Prezidento rinkimai Baltarusijoje: žaidimai skaičiais

EPA-ELTA nuotr.
Baltarusija balsuoja: Aliaksandras Lukašenka, tikimasi, bus pirmas, nors ir palaikymo iš žmonių neturi – gelbėja klastojami balsai.
Baltarusijoje vyksta prezidento rinkimai, kuriuose ilgametis šalies vadovas Aliaksandras Lukašenka siekia šeštosios kadencijos šiame poste. 8 valandą atsiverė rinkimų apylinkių durys.

Beveik neabejojama, kad rinkimų rezultatai bus palankūs A. Lukašenkai, nors ir alternatyvios apklausos rodo prastas jo galimybes laimėti.

Per rinkimus 2015 metais A. Lukašenka gavo 83,5 proc. balsų. 65 metų prezidentas, vadinamas paskutiniu diktatoriumi Europoje, Baltarusijos prezidento pareigas eina nuo 1994 metų.

Stipriausia A. Lukašenkos varžove šiandienos rinkimuose laikoma opozicijos kandidatė Svetlana Tichanovskaja, kuri dalyvauja rinkimuose vietoje įkalinto savo sutuoktinio Sergejaus. Tinklaraštininkas S. Tichanovskis buvo suimtas ir negalėjo užsiregistruoti kandidatu rinkimuose, todėl jo žmona Svetlana nusprendė dalyvauti rinkimuose.

Prieš rinkimus kalėjime taip pat atsidūrė buvęs bankininkas Viktoras Babaryka, o dar vienas stiprus potencialus kandidatas Valerijus Cepkala, kuriam taip pat nebuvo leista dalyvauti rinkimuose, saugumo sumetimais pabėgo į Rusiją.

Tichanovskajos, Bararykos ir Cepkalos štabai apsijungė bei pradėjo bendrą rinkimų agitaciją. Artėjant rinkimams Baltarusijoje vyko dideli opozicijos protestai, taip pat kilo ginčų su kaimynine Rusija.

S. Tichanovskaja žadėjo, kad, laimėjusi rinkimus, paleis visus politinius kalinius ir surengs naujus rinkimus. Likus kelioms dienoms iki rinkimų, interviu agentūrai AFP moteris teigė, kad „Baltarusijos žmonės atsibunda, iš naujo atranda savigarbą“, tačiau pridūrė mananti, kad rinkimai bus suklastoti.

Artėjant rinkimams Prancūzija, Vokietija ir Lenkija paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame pareiškė didelį susirūpinimą dėl įvykių Baltarusijoje. Pastarosiomis savaitėmis per protestus Baltarusijoje buvo sulaikyta daugiau kaip tūkstantis žmonių.

„Tvirtai remiame Baltarusijos žmonių teisę naudotis savo pagrindinėmis laisvėmis, įskaitant rinkimų teises“, – teigė Prancūzija, Vokietija ir Lenkija.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), kuri įprastai vykdydavo nepriklausomą rinkimų Baltarusijoje stebėjimą, šiemet rinkimų nestebės, nes laiku negavo kvietimo.

Prezidento rinkimuose dalyvauja penki kandidatai: A. Lukašenka, S. Tichanovskaja, Andrejus Dmitrijevas, Ana Kanopackaja ir Sergejus Čerečenas.

Pergalei pirmajame rinkimų ture reikia surinkti daugiau kaip 50 proc. balsų, rinkėjų aktyvumas taip pat turi siekti mažiausiai 50 proc.

Greičiausiai aktyvumo pakaks: centrinė Baltrarusijos rinkimų komisija pranešė, kad išankstiniame balsavime neva dalyvavo jau kiek daugiau nei 41 procentas rinkėjų, kurių iš viso yra 6,8 milijono.

Televizija „Nastojaščeje vremia“ parodė liudijimą iš vienos Minsko rinkimų apylinkių: nors vakar balsavo 57 žmonės, galutiniame protokole fiksuota, kad rinkimuose dalyvavo 252.

Centrinės rinkimų komisijos vadovė Lidija Jermošina popiet pranešė, kad Baltarusijoje iki 16 val., įskaitant išankstinį balsavimą, prezidento rinkimuose jau balsavo 74,3 proc. rinkėjų.

Televizija pranešė, kad Baltarusijoje fiksuojami mobiliojo ryšio ir interneto sutrikimai, kad su nepriklausoma žiniasklaida negalėtų susisiekti nei ekspertai, nei ten dirbantys žurnalistai. Blokuojami ir portalai, socialiniai tinklai.

Skaičiuojama, kad Minske šiandien gali būti 20 tūkst. karių. Milicija – ekstremalioje parengtyje.

Vakar, Baltarusijos prezidento rinkimų išvakarėse, sulaikyta pagrindinės opozicijos kandidatės S. Tichanovskajos rinkimų kampanijos vadovė. Apie tai pranešė kandidatės biuras.

S. Tichanovskajos atstovė spaudai naujienų agentūrai AFP teigė, kad kampanijos vadovė Marija Moroz tikriausiai bus suimta iki pirmadienio.

Pati M. Moroz jau buvo sulaikyta savaitės pradžioje, bet vėliau buvo paleista.