
Naujausios
Prie Tytuvėnų artėja vėjo elektrinės
„Kova su vėjo malūnais“, – šia metafora situaciją dėl Kelmės rajone, Tytuvėnų apylinkių seniūnijoje, numatomo statyti vėjo elektrinių parko apibūdina Tytuvėnų regioninio parko darbuotojai. Pagal projektą 2020 metais planuojama pastatyti iki 27 vėjo elektrinių, jų aukštis siektų iki 300 metrų aukščio. Artimiausia elektrinė stovėtų už 800 metrų nuo regioninio parko ribos.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Tarsi televizijos bokštai
Pagal pirminį planą UAB „Vėjoteka“ jau 2019 metais prie Tytuvėnų buvo numačiusi pastatyti 13 vėjo elektrinių. Projektą sustabdė Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, pareikalavusi atlikti poveikio aplinkai vertinimo programą, kad visapusiškai būtų įvertintos rizikos.
„Kai buvo pareikalauta daryti poveikio aplinkai programą, jie užsiplėšė maksimumą: statyti kuo galingesnes ir kuo daugiau. Taip iš 13 pasidarė 27. Tokio galingumo, kokio dar Lietuvoje nėra“, – sako Tytuvėnų regioninio parko direkcijos vyr. specialistė, ekologė Deima Pranckūnienė.
Tytuvėnų regioninio parko direkcija apie būsimą statybą sužinojo, kai iš Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atėjo prašymas pateikti kraštovaizdžio monitoringo taškus dėl poveikio aplinkai įvertinimo.
Numatoma ūkinės veiklos teritorija nėra saugoma, bet yra šalia saugomos teritorijos: artimiausia Natura 2000 teritorija nuo sklypų ribos yra nutolusi apie 0,8 kilometro (Šimšų miškas).
Viešai prieinamoje UAB „Vėjoteka“ poveikio aplinkai vertinimo programoje nurodoma, kad numatoma pastatyti iki 27 vėjo jėgainių. Vienos elektrinės bendras aukštis (nuo žemės paviršiaus) iki 300 metrų (250–270 m). Tai būtų panašu į 27 Vilniaus televizijos bokštus.
Planuojamas bendras galingumas 60–120 MW.
Pagal projektą vėjo elektrinių parkas apimtų Kiaunorių, Gedvilaičių, Mažulaičių, Padurupių, Miežučių, Jagminiškės, Užmiškių, Pūsdvario, Budriūnų, Pavengrio, Eimančių, Gudelių, Kiškonių kaimus.
2011 metų Statistikos departamento duomenimis, Tytuvėnų apylinkių seniūnijoje gyvena 3 073 gyventojai. Kiaunorių kaime – 248 gyventojai, Eimančių – 37, Gudelių – 27, Kiškonių – 25 gyventojai.
Vėjo elektrinių parką planuojama statyti ir eksploatuoti 21-ame žemės sklype. UAB „Vėjoteka“ nurodo sudariusi nuomos sutartis su šių sklypų savininkais.
Artimiausia elektrinė nuo Tytuvėnėlių dvarvietės ir Tytuvėnų regioninio parko ribos stovėtų per 800 metrų. Iki valstybės saugomo Jagminiškės pilkapio būtų apie 600 metrų.
Iki Apušio botaninio-zoologinio draustinio – apie 1,2 kilometro, Užpelkių botaninio-zoologinio draustinio – apie 1,4 kilometro.
Galimos grėsmės
Poveikio aplinkai programoje nurodoma, kad į paukščių atžvilgiu labai jautrias teritorijas patenka 3 sklypai, vidutiniškai jautrias – 4 sklypai, mažai jautrias – 7 sklypai; perinčių paukščių atžvilgiu labai jautrias teritorijas patenka 3 sklypai, vidutiniškai jautrias – 4 sklypai, mažai jautrias – 7 sklypai; šikšnosparnių atžvilgiu į vidutiniškai jautrias teritorijas patektų 2 sklypai.
Paukščių migracinių srautų tyrimus atlieka Lietuvos ornitologų draugija. Stebima ne tik rudeninė migracija – tyrimas tęsis ir pavasarį.
D. Pranckūnienė rodo žemėlapyje, kur prasideda Tyrulių botaninis-zoologinis draustinis, kuris yra paukščių apsaugai svarbi teritorija Natura 2000. Artimiausias atstumas siekia apie 4 kilometrus.
D. Pranckūnienė šioje teritorijoje stebi gerves, čia būna didelės paukščių sankaupos. Šiemet suskaičiavo, kad vien čia rinkosi 4 500 gervių.
2017 metais Lietuvos ornitologų draugija su partneriais – Pajūrio tyrimų ir planavimo institutu ir Lietuvos energetikos institutu – įgyvendino projektą „Vėjo energetikos plėtra ir biologinei įvairovei svarbios teritorijos (VENBIS)“. Lietuvos teritoriją susluoksniavo ir nuspalvino pagal tai, kokia galima įtaka paukščiams dėl vėjo energetikos plėtros.
„Pagal jų spalvinimą tik kamputis teritorijos arčiau Tyrulių patenka į zoną, kur įtakos turės, o visa kita – „nėra duomenų“. Tai mums labai padėjo. Pirmiausia turėkime duomenis, tada statykime“, – sako D. Pranckūnienė.
Ekologė įvardija tris didžiausias galimas grėsmes: poveikis žmonių sveikatai, saugomoms vertybėms ir kraštovaizdžiui. Ji nemano, kad atliekama poveikio aplinkai vertinimo programa atskleis tikrąjį elektrinių poveikį: jis pasimatys tik realybėje. Pavyzdžiui, paukščių migracija kiekvienais metais nėra vienoda. Šie metai parodė, kad vėjo elektrinės stebėtose vietose paukščiams nepavojingos. O kaip bus kitais metais?
„Ornitologų nuomone, aukštesnis statinys paukščiams yra geriau: jei eina jų migracijos kelias, paukščiai išmoksta aplenkti kliūtį. Bet tai – didesnė kliūtis šikšnosparniams, plėšriesiems paukščiams. Mūsų Užpelkiai šalia: turime mažųjų erelių rėksnių, vapsvaėdžių. Plėšrūnų medžiojimo pobūdis kitas, vėjo jėgainės juos dažnai „nukerta“.
Pasak D. Pranckūnienės, į programą neįtrauktas poveikio vabzdžiams įvertinimas. Dėl infragarso ir vibracijos bitės nebegyvena 3 kilometrų spinduliu nuo elektrinės. Didesnė įtaka gali būti daroma bendruomeniniams vabzdžiams: kaip reaguos skruzdės, kurioms reikia sugrįžti į bendrus namus?
Trūksta žinių
„Aš esu už atsinaujinančią energiją. Kai vėjo energetika atėjo į Lietuvą, pirmiausia buvo pasiūlyta eiti į jūrą, ne į gyvenamas teritorijas, bet tai yra žymiai brangiau, todėl spraudžiamasi į sausumą, – sako D. Pranckūnienė. – Kai sužinojome apie numatomas statybas, pradėjome žmonių teirautis, kokia jų nuomonė apie jėgaines. Suaugusieji džiaugiasi dėl atsinaujinančios energetikos, vaikams gražu ir įdomu. Susidūrėme, kad žmonės nežino tos kitos pusės, neįsivaizduoja, kad gali būti tiek įvairių aspektų.“
Pagal programą, planuojamos ūkinės veiklos poveikis visuomenės sveikatai bus vertinamas dėl triukšmo, infragarso, šešėliavimo ir elektromagnetinio lauko.
D. Pranckūnienė svarsto, ar šiandieniniai metodai pakankami nustatyti šiam poveikiui.
„Infragarso mes negirdime, bet jį jaučiame – paniką ir baimę. Jis veikia jautresnės širdies žmones. Tegul žmonės nesvajoja parduoti namo, jei pro langus matosi vėjo jėgainė: nekilnojamojo turto vertė tikrai krinta“, – sako D. Pranckūnienė.
Nori atkreipti dėmesį
„Anksčiau buvo tiesiog vertybės, dabar bus vertybės, esančios po malūnais“, – sako Tytuvėnų regioninio parko direktorius Vytautas Stonys.
Direktoriaus nuomone, situacija sudėtinga, nes viskas vyksta pagal įstatymus, pagal nustatytas tvarkas, laikantis teisės aktų.
Numatyta vieta ūkinei veiklai neprieštarauja Kelmės rajono teritorijos bendrajam planui: veiklą numatoma vykdyti žemės ūkio teritorijoje, kurioje numatyta atsinaujinančių išteklių energetikos plėtra ir čia leidžiama žemės ūkio veikos konversija į kitą veiklą, pakeitus pagrindinę tikslinę žemės naudojimo paskirtį į kitą paskirtį pagal šioms teritorijoms parengtus pertvarkymo projektus.
Kai buvo tvirtinamas Bendrasis planas, jis atitiko galiojančius teisės aktus, todėl buvo patvirtintas visais lygmenimis.
„Mūsų akimis žiūrint, teritorija pakankamai urbanizuota, o statomas toks galingas, tokių didelių aukščių parkas. Gal būtų galima kažkur rasti laukų masyvus, kur nėra žmonių? Čia yra net dvi gyvenvietės: Kiaunorių ir Mockaičių, o dar kiek pavienių kaimų. Be to, tokio aukščio jėgainės matysis kone iš visur. Jei Vokietijoje tai gana įprasta kraštovaizdžio dalis, pas mus visiškai neįprasta“, – sako V. Stonys.
D. Pranckūnienė viliasi, kad šiuo metu dar yra galimybė sumažinti elektrinių teritoriją, skaičių.
„Bendra Lietuvos politika yra padidinti atsinaujinančią ir būtent – vėjo – energetiką, tai yra Vyriausybės programose. Mes irgi už, bet gal kitoje vietoje, kur nėra taip jautru? Gal nereikėtų skubėti, jei gali būti grėsmių, bet nėra žinių? Tikrąja šio žodžio prasme tai kova su vėjo malūnais – procesas toli nuėjęs. Revoliucijos nepadarysime, bet atkreipti žmonių dėmesį būtina“, – neabejoja D. Pranckūnienė.
Poveikio aplinkai vertinimo procedūros pabaiga yra numatyta 2019 metų antrajame ketvirtyje. Techninio projekto parengimas planuojamas kitų metų III–IV ketvirtyje, statybos vietų parengimas – 2020 metų II–III ketvirtyje, montavimas ir paleidimas – 2020 metų II–III ketvirtis. Eksploatacijos laikotarpis – 20–25 metai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Tytuvėnų regioninio parko direktorius Vytautas Stonys ir vyr. specialistė Deima Pranckūnienė nuogąstauja dėl numatomo statyti vėjo elektrinių parko poveikio.
Tytuvėnų regioninio parko direktorius Vytautas Stonys ir vyr. specialistė Deima Pranckūnienė mano, kad būtina atkreipti žmonių dėmesį į būsimas vėjo elektrinių statybas.
Planuojamos ūkinės veiklos vieta – Kelmės rajono savivaldybės Tytuvėnų apylinkių seniūnija. Artimiausia vėjo elektrinė numatoma maždaug už 800 metrų nuo Tytuvėnų regioninio parko ribos.
KOMENTARAS
Situacija – nevienareikšmė
Eglė PAKŠTYTĖ, Lietuvos ornitologų draugijos ornitologė ekspertė, devynerius metus tyrinėjanti jėgainių poveikį paukščiams Pagėgiuose:
– Dirbame su trisdešimt jėgainių. Kai pradėjome, buvome neigiamai nusiteikę jėgainių atžvilgiu. Viskas nėra taip vienareikšmiška. Šiandien galiu atsakingai pasakyti, kad su automobiliais, langų stiklais namuose ir butuose, elektros linijomis numušame žymiai daugiau paukščių nei vėjo jėgainės.
Ko gero, jėgainės pavojingiausios plėšriesiems paukščiams, kurių didelė dalis yra saugomi. Plėšrūnai medžioja apimti azarto, todėl gali neapskaičiuoti atstumo iki sparnų.
Kolegų patirtis, kurie tiria kitą jėgainių parką, rodo, kad viena jėgainė gali būti pavojingesnė nei visos kitos.
