismo saugumą.

Sprendimai keitėsi pagal besikreipusiųjų norus

Šiaulietis A. J. dar 2021 metais kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę, kad siauroje S. Lukauskio gatvėje būtų uždrausta statyti automobilius ir taip būtų pagerintos eismo sąlygos. Vienoje juostoje stovint automobiliams, du vienas prieš kitą važiuojantys lengvieji automobiliai prasilenkti negali.

Tų pačių metų liepos 1 dieną Saugaus eismo komisija nusprendė neuždrausti automobilių parkavimo, nes turėjo būti pradėti Didždvario (Zubovų) parko rekonstrukcijos darbai, kurių metu suplanuota įrengti automobilių stovėjimo aikštelę.

A. J. su tokia pozicija nesutiko ir kreipėsi į Lietuvos administracinių ginčų komisijos Šiaulių apygardos skyrių. Ši institucija pareikalavo Savivaldybės iš naujo išnagrinėti piliečio skundą bei priimti teisės aktus atitinkantį sprendimą.

Rugsėjį Saugaus eismo komisija savo sprendimą pakeitė ir nusprendė abiejose gatvės pusėse įrengti ženklus „Sustoti draudžiama“, nes pagal gatvės kategoriją ir esamą plotį automobiliai joje negali būti parkuojami.

Tačiau jau kitą mėnesį Saugaus eismo komisija ir vėl keitė savo sprendimą. Į ją kreipėsi S. Lukauskio gatvėje gyvenantis Seimo narys Domas Griškevičius bei daugiabučio namo Dvaro gatvėje Nr.100 gyventojai, prašydami pakeisti sprendimą dėl automobilių parkavimo uždraudimo, nes daugiabučio namo gyventojai neturi pakankamai parkavimo vietų, todėl priversti automobilius laikyti S. Lukauskio gatvėje. Buvo pasiūlyta šioje gatvėje palikti vienpusį eismą su įvažiavimu iš Dvaro gatvės, o išvažiavimu į Vaisių gatvę.

Komisija, įvertinusi gyventojų argumentus, nusprendė uždengti transporto priemonių stovėjimą parko pusėje draudžiantį ženklą iki bus baigti parko rekonstravimo darbai ir bus nuspręsta įrengti vienpusį eismą.

Ta pati komisija prie šio klausimo grįžo jau 2023 metų kovą, tačiau nusprendė svarstymą atidėti, kol bus baigta įrengti automobilių stovėjimo aikštelė. Be to, ši gatvė pateko į apmokestintą automobilių stovėjimo zoną.

Kreipėsi į prokuratūrą

S. Lukauskio gatvės gyventojas A. J. šįmet dėl nesprendžiamos situacijos kreipėsi į Šiaulių apygardos prokuratūrą. Jis konstatavo, kad 2022–2023 metais minėtoje gatvėje buvo vykdomi rekonstrukcijos darbai ir jie jau yra baigti. Tačiau gatvė nėra saugi nei automobiliams, nei pėstiesiems, nei dviratininkams. A. J. nuomone, automobilių statymas gatvėje pažeidžia teisės aktus ir kelia pavojų eismo saugumui.

Priešgaisrinė tarnyba paaiškino, kad jiems vienoje gatvės pusėje parkuojami automobiliai netrukdo. Policija įvardijo, kad per 2022–2023 metus gavo 11 iškvietimų į S. Lukauskio gatvę. Du iš jų – dėl techninių eismo įvykių ir devyni dėl netinkamo, kitiems trukdančio automobilių parkavimo. Policija vertina, kad automobilių parkavimas minėtoje gatvėje trukdo sklandžiam automobilių ir kitų eismo dalyvių eismui.

