
Naujausios
Prisigėrimo varžyboms – pašaipų grandinė
„Puslitrį alaus išpliaups bet kuris varguolis. Alternatyva – išgerti 200 ml langų plovimo skysčio arba suvartoti gramą kokso“, – ironizuoja joniškietė menininkė Jolita Vaitkutė, pasipiktinusi socialiniame tinkle „Facebook“ plintančiu nusigėrimo žaidimu. Absurdišką madą pašiepia ir šiaulietis Richardas Šopa – jis metė pieno gėrimo iššūkį.
Simona PUŽAITĖ
simona@skrastas.lt
Pasaulinė beprotystė – gėrimo iššūkis
Iš Australijos po visą pasaulį socialiniais tinklais plintantis gėrimo žaidimas „Neknominate“ sekėjų bandos sulaukė ir Lietuvoje.
Iššūkio esmė – vienu ypu išgerti kuo daugiau alkoholio, dažniausiai alaus. Procesą nufilmavus, vaizdo įrašą paskelbti internete ir pažymėti kelis draugus, kurie per 24 valandas turi tai pakartoti arba pranokti.
Internetinė gėrimo beprotybė Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje nusinešė mažiausiai penkias jaunesnių nei 30 metų vaikinų gyvybes. Norėdami pasirodyti kuo šauniau, žaidėjai pervertino savo galimybes – mirė nuo staigaus alkoholio perdozavimo.
Šią savaitę internete žaibiškai pasklido šiauliečio R. Šopos patalpintas vaizdo įrašas, kuriame jis meta iššūkį – išgerti litrą pieno, o ne alaus. Įrašą per dvi dienas jau peržiūrėjo beveik 8 tūkstančiai internautų.
Kelioms visuomeninėms jaunimo organizacijoms pirmininkaujantis vaikinas sako net nesitikėjęs tokio didelio žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio.
Pasak Richardo, pirmą kartą pastebėjęs pažįstamo paviešintą gėrimo vaizdo įrašą nutarė, jog tai tiesiog draugo pakvailiojimas draugų rate ar praloštos lažybos.
„Pamaniau, nesąmonė, ir tiek. Vėliau žiūriu – tokie video plinta. Paėmė pyktis, kodėl jie taip daro? Juokauja, susilaukia kokių 50 „laikų“, pagyrimų, kad kietai pavarė“, – pasakojo R. Šopa.
Sužinojęs, kad ši beprasmiška atrakcija atkeliavo iš užsienio, atrado įrašą, kur vaikinas vienu užsivertimu geria puslitrį prabangios degtinės, šalia pasidėjęs dubenį, jei apsivemtų. Tai šokiravo.
Alternatyva alui – pienas
Richardas su draugu Donatu sukūrė alternatyvų iššūkį – sporto salėje nufilmavo, kaip išgeria litrą pieno. „Internetiniai alkoholio gėrėjai man atrodė kaip kūdikiai – jiems reikėtų gerti pieną, o ne alų ar degtinę, jei proto neturi. Neišvengiama, žmonės vartoja alkoholį, bet tai viešinti kaip pasididžiavimo vertą dalyką – nenormalu“, – įsitikinęs R. Šopa.
Vienas pirmųjų, sureagavęs į vaizdo įrašą, buvo draugas, pasidavęs „Neknominate“ bandos jausmui. „Jis pripažino, kad pasielgė kvailai ir dabar keičia nuomonę dažniau nei premjeras Algirdas Butkevičius. Manau, tai jau geras poveikis“, – juokėsi R. Šopa.
Kai kurie replikavo, esą pienas ne sveikiau net už alų, bet didžioji dalis iniciatyvą palaikė. Vaikinas džiaugiasi, jog norą prisijungti prie akcijos jau pareiškė kitos jaunimo organizacijos.
„Mėginsime pasiekti, kad alkoholio gėrimo žaidimas Lietuvoje būtų gėdingas“, – patikino Richardas.
Užsuko pašaipų grandinę
„Kai pamačiau šį žaidimą, man buvo sunku suvokti, kodėl tai daroma? Juk visi, kurie nusifilmavo, ironiškai padėkoja už iššūkį ir tikrai juo nesidžiaugia, tačiau daro. Kas juos verčia? Ar tai viso labo bausmė už užduoties neatlikimą – alaus dėžė? Juk galima pasakyti „Aš nesu toks kvailas ir to nedarysiu“, tačiau visi, nors ir surauktais veidais, filmuoja ir toliau tęsia grandinę. Vadinasi, yra kita priežastis. Galbūt tarp jaunimo tapo madinga „pakelti“ didelį alkoholio kiekį? Jaučiu svetimą gėdą“, – kalbėjo 18-metė menininkė J. Vaitkutė.
Mergina pati nevartoja alkoholio, girtuokliavimas jai atrodo itin nesveikintinas ir nepuošiantis jaunimo reiškinys.
„Tai rodo visuomenės degradaciją – daug „pakelti“ prieš kameras yra „kieta“. Kelias savaites tam vykstant nemačiau jokios pasipriešinimo bangos. Gal apskritai vartoti alkoholį jaunimui yra normalu?“ – klausia Jolita.
Po kelių savaičių šios psichozės menininkė sprogo. Pirmiausia parašė pažįstamiems autoritetingiems žmonėms laišką su kontrakcijos idėja – sukurti analogiškus vaizdo įrašus, bet su skaitymu, lygties sprendimu, kūryba ir panašiai. Tai padaryti kuo įdomiau, pažymėti draugus – jiems mesti kūrybinį iššūkį.
J. Vaitkutė sulaukė pritarimo – draugai padrąsino kovoti prieš alkoholinę beprotybę, pažadėjo prisidėti. Galiausiai gimė komiksas, kuriame nurodytos alternatyvos alaus iššūkiui: gramas kokaino, 200 ml langų plovimo skysčio, surūkyti iškart 5 cigaretes, svaiginimasis „Moment“ klijais dvi minutes.
„Norėjau užduoti klausimą: „Ar žaisi šį žaidimą ir su šiomis alternatyvomis?“ Juk tai taip pat labai rimta“, – pabrėžė menininkė.
Komiksas plačiai paplito internete, sulaukė tūkstančių paspaudimų „patinka“ ir pasidalijimų socialiniame tinkle. Daugybė žmonių komentaruose pasisakė prieš šį žaidimą. „Tikslas pasiektas“, – šypteli Jolita.
Ji svarsto, jog vaizdo įrašų su alternatyviais iššūkiais nė neprireiks, nes internete viskas labai greitai keičiasi – pašaipų iš alkoholinio žaidimo grandinė jau prasidėjo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
POŽIŪRIS: Menininkė Jolita Vaitkutė svarsto, kodėl kvailam internetiniam žaidimui ilgą laiką nekilo pasipriešinimo banga – niekas tiesiai šviesiai nerėžė, jog tai nesąmonė.
Jolitos VAITKUTĖS iliustr.
ALTERNATYVA: Jolita Vaitkutė komikse norėjo užduoti ironišką klausimą – „Ar žaisi žaidimą ir su šiomis alternatyvomis?“ Juk tai taip pat labai rimta.
Stopkadras iš „Youtube.com“
IŠŠŪKIS: Šiaulietis Richardas Šopa su draugu sukūrė vaizdo įrašą, kuriame meta iššūkį – vietoje alaus siūlo gerti pieną.