
Naujausios
Privatūs darželiai vėl sulauks 70 eurų už vaiką
Šiaulių miesto taryba šiandien spręs, ar toliau skirti po 70 eurų už vaiką, ugdomą privačiuose darželiuose. Tėvams į rankas šie pinigai neskiriami. Ir toliau įstaigoms būtų paliekama spręsti, ar mažinti tėvų įmokas. Skaičiuojama, kad vaikų privačiuose darželiuose nuo rugsėjo mėnesio padaugėjo.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Remtų iš sutaupytų pašalpų
Miesto Tarybai siūloma perskirstant šių metų biudžetą skirti 31,6 tūkstančio eurų ikimokyklinio ugdymo programoms, kurias įgyvendina nevalstybinės įstaigos.
Paramos dydis už vieną vaiką, lankantį privatų darželį, išliktų toks pat, kaip nuo praėjusių metų rudens – 70 eurų.
Lėšas numatoma skirti iš sutaupytų ir perskirstomų socialinių pašalpų. Jų iš viso sutaupyta beveik 105 tūkstančiai eurų.
Šių metų biudžete privačioms ikimokyklinėms įstaigoms buvo skirta 20 tūkstančių eurų paramos.
„Šios lėšos jau panaudotos, jos ir buvo numatytos tik iki rugsėjo, nes ir paramos sutartys su privačiais darželiais buvo pasirašytos iki rugsėjo, – sakė „Šiaulių kraštui“ Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė. – Vaikų privačiuose darželiuose nuo šio rugsėjo padaugėjo ir reikia papildomų lėšų paramai finansuoti.“
Pernai rudenį Savivaldybė su šešiais privačiais darželiais pasirašė paramos sutartis. Tada skaičiuota, kad juos lanko 120 miesto vaikų, dabar – 180 vaikų.
Tėvų įmokos – įstaigų reikalas
Su privačiais darželiais iš naujo būtų pasirašomos sutartys dėl paramos. Pernai nebuvo keliama sąlyga atitinkamai mažinti tėvų įmokas. Kaip bus šiemet?
„Negalime privačioms įstaigoms nurodinėti, kaip elgtis, – teigė V. Damskienė. – Tėvai žino, jog Savivaldybė remia jų vaikų ugdymą, o įstaigoms tai moralinis įpareigojimas mažinti tėvų įmokas.“
Ar mažino, gavusios po 70 eurų už vaiką?
„Tokių duomenų skyrius nerenka, bet tėvų skundų nesame sulaukę“, – atsakė V. Damskienė.
Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Daiva Kerutienė „Šiaulių kraštui“ aiškino, jog nėra teisinio pagrindo paramą tiesiogiai skirti tėvams.
„Negalime su fiziniais asmenimis sudaryti sutarčių dėl biudžeto pinigų naudojimo, – teigė D. Kerutienė. – O kad lėšos numatomos iš sutaupytos socialinės paramos, tai atitinka įstatymų nuostatas, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai teikėme ataskaitą, neprieštaravo.“
Didžiausio mieste privataus darželio „ Mažieji šnekoriai“ vadovė Nijolė Jakubauskienė „Šiaulių kraštui“ teigė, jog gavus paramą, atitinkamai mažinamos tėvų įmokos.
„Vidutiniškai tėvai moka apie 150 eurų (su maitinimo išlaidomis), – sakė N. Jakubauskienė. – Jeigu nebūtų Savivaldybės paramos, mokėtų apie 220 eurų. Mes tėvams atiduodame visą paramą, pačiai įstaigai niekas dėl jos nesikeičia.“
Darželyje laisvų vietų nėra, o norinčiųjų lankyti yra. Nuo šio rugsėjo mokestis tėvams nebuvo didintas.
„Ar nedidės, negaliu atsakyti, – sakė darželio vadovė. – Žiūrėsime, ar nedidės mūsų išlaidos.“
Lopšelinukai – problema
Miesto politikai, nuspręsdami biudžeto lėšomis remti privačių darželių lankymą, tikėjosi išspręsti vietų stygiaus problemą Savivaldybės ikimokyklinėse įstaigose.
Dabar jose yra 100 laisvų vietų. Tačiau labai stinga vietų lopšelinukams. Rugsėjį į Savivaldybės lopšelius-darželius negalėjo patekti per 70 vaikų. Iš jų net 63 – į lopšelinukų grupes. Jose ir dabar nėra laisvų vietų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Iš sutaupytų socialinių pašalpų siūloma dalį sumos skirti už vaikus, lankančius privačius darželius.
Violeta Damskienė, Švietimo skyriaus vedėja, teigia, jog paramos lėšų poreikis yra didesnis, nes privačiuose darželiuose vaikų padaugėjo.