Prisiminkime: prieš Naujuosius – Šiaulių mero patarėjo apsispjaudymas žodžiais

Redakcijos archyvo nuotr.
Vicemeras Arnas Ilgauskas (dešinėje) įsitikinęs, kad per jį buvo bandoma pakenkti dažnai kritikos valdžiai pažeriančiam Šiaulių merui Artūrui Visockui.
„Padlos, išgamos“, – tokiais kreipiniais prieš Naujuosius metus savo įrašą feisbuke pradėjo Šiaulių miesto mero patarėjas, Šiaulių tarybos sekretorius Arnas Ilgauskas. Įrašas akimirksniu išplito viešojoje erdvėje, kai juo pasidalijo žurnalistė Rita Miliūtė. Į kreipinius sureagavo ir Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė. Artūras Visockas feisbuke informavo, kad A. Ilgauskas ir toliau dirbs jo komandoje: „Įraše nėra nei asmenų, nei institucijų“.

Komentavo ir premjerė

„PADLOS, IŠGAMOS ir visi egzistuojantys šlykščiausi epitetai yra per švelnūs jums... Ir toliau kiaulių akimis ir snukiais kriuksite ramiai apie „saugias“ vakcinas?? Apie privalomą vakcinaciją?? Ir dar vaikams??

Toliau remsitės CDC duomenimis ir valdysite „pandemijas“??

O gal Dievas iš tikro mirė...

Šį Robert De Niro filmų festivalyje ketintą parodyti filmą reikia padaryti privalomu peržiūrai. Kiekvienam“, – artėjant Naujiesiems metams, feisbuke parašė A. Ilgauskas (kalba netaisyta – red. past.) ir įkėlė nuorodą į filmą.

Šiuo A. Ilgausko įrašu ir komentaru apie jį pasidalijo R. Miliūtė.

„Šiaulių m. mero patarėjas ir Tarybos sekretorius platina „uždraustą“ penkerių metų senumo filmą apie klastotes, kurį pats De Niro atšaukė iš savo festivalio. Po to, kai pasikonsultavo su mokslininkais. Tikrais, ne iš gustukų.

Ponios ir ponai Šiauliuose, Jūs šitam poste laikot infoneraštingą aktyvistą. Ir mokat algą už bukumo sklaidą.“

Po kiek laiko žurnalistė nurodė, kad A. Ilgauskas įrašą ištrynė ir savo paskyrą feisbuke pasidarė jai nebematomą. Vėliau dar kartą papildė, kad „Patarėjas/sekretorius Ilgauskas dar kartą pakeitė FB nustatymus ir „atgrąžino“ paskyrą. Ištrinto teksto negrąžino, bet dabar jau postina kaip screen'ą mano post'o ir jo komentarų. Tai čia tik Šiaulių mero patarėjas logiškas iki va tiek galėtų būti.“

R. Miliūtės pasidalytas įrašas sulaukė apie 1,5 tūkstančio reakcijų. Pakomentavo jį ir Premjerė I. Šimonytė.

„PADLA dar tarsi nebuvau buvus tituluota, dėl IŠGAMOS nepamenu. Bet čia žinoma, tik Tautos nuomonė, kurią privalau gerbti ir vykdyti. Nes visuotinai žinoma, kad epitetus klijuoju ir prasivardžiuoju tai aš, o Tauta tik sako, ką galvoja“, – parašė Ministrė Pirmininkė.

„Vagiui kepurė dega. Nė vieno konkretaus asmens savo emocijų pliūpsnyje nepaminėjau. Atvirkščiai, labiau galvoje buvo tie pasauliniai virvučių traukytojai... Bet staiga, iššoka iš kanapių Miliūtė su Šimonyte ir prisiima sau visus epitetus! Na, fantastika! Patys atsiveria ir įsivardina“, – taip savo poziciją R. Miliūtės paminėtame įraše gynė pats A. Ilgauskas.

Komentatoriai atkreipė dėmesį, kad panašaus pobūdžio tekstais A. Ilgauskas jau dalijasi apie metus. Vienas iš šviežesnių pasidalijimų buvo nuotrauka su lėkštėje mirkstančiomis nuorūkomis su prierašu „Šimonytės kūčiukai“.

Komentatoriai atkreipė dėmesį ne tik į mero patarėjo leksiką.

„Asmens laisvės gynėjai už visuotinai privalomas filmų peržiūras“, – į A. Ilgausko mintį, kad filmo peržiūra turi būti privaloma, sureagavo vienas iš komentatorių. Kiti atkreipė dėmesį ir į rusišką filmo šaltinį – „yandex.ru“.

Reportažas apie A. Ilgausko įrašą tą pačią dieną buvo parodytas per LNK televizijos laidą „Labas vakaras, Lietuva“. Tik situaciją komentavo ne pats A. Ilgauskas, o A. Visockas. Žurnalistams A. Ilgauskas buvo nepasiekiamas.

„Jei visi miestai turėtų tokį susiklausymą, koks yra Šiauliuose, tai Lietuvoje problemų nebūtų. Čia yra mano tiesus atsakymas. Šiauliuose šioje vietoje mes problemų neturime. Mums pavyko išvengti visokių etikečių klijavimo, turime susiklausymą, žmonės girdi, kas yra sakoma iš Savivaldybės, bando laikytis instrukcijų ir mes tikrai susitvarkysime“, – laidoje apie situaciją ir pandemijos valdymą sakė Šiaulių meras.

Žurnalistų paklaustas, nuo kada A. Ilgauskas dirba Savivaldybėje, meras kažkodėl įvardijo 2019 metus – nutylėjo, jog mero patarėjas dirba jau antrą kadenciją.

„Nepuošia“, – taip meras laidoje įvertino A. Ilgausko leksiką. Ir pridūrė nemanantis, kad „jis čia kalba kaip sekretorius ar kaip pareigas einantis žmogus. Jis čia išreiškia savo asmeninę nuomonę“.

Naujoviška bendravimo kultūra?

Aistros tuo nesibaigė – R. Miliūtė pasidalijo dar vienu įrašu: „Ne, nu Šiauliai, duodat. Jūsų meras atėjo čia parašyti savo patarėją Ilgauską ginantį komentarą. Parašė. Aš dėmesingai įsitraukiau į diskusiją, jau reikalavimus patarėjo Ilgausko kompetencijai susieškojau (kaip tik mero Visocko patvirtintus, tenai apie analizę ir pagrindimą, vertės visuomenei kūrimą ir t.t.). O meras Visockas pyst ir išsitrynė komentarą, pakol aš savo atsakingai parašiau. Tai dabar tikrai niekur kitur nepamatysit.“

Žurnalistė paviešino A. Visocko pašalintą komentarą, jame meras svarstė, jog „toks jausmas, kad nutiko metų feisbuko „feilas? Kaip ir kodėl šį įrašą Premjerė prisiskyrė sau? Juk Arno Ilgausko tekste nėra jokių pavardžių, jokių pareigų? Gal pvz Jis pyksta, kad filmas buvo išimtas iš sąrašo? Vakar to nenorėjau sakyti per LNK reportažą, nes kažkaip pasidarė gaila MP.“

„Šiaulių apuokai“, – brūkštelėjo vienas iš komentatorių, reaguodamas į tai, kad A. Visockas savo įrašuose ir komentaruose nuolat naudoja apuoko paveikslėlį.

Įrašu apie A. Ilgauską dalijosi bei komentavo ne tik Šiaulių politikai-opozicionieriai, bet ir buvę ištikimi bendražygiai.

„Iš mero patarėjo dienoraščio. Šiauliai ne tik šviečia, bet ir skamba. #Šiauliųgėda“, – parašė Mindaugas Žukauskas.

„Aš vis dar nesiliauju stebėtis, kaip vyrai žodžius, kurie gal ir tiktų kur nors dviese prie taurelės, meta į viešumą, taip patys save tiesiog apspjaudydami. Tai naujoviška bendravimo kultūra? Ar taip ir su namiškiais bendraujama?“ – svarstė kalbininkė profesorė dr. Giedrė Čepaitienė.

Tęs darbą

Po Naujųjų metų A. Visockas feisbuke patvirtino, kad A. Ilgauskas ir toliau dirbs jo komandoje. Meras dar kartą nurodė, kad „įraše nėra nei asmenų, nei institucijų“, „be to, Demokratija tam ir yra, kad būtų įvairios nuomonės“.

„O ką, žmogus ne tiesą parašė?? Tiesa akis bado! Tie, kurie kalti – jiems akis ir išbadė!“, „Opapa, per švelniai pavadino. Konservas, tai iš atliekų pagamintas produktas, pasitaiko dvėselenų, padla – politinės dvėselenos atitikmuo“, „O gal tai paprastas būdas susidoroti su žmogumi? Kas bus toliau?“ – po feisbuke pasklidusiais įrašais savo poziciją išsakė ir A. Ilgauską bei A. Visocką palaikančioji pusė.

„Pagarba vadovui, kuris gina savo komandos narį nepaisydamas politinės konjunktūros ir priimdamas ugnį į save“, – įvertino buvusi Seimo narė „valstietė“ Audronė Jankuvienė.

O komentaro „kažkas gerai su tais Šiauliais darosi“ autorę meras įvertino kreipdamasis į kitą savo patarėją – Justiną Švėgždą: „Manyčiau šis komentaras yra tas, kuris vertas simbolinės dovanėlės.“