Privačią invaziją sustabdė paveldosaugininkai

Privačią invaziją sustabdė paveldosaugininkai

Privačią invaziją sustabdė paveldosaugininkai

Šiauliuose nuo invazijos apgintas modernizmo architektūros objektas – Vasario 16-osios gatvės 37 namas. Jis pripažintas kultūros vertybe. Paveldosaugininkai reikalaus atstatyti savavališkai nugriautą pastato bokštelį.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Skubėjo griauti

„Šiaulių kraštas“ rašė apie pradėtus naikinti pastato architektūrinius elementus. Nelaukiant planavimo procedūrų pabaigos, gegužę buvo nugriautas bokštelis.

Dviaukštį pastatą planuota perstatyti į dvigubai aukštesnį. Savininkas internete skelbėsi jau parduodąs butus ketvirtame aukšte, nors iki šiol nei sklypo detalusis planas, nei rekonstrukcijos techninis projektas nepatvirtinti.

Paveldosaugininkai dėl savavališko griovimo kreipėsi į Valstybinę statybos inspekciją, kuri surašė pažeidimų protokolą ir skyrė baudą savininkui.

Įgijo paveldo statusą

Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyrius inicijavo procesą pastatą pripažinti kultūros vertybe.

Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba birželio 23 dieną pastatą įtraukė į kultūros vertybių registrą.

Rytis Budrys, Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vadovas, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog klausimas svarstytas skubos tvarka, nes kilo grėsmė, jog bus sunaikinta vertybė. Jo žiniomis, taryba sprendimą priėmė vienbalsiai.

„Pastatas įgijo paveldo apsaugą, jo tūris turi būti saugomas toks, koks yra, – komentavo „Šiaulių kraštui“ Rytis Budrys. – Todėl savininkas gali tik remontuoti – nei trečio, nei ketvirto aukšto negali statyti. Reikalausime, kad būtų atstatytas ir nugriautas bokštelis.“

Jo teigimu, savininko veiksmai niekuo nepateisinami. Bet tenka atsakomybė ir Savivaldybei, kuri nėra priėmusi sprendimų dėl saugotinų pastatų istoriniame miesto centre.

„Gerą naujieną galiu pasakyti, kad dabar visada taip elgsimės, jeigu Savivaldybė nesugeba susitvarkyti – Šiauliuose jau yra daug praradimų, – teigė R. Budrys. – Pastarasis pavyzdys – sveika Šiauliams. Tegu daro išvadas – pradžią padarėme – viešą interesą apgynėme.“

Planas keičiamas

Savivaldybės tinklalapyje jau paskelbta apie keičiamą Vasario 16-osios gatvės 37 sklypo detaliojo plano projektą. Viešas svarstymas su visuomene vyks liepos 29 dieną.

Projekto rengėja architektė Sigita Janušauskienė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog pakeitimai daromi dėl pastato pripažinimo kultūros vertybe.

Pagal paveldosaugininkų išduotas sąlygas turi būti išsaugotas esamas pastato tūris. Todėl koreguojamas anksčiau planuotas aukštingumas. Pastatas lieka dviejų aukštų.

Pastato savininkės UAB „Vaistena“ vadovas Artūras Tupikas atsisakė „Šiaulių kraštui“ išsakyti savo poziciją.

Nekomentavo, ar bandys teistis su Savivaldybe dėl nepasiteisinusių lūkesčių, nes pastatas buvo privatizuotas ne kaip paveldo objektas.

Pirma – analizė, po to – sąrašas

Giedrė Mendoza Herrera, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, neneigia, jog paveldosaugininko priekaištai turi pagrindo.

„Privatizuodama pastatą Savivaldybė apėjo Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyrių, – sakė „Šiaulių kraštui“ pavaduotoja. – O tik teritoriniai skyriai turi informacijos apie galimybę objektui būti ar nebūti kultūros vertybių registre. Kad vienu metu nebuvo registre, tai dar nereiškia, kad į jį nepateks – tai tik laiko klausimas.“

Jos teigimu, „plika akimi matėsi“, kad pastatas turi paveldo vertybės savybių, ir Savivaldybėje apie tai žinota.

Savivaldybėje buvo rengiamas sąrašas saugotinų pastatų, remiantis dar 1993 metais Algimanto Miškinio, architektūros istorijos žinovo, atliktu miesto centrinės dalies architektūriniu tyrimu.

Jis teikė ir rekomendacijas, ką verta išsaugoti. Prie vertingų nestandartinės architektūros pastatų priskyrė ir Vasario 16-osios gatvės 37 pastatą.

„Bet A. Miškinis atliko nepilną analizę, miesto centre yra daugiau modernizmo pastatų, kurie turi potencialo būti tame sąraše, – sakė G. Mendoza Herrera. – Pasirašysime bendradarbiavimo sutartį su Kauno technologijos universiteto Architektūros ir urbanistikos centru dėl išsamios analizės.“

Šis centras Kaune atliko tyrimus, kad Kauno centro modernizmo pastatai būtų įtraukti į UNESCO paveldą.

„Daug medžiagos turi ir apie Šiaulius, – sakė pavaduotoja. – Ieškosime lėšų viską kokybiškai padaryti. Reikia ne tik sąrašą sudaryti, bet ir suformuoti objektų saugotinas savybes. Kas iš to, jeigu greitai patvirtinsime sąrašą be aiškios nuostatos, ką reikia toliau daryti.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PAVELDAS: Ankstyvą pavasarį šis modernizmo architektūros pastatas, kurį, spėjama, projektavo žymus tarpukario architektas Karolis Reisonas, dar buvo su bokšteliu.

Jono TAMULIO nuotr.

NUOSTATA: Rytis Budrys, Kultūros paveldo departamento Šiaulių skyriaus vadovas, sako: „Pastatas įgijo apsaugą – tik remontas galimas, nei trečio, nei ketvirto aukšto negali statyti. Reikalausime ir bokštelį atstatyti.“