Priėmimo derlius: universitete – 1113, kolegijoje – 790 naujų studentų

Priėmimo derlius: universitete – 1113, kolegijoje – 790 naujų studentų

Priėmimo derlius: universitete – 1113, kolegijoje – 790 naujų studentų

Aukštosios mokyklos skaičiuoja priėmimo derlių – Šiaulių universitete bakalauro studijas pasirinko 528 abiturientai, iš viso naujų studentų universitetas turės 1113. Keturios studijų programos nesurinko studentų. Šiaulių valstybinė kolegija priėmė beveik 790 studentų.

Rūta JANKUVIENĖ

ruta@skrastas.lt

Vertinimas – realus

Vakar universiteto viešųjų ryšių tarnyba, kuriai pradėjo vadovauti žurnalistė Nijolė Veršinskienė, surengė spaudos konferenciją. Priėmimo komisijos pirmininkas studijų prorektorius Juozas Pabrėža komentavo: „Priėmimo rezultatai vidutiniškai pakenčiami. Vertinti reikia bendrame šalies kontekste – mažėja abiturientų, mažėja ir studentų.“

Šiemet į aukštąsias mokyklas įstojo 34 tūkstančiai abiturientų – 3,5 tūkstančio mažiau nei pernai. Valstybės finansuojamų (VF) vietų „nupjauta“ apie 10 procentų. Atitinkamai jų sumažėjo ir Šiaulių universitete.

VF vietose ir valstybės remiamose tikslinėse vietose studijuos 196 pirmakursiai bakalaurai. Dar 332 priimti į mokamas studijas.

Į magistratūros studijas įstojo 292 studentai, iš jų 145 studijuos nemokamai. Į Tęstinių studijų institutą įstojo 150 naujų studentų, o 143 kolegijų absolventai priimti į aukštesnius kursus.

„Galutinis derlius – 1113 naujų studentų“, – suskaičiavo J. Pabrėža.

Pernai jų buvo 200 daugiau.

Informatika „įšoko“ į populiariausių dešimtuką

Iš 39 studijų programų keturios nesurinko reikiamo studentų skaičiaus. Tai – antropologijos, taikomosios biologijos, matematikos ir fizikos programos, jos nebebus vykdomos.

„Pirmą kartą universiteto istorijoje matematika nesurinko studentų, – sakė J. Pabrėža. – O panaši programa – finansų matematika – surinko. Mums reikia atsisakyti programų dubliavimo, užtektų kitais metais siūlyti ir 30 programų.“

Daugiau stojančiųjų ėmė rinktis informatikos, technologijos studijas.

Pagal VF vietas populiariausių programų dešimtuke informatika (21 vieta) yra antra. Pernai tarp populiariausiųjų jos nebuvo. Dešimtuke išsilaikė informatikos inžinerija (12), mechanikos inžinerija (8), elektronikos inžinerija (7).

Pirmoji pagal populiarumą – specialioji pedagogika (22 vietos), trečia – muzika (13). Populiarios edukologija (11), dailė ir dizainas (10), sveikatos edukologija (7), viešasis administravimas (7 VF vietos).

Tarp mokamas studijas pasirinkusiųjų populiariausia yra kineziterapija, verslo administravimas, kūno kultūra, finansų valdymas. Taip pat – viešasis administravimas ir informatika.

Fakultetų rikiuotėje pagal gautus vadinamuosius studijų krepšelius pirmas – Menų fakultetas, antras – Technologijos, trečias – Socialinės gerovės ir negalės studijų.

Tačiau Menų ir Technologijos fakultetai, pasak J. Pabrėžos, labiausiai „nukraujavo“, valstybės finansuojamų vietų gavo 30 procentų mažiau nei pernai. Daugiau krepšelių nei pernai turės Socialinės gerovės ir negalės studijų, Socialinių mokslų, Matematikos ir informatikos ir Gamtos fakultetai.

Balų vidurkiai

Priėmimo komisijos atsakingoji sekretorė Lina Bivainienės sakė, kad didėja konkurencija tarp stojančiųjų. Reikia vis aukštesnių balų, norint studijuoti nemokamai.

Įstojusių į VF vietas konkursinio balo vidurkis yra 17,6 balo, į mokamas – 11,75, į ištęstines studijas VF vietose –17,3 balo, o į mokamas – 9,5.

Į informatikos studijas pirmasis pakviestasis atėjo su 19,96 balo, į specialiosios pedagogikos – su 21 balu.

Į tikslines studijas, kurias remia valstybė ir darbdaviai, priimti studentai su 16 ir 13,5 balo.

Universitete brangiausios studijos yra menų – kainuoja 11 tūkstančių litų per metus, pigiausios – socialinių mokslų – 3,9 tūkstančio litų. Bet universitetas taiko lanksčią studijų įmokų lengvatų politiką. Brangiausių studijų įmokas mažina ir iki 50 procentų.

Pastangų reikės

„Priėmimo rezultatai leidžia susiveržus diržus gyventi ir išgyventi, – sakė J. Pabrėža. – Jie patvirtina, kad Šiaulių universitetas, kaip regioninis universitetas, turi gyvuoti. Tik mūsų buvimui reikės ir vidinių, ir išorinių pastangų.“

Universiteto laukia struktūrinės reformos.

„Labai svarbu, kaip bus realizuojama ir Vyriausybės programa dėl valstybės užsakymų specialistams rengti, – sakė J. Pabrėža. – Šiemet tikslinių vietų gavome 32, bet galėtume užpildyti ir 400. Tam randame partnerių ir apimame didesnį regioną nei Šiaulių apskritis – ir Telšių, ir Mažeikių, ir Tauragės, ir Panevėžio apskritis.“

Studijų prorektorius įsitikinęs, jog „universitetas su 5–6 tūkstančiais studentų, geros kokybės studijomis ir tiksliniu specialistų rengimu regionui turi ateitį“.

Kolegijos neliūdi

Šiaulių valstybinė kolegija išlaikė populiarumą – sulaukė beveik 790 studentų.

Kolegijos priėmimo komisijos pirmininkės pavaduotoja Rasa Bražienė sakė, jog naujų studentų bus tik maždaug šimtu mažiau nei pernai.

Valstybės finansuojamose vietose studijuos 485 pirmakursių. Dar per 300 stojančiųjų rinkosi mokamas studijas. Iš jų du gaus studijų stipendijas.

Šiauliuose veikiančioje privačioje Šiaurės Lietuvos kolegijoje priėmimas dar nebaigtas.

„Mes studentus priimame iki pat rugsėjo 1-osios, – sakė kolegijos direktorius Mykolas Dromantas. – Planuojame priimti 150 pirmakursių, sutartys jau pasirašytos su 110.“

Šiaurės Lietuvos kolegija, kaip ir kitos privačios aukštosios, nebegauna vadinamųjų studijų krepšelių, studentai turi mokėti už mokslą. Tačiau 13 įstojusių į kolegiją studentų gaus valstybės finansuojamą studijų stipendiją.

M. Dromantas džiaugiasi, jog į visas 6 studijų programas surinktas reikiamas skaičius studentų.

„Studentų turėsime 10 procentų mažiau, – prognozuoja direktorius. – Bet su 500 studentų, kiek jų turime, kolegija gali rentabiliai dirbti.“

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

VERTINIMAS: Priėmimo derlių vertino Šiaulių universiteto priėmimo komisijos pirmininkas studijų prorektorius Juozas Pabrėža: „Rezultatai vidutiniškai pakenčiami“. Šalia – Lina Bivainienė, komisijos atsakingoji sekretorė.