Šiaulių miesto savivaldybės administracija priminė, kad S. Lukauskio gatvės rekonstrukcijos projektas buvo suderintas su visomis privalomomis institucijomis, pristatytas viešai, o į pastabas atsižvelgta. Pripažinta, kad darbai baigti, tačiau dar vyksta dokumentacijos rengimas. Esą tik tada, kai bus baigta įrengti automobilių stovėjimo aikštelė Didždvario parke tarp S. Lukauskio gatvės ir lauko teniso kortų, bus sprendžiama dėl gatvės ženklinimo.

Prokuratūra reikalauja užtikrinti viešąjį interesą

Šių metų gegužės pabaigoje Viešojo gynimo skyriaus prokurorė Lina Matutienė priėmė nutarimą pareikalauti iš Šiaulių miesto savivaldybės administracijos priimti sprendimus ir taikyti priemones teisės pažeidimams, susijusiems su saugaus eismo užtikrinimu S. Lukauskio gatvėje, šalinti. Prokuratūra Savivaldybei davė 20 darbo dienų sprendimams priimti ir dar 20 – jiems įvykdyti.

Prokurorė akcentavo, kad šiuo atveju viešasis interesas yra ne tik reikalauti iš Savivaldybės vykdyti savo funkcijas, bet ir neatidėliotinai bei realiu laiku užtikrinti eismo saugumą S. Lukauskio gatvėje. Pabrėžiama, kad Savivaldybei apie grėsmes eismo saugumui šioje gatvėje yra žinoma nuo 2021 metų, tačiau šis klausimas nesprendžiamas. Prokuratūra nesutinka su Savivaldybės administracijos argumentu, kad esą laukiama projekto įgyvendinimo pabaigos. Projektas trunka ne vienerius metus, o eismo dalyvių saugumas neužtikrinamas.

Atkreipiamas dėmesys, kad įgyvendinant projektą gatvėje nepertraukiamai vyko eismas, pažeidinėjami Kelių eismo taisyklių reikalavimai, keliama grėsmė einantiems ir važiuojantiems eismo dalyviams.

Prokurorė pažymėjo, kad daugiabučio namo gyventojai buvo pateikę ir kitų alternatyvų, kaip spręsti jų automobilių stovėjimo vietų trūkumą, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta.

Išvardijama visa eilė teisės aktų, kuriuos Savivaldybė tokiais savo veiksmais pažeidė.

Problemų nėra

LR Seimo narys Domas Griškevičius redakcijai aiškino, kad toks eismas, koks dabar yra S. Lukauskio gatvėje, buvo daugelį metų ir niekam nekėlė problemų, tačiau pripažino, kad sutvarkius parką jame vyksta renginiai, padaugėjo lankytojų, todėl gatvėje dažnai pristatoma automobilių. Buvęs miesto vicemeras mano, kad nieko nereikia gatvėje keisti, kol neįrengta automobilių stovėjimo aikštelė parko prieigose, nors sutiko, kad daugiabučio namo situacijos ji neišspręs.

D. Griškevičius neneigė, kad yra kaimynų, kuriems netvarkingai gatvėje pastatyti automobiliai trukdo įsukti į savo kiemą. Jis mano, kad tokią situaciją išspręstų važiuojamosios dalies pakraščio ženklinimas geltonu zigzagu, draudžiančiu konkrečioje vietoje parkuoti mašiną.

Kaip pavyzdį politikas nurodo šalia esančią Vaisių gatvę, kurioje leidžiama statyti automobilius, o prie įvažiavimų į sklypus padarytas geltono zigzago ženklinimas. Eismas gatvėje nėra didelis, todėl automobiliai prasilenkia.

„Gyvenu S. Lukauskio gatvėje 10 metų. Ten nėra problemų“, – įsitikinęs Seimo narys.

Jis patvirtino, kad rašė raštą kartu su kitais kaimynais, kuriame prašė palikti automobilių stovėjimą parko pusėje.

„Aš esu toks pats pilietis ir turiu teisę rašyti raštą (Savivaldybei – aut. past.)“, – reziumavo D. Griškevičius.