Dar vienas aspektas – šikšnosparniai. Jie rizikos zonoje atsiduria ten, kur vėjo jėgainės yra šalia miškų, lauko giraičių.
Jėgainės pavojingos dėl kraštovaizdžio sunaikinimo, ypač jei statomos natūraliose pievose. Tada natūrali paukščių buveinė yra išskaidoma ir paukštis nustoja ten perėti. Bet nėra taip, kad po jėgainėmis būtų dykuma, negyva zona. Pas mus peri vieversiai, pempės, kurapkos.
Daugiausiai žuvusių buvo liepsnelių, nykštukų, strazdų, vieversių. Kokie paukščiai bus „nukalti“ priklauso nuo to, kokioje zonoje stovi jėgainė, ar ten yra rimtas migracijos takas.
Pagėgiuose jėgainės stovi rimtame migracijos take su nemažomis paukščių sankaupomis dirbamuose laukuose. Jos buvo prieš pastatant jėgaines, liko ir dabar. Rudenį gali pamatyti 10 tūkstančių paukščių vienoje vietoje. Bijojome, bet labai didelės grėsmės nematome: netgi tos jėgainės, kurios yra arčiausiai sankaupų vietų, nėra pačios pavojingiausios.
Dėl gyventojų yra bėda: kokius įstatymus Lietuva priėmė dėl sanitarinių zonų, taip ir yra. Pas mus privati nuosavybė yra šventa. Kaime gyvena 50 žmonių, iš jų du žemes pardavė arba išnuomojo vėjininkams už labai gerus pinigus ir pakišo kaimynams kiaulę. Visas kaimas stoja protestuoti, bet tie du – jų pačių kaimo gyventojai. Ir nieko negali padaryti, jei atitinka įstatymus.
Pati vaikštau po jėgainėmis: nejauku, nesmagu. Mobilusis ryšys trūkinėja. Esu girdėjusi, kad žmonėms, kurių jautresnė širdies sistema, sutrinka ritmas.
Mane labai veikia šešėliavimas. Jeigu ten reikėtų praleisti visą dieną – net bijau pagalvoti.
Per komandiruotes gyvenu kaime, jėgainės nuo jo yra pakankamai nutolusios. Galvojau, kad bent garso nebus. Kai labai stiprus vėjas, girdisi! Jei kažkas netoliese gyvena, faktas, kad neturėtų džiaugtis.
Dar vienas dalykas – pas mus negalvojama apie naujausias technologijas, joms nėra pinigų. JAV statomos jėgainės, kurių sparnai sukasi horizontaliai – kaip karuselė, jos mažiau kenkia paukščiams ir šikšnosparniams.
Tyrimai yra vykdomi visame pasaulyje. Yra parkų, kurie stovi pavojingose zonose. Pavyzdys – Gibraltaras, kur per sąsiaurį praskrenda milijonai paukščių. Paukščių migracijos laikotarpiu tam tikros jėgainės stabdomos. Kalifornijoje vienas parkas buvo uždarytas dėl plėšriųjų paukščių žūčių.
Vykdant poveikio aplinkai vertinimą ir pamačius, kad vyksta kažkas negero, įmanoma stabdyti jėgainę. Lietuvoje dar kol kas su tuo nesusidūrėme, nors minčių dėl mažųjų erelių rėksnių jau yra.
Svarbu, kad ir poveikio aplinkai vertinimui pasibaigus visuomenė pati įsijungtų. Jei gyventojai pamato, kad žuvo gervė ar gandras, kad kreiptųsi į regioninius aplinkos apsaugos departamentus, į ornitologų draugiją. Labai dažnai žmonės pakovoja, nuleidžia rankas ir nusispjauna.
Lenkijos kolegos sakė, kad pas juos vėjo jėgainės nebebus statomos, kaip suprantu, lenkai panaikino dotacijas. Tai pačios valstybės politika. Ko gero, jie pasiekė ES rekomenduojamą procentą. Mes galėtumėme tą procentą pasiekti su vienu jėgainių parku jūroje, nelįstume į sausumą ir nekiršintume žmonių.
EPA-ELTA nuotr.
Vėjo jėgainės jūroje – vienas iš būdų apsaugoti sausumoje gyvenančius žmones nuo jų poveikio.