Prie skiepų eilių nėra, bet procesas vyksta

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Plačiauskienė aiškino, kad šią savaitę bus skiepijami tiek privačių, tiek viešųjų gydymo įstaigų atstovai, vaistininkai.
Nors jau kalbama apie masinę gyventojų vakcinaciją, kuri Šiauliuose vyks arenoje, tačiau kol kas tik menka dalis žmonių gali būti tikri dėl susiformavusio imuniteto koronavirusui, nes jau su kelių savaičių pertrauka gavo abi vakcinos dozes. Dviejose Šiaulių miesto poliklinikose prioritetinės grupės keičiasi viena po kitos, tačiau net 65 ir daugiau metų gyventojams skiepų dar reikės palaukti.

Trumpa skiepų procedūra

„Kažin, ar čia bus geriau. Girdėjau, kad amžių sutrumpins dešimt metų. O ir vyriškumui bus blogai“, – poliklinikoje prie skiepų kabineto dūsavo visuomeninio transporto vairuotojas, laukdamas jam skirtos vakcinos dozės.

Prie kabineto sėdėję keli žmonės tik šypteli į šiuos žodžius. Kiekvienas ateina jam skirtu laiku, pirmiausiai koridoriuje prie stalo užpildo skiepų anketą. Gavus antikūnių testo atsakymą, medikė išeina iš skiepų kabineto ir pagal pavardę pakviečia pacientą užeiti skiepui. Išėjęs iš kabineto paskiepytas žmogus koridoriuje dar kurį laiką pasėdi. Sesutė paklausia, ar viskas gerai, ir gavusi teigiamą atsakymą, leidžia eiti, primindama, kad lauks sugrįžtant po trijų savaičių.

Taip vyksta skiepijimo procedūra Šiaulių centro poliklinikoje.

„Ledą“ keičia „Moderna“

Šiaulių savivaldybė praneša, kad per šią savaitę Šiaulius pasieks 1320 COVID-19 vakcinos dozių. Be jau žinomų gamintojų „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos, pirmą kartą gauta ir kitos farmacijos kompanijos – „Moderna“ vakcina. Pastarosios vakcinos gabenimui nėra reikalingas tokio ekstremalus šalčio režimas. Įprastinio šaldytuvo temperatūroje (nuo +2 iki +8 ) vakciną galima laikyti iki vieno mėnesio.

Vasario 1 d. vakarą pirmą kartą gauta 600 dozių farmacijos kompanijos „Moderna“ vakcinos. Už šių prioritetinių grupių paskiepijimą atsakinga Šiaulių centro poliklinika ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras.

Savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė paaiškino, kad turimos 720 „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos dozių skirtos mobiliųjų punktų ir karščiavimo klinikų darbuotojų, palaikomojo gydymo ir slaugos, globos įstaigų gyventojų ir jų darbuotojų skiepijimui antrąja doze.

Šiuo metu skiepams naudojama „Modernos“ vakcina. Anot vedėjos, vakcinacija vyksta pagal prioritetinius sąrašus. Šią savaitę bus dar skiepijami socialiniai darbuotojai, kurių sąrašas vis pasipildo ir visų gydymo įstaigų – tiek privačių, tiek valstybinių – darbuotojai. Tarp jų – odontologijos, optikos salonų specialistai. Tikėtina, kad pavyks pereiti ir prie vaistininkų skiepijimo, jų sąraše – apie 200.

„Pastebėjome, kad pradėjus pagal pateiktus sąrašus kviesti skiepytis, dėl vienokių ar kitokių priežasčių kai kurie žmonės atsisako, todėl pagal sąrašus nebus paskiepyti. Šiuo metu nepageidauja skiepytis apie trečdalis prioritetinių grupių atstovų. Daugiau atsisako vakcinacijos dėl papildomų aplinkybių – serga, turi išvykti ar panašiai. Kai kurie nori konkrečios ir tik tokios vakcinos, tad gali tekti palaukti, jei tokios dabar neturime“, – komentavo Savivaldybės gydytoja.

Senjorai – po švietimiečių

Jei vakcinos bus gaunama pagal patvirtintus planus, toliau eilėje – švietimo įstaigų darbuotojai. Pirmiausiai skiepytis bus kviečiami tie, kurie organizuoja ugdymą vaikams, negalintiems mokytis namuose nuotoliniu būdu. Sekanti švietimiečių grupė – ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinių klasių mokytojai ir personalas, kurie turi laikiną ar nuolatinį kontaktą su mokiniais.

V. Palčiauskienė paaiškino, kad tarp prioritetinių grupių – dalis „Busturo“ vairuotojų, kurie veža žmones tyrimams į mobilųjį punktą ar Karščiavimo kliniką. Tam įmonė pritaikė nedidelius autobusus ir pagal Savivaldybės užsakymą vežioja žmones tyrimams.

Vedėja pastebėjo, kad nors jau sudaromi 65 ir vyresnių gyventojų sąrašai, jie dar neskiepijami. Senjorams eilė ateis po to, kai bus vakcinuoti švietimo darbuotojai.

Vakcinacijos skaičiai

Lietuvoje pirma vakcinos nuo COVID-19 doze paskiepyti 74 tūkstančiai gyventojų, abi dozes jau gavo 25 tūkstančiai.

Šiauliuose pirmąjį dūrį gavo 2135 gyventojai, abiem kartais vakcinuoti 